Mobilemenu
Profile

MotoGP’nin En Büyük Efsanesi: Valentino Rossi

Her sporun bir büyük kahramanı vardır.  Tarihin en iyisi olarak anılanlar bazen tartışma yaratsa da büyüklükleri su götürmez. Futbolda Maradona, basketbolda Michael Jordan, atletizmde Usain Bolt, yüzmede Michael Phelps ya da Formula 1’de Michael Schumacher. Onların kendi branşlarında tarihin en iyileri olduğu çok da tartışmaya açık değildir. Bu isimlere ekleyebileceğimiz bir adam daha var elbette: Valentino Rossi.

İtalyan MotoGP efsanesi bugüne kadar tam 9 kez (1997, 1999, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2008, 2009) şampiyonluk yaşarken, 88 kez yarış kazandı ve tam 185 kez de podyuma çıktı. 1996 yılında henüz 17 yaşındayken 125cc kategorisinde yarış kariyerine adım atan Valentino Rossi hakkındaki rakamlar Doktor lakaplı motosikletçinin hikayesini anlatmak için yeterli değil elbette.

2016 sezonunda pistlerde 20. yılını kutlayan Rossi bunu şampiyonlukla taçlandıramadı. Tıpkı geçen sezon olduğu gibi yine ikinci olan ve şampiyonluğu kaçıran İtalyan efsane, son 7 yılda şampiyonluk yaşamasa da onun en iyi olduğu 37 yaşındayken bile gösterdiği performanstan belli oluyor.

Rossi’nin kariyerine baktığımızda hem büyük zaferleri hem de büyük hayal kırıklıklarını görebiliyoruz. Ama onu büyük yapan belki de bu. Çünkü hem zaferi hem de hüsranı büyük bir ihtişama sahne olabiliyor. Örneğin 2001’de, kariyerinin ilk MotoGP şampiyonluğuna uzanırken büyük rekabet yaşadığı hemşerisi Max Biaggi ile kapışıyordu. Philip Island’da koşulan yarışta, finişe üç viraj kalmışken ulaştığı inanılmaz hızla Biaggi’yi geçen ve zafere ulaşan Rossi’nin o performansı hala hafızalarımızda. Bir efsanenin doğuşunu müjdeleyen o yarışın ardından üst üste beş yarış daha kazanarak şampiyon olan Rossi bunu sonraki üç sezonda da tekrarlayacaktı.

Honda ile başladığı müthiş kariyerinde üst üste üç şampiyonluk yaşadıktan sonra Yamaha’ya geçen Rossi’nin 2004’teki bu kararı birçok kişiyi şaşırtmıştı. Üstelik bir kral olarak geldiği takım tam 1.5 yıldır yarış kazanamıyor ve gridin zayıf halkalarından biri olarak görülüyordu. Ama Rossi yeteneğini Yamaha’nın üstünde de göstermeye kararlıydı. 2004’te de şampiyon olan Rossi üst üste iki farklı takımda şampiyon olarak bunu başaran ilk pilot da olmuştu.

Eski bir motosiklet yarışçısı olan Graziano Rossi’nin oğlu ve İlk kez henüz 2 yaşındayken motosiklete binen Rossi artık 26 yaşında bir efsaneydi. Ama onun durmaya yine de niyeti yoktu. 2005’te de şampiyon olarak üst üste beşinci kez sezonu zirvede kapatan Rossi 2006’da ise eski takımı Honda’nın güçlenen motosikleti ve parlayan yeteneği Nicky Hayden ile baş edemeyip sezonu ikinci kapatmıştı. Bu kıyasıya rekabetle geçen sezonun ardından 2007’de de bu kez Casey Stoner’a boyun eğen Rossi 2008’e inanılmaz bir hırsla girmişti.

2008 sezonundan en unutulmaz yarış ise elbette Amerika GP idi. Bu yarışta son şampiyon Casey Stoner ile kapışan Rossi, neredeyse teker tekere, omuz omuza geçen yarışın ardından Stoner’ı alt ederek yarışı önde bitirmiş, Stoner’ın yarış dışı kalmasıyla birlikte ise altıncı MotoGP şampiyonluğu için en büyük adımı atıp mutlu sona ulaşmıştı.

Rossi kariyerinde en fazla sayıda pilotla rekabet eden isim olabilir. Biaggi, Stoner, Hayden, Marquez ve elbette Lorenzo. Kariyerinin son şampiyonluğunu kazandığı 2009’da en büyük rakibi ise daha sonra çok kez karşı karşıya geleceği çaylak Jorge Lorenzo’ydu. Özellikle Katalunya’da koşulan ve sadece son turunda liderliğin üç kez el değiştirdiği yarışta zafere ulaşan Rossi, bir yaşlı kurt gibi genç öğrencisine ders verip o sezon da şampiyonluğa ulaşmıştı.

2009 sonrası Rossi hiç şampiyon olamasa da bu kariyerinin kötü gittiği anlamına gelmiyor. 2011’de bir başka radikal kararla Ducati’ye geçen doktor burada aradığını bulamadı ve 2011’deki yedincilik ve 2012’deki altıncılığın ardından 2013’te Yamaha’ya geri döndü.

2013’te sezonu üçüncü tamamlayan ve artık 34 yaşına gelen Rossi için herkes emeklilik çanlarını çalmaya başlamıştı. O da kısa bir süre emekliliği düşünse de bundan vazgeçti ve 2014’e mükemmel girdi. Fakat harika performansına rağmen önünde Marc Marquez diye bir problem vardı. Sezonu onun ardından ikinci tamamladı. 2015 ise şampiyonluk sezonlarının ardından kariyerinin en iyi sezonuydu. Şampiyonluğa oldukça yakınken artık literatüre giren Sepang kazası yüzünden ceza alan efsane şampiyonluğu son yarışta Lorenzo’ya kaptırdı.

Hala bir efsane olan Rossi bu sezon da Yamaha’daydı ve sezonu yine ikinci sırada tamamlayarak 37 yaşında bile “mihrap yerinde “dedirtmeyi başardı. Üstelik o bir şampiyonluk daha yaşamadan pistlerden ayrılmaya da hiç niyetli değil. Yamaha ile olan sözleşmesini 2 yıl daha uzatan Rossi 40 yaşına kadar pistlerde olmayı garantiledi. Bakalım önümüzdeki iki sezonda kariyerine bir şampiyonluk daha ekleyerek efsane kariyerine efsane bir son koyabilecek mi?