Mobilemenu
Profile

Motor Sporları Sezonunda Son Düzlük

Motor sporları sezonunda birkaç istisna hariç tüm şampiyonlar belli oldu. MotoGP, Dünya Ralli Şampiyonası, Rallikros gibi branşlarda şampiyonluklar bitime haftalar kala belli olurken heyecanın sürdüğü tek yer ise Formula 1. Ama orada da şampiyonun iki isimden biri olacağı kesin: Lewis Hamilton ya da Nico Rosberg. 

Peki, sezonlar nasıl geçti ve şampiyonluk yarışlarında neler oldu? Yakından göz atalım.

Dünya Ralli Şampiyonası

Son dört yılda WRC’ye damga vuran tek bir isim var. Fransız pilot Sebastien Ogier, Volkswagen ile üst üste dördüncü şampiyonluğuna ulaşırken bu kez az da olsa zorlandı.

Monte-Carlo ve İsveç rallilerinde kazandıktan sonra üst üste altı yarış boyunca zirveye çıkamayan Ogier daha sonra ise Almanya, Fransa ve İspanya’da üst üste üç yarış kazanarak sezonun bitimine 2 yarış kala şampiyonluğunu ilan etti. Motor sporlarında birçok şampiyonun belli olduğu gibi Ogier de zaferini 16 Ekim’de ilan etti.

Rallikros

Sezonun başında dokuz kez Dünya Ralli Şampiyonu unvanlı Sebastian Loeb’ün organizasyona dahil olmasıyla tüm motor sporları tutkunlarını heyecanlandıran Rallikros sezonu öncekilere nazaran daha heyecanlı bir sezonu geride bıraktı.

Her ne kadar Loeb sadece bir yarış kazanarak sevenlerini biraz hayal kırıklığına uğratsa da,  özellikle Mattias Ekström ve Hansen’lerin performansı,  izleyenlerin heyecan dozunu sürekli artırdı.

Sezonun sondan bir önceki yarışı olan Almanya’da ise İsveçli pilot Mattias Ekström kariyerinin ilk şampiyonluğunu ilan etti. Tarih yine 16 Ekim’di.

MotoGP

Yine 16 Ekim’de ilan edilen bir başka şampiyonlukla listemizi sürdürelim. Sezonun heyecan bakımından en iyi organizasyonu hiç kuşkusuz MotoGP’ydi. Tek sezonda 8 farklı pilotun zafer yaşadığı 2016’da, şampiyonluk mücadelesi ise Valentino Rossi ile Marc Marquez arasında yaşandı.

Marquez  sürekli kazanamasa da ön sıralarda kendine hep yer bulabildiği için puan farkını kademe kademe artırdı. Valentino Rossi birkaç yarışta düşünce ise şampiyonluk yarışından uzaklaştı ve Marc Marquez Japonya’da sezonun bitimine üç yarış kala şampiyonluğunu ilan etti.

Bu sezon dört kez kazanan Marquez kariyerinin de üçüncü MotoGP şampiyonluğuna uzanmış oldu.

Formula 1

Ve geldik ana sahneye. Motor sporlarında şampiyonlukların erken ilan edilmesi bir bakıma heyecanı da azaltmıştı ama en büyük organizasyonda heyecanın sürmesi bir nebze de olsa motor sporları tutkunlarını mutlu etti.

Son üç sezonda olduğu gibi Mercedes pilotları arasında geçen şampiyonluk mücadelesinde bu yıl da Nico Rosberg ve Lewis Hamilton şampiyonluk için kapışıyorlar.

Sezona çok iyi başlayan Nico Rosberg sırasıyla Avustralya, Bahreyn, Çin ve Rusya’da üst üste dört yarış kazanarak adeta fırtına gibi esmişti. Sezonun beşinci yarışı İspanya’da Max Verstappen kazandıktan sonra ise son şampiyon Lewis Hamilton “sahibi geldi” demek için Monaco GP’yi beklemişti. Monaco ve Kanada’nın ardından, Avusturya, İngiltere Macaristan ve  Almanya’da üst üste dört yarış kazanarak takım arkadaşına meydan okumuştu.

Rosberg ise bu Çiçek Abbas atışmasına Belçika, İtalya ve Singapur üçlemesiyle cevap vererek yeni bir sayfa açtı. Bu iki pilot dışında bu sezon yarış kazanan ise sadece Red Bull Racing pilotları Max Verstappen ve Daniel Ricciardo oldu.

Sezonun bitmesine sadece üç yarış kaldı ve Nico Rosberg şu an 26 puanla önde. Elimizdeki tek motor sporları heyecanında dananın kuyruğu Meksika, Brezilya ve Abu Dabi’de yapılacak yarışlardan birinde kopacak. Hangisi kazanırsa kazansın, iki takım arkadaşı arasında yine soğuk rüzgarlar eseceği kesin.

Diğerleri…

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda kariyerinin beşinci şampiyonluğuna ulaşan Yağız Avcı ipi göğüslerken, Supersport Dünya Şampiyonası’nda ise şampiyon beşinci kez Kenan Sofuoğlu oldu. 16 Ekim şampiyonlar günü demiştik, o gün şampiyonluk ilan eden isimlerden biri de Marco Wittmann oldu. Alman pilot DTM’de kendi evinde şampiyon olurken,  WTCC’de ise, Jose Maria Lopez şampiyonluğu göğüsleyen isim oldu.