Mobilemenu
Profile

Motosikletin Başrolde Olduğu 5 Film -2

Daha önce yaptığımız “Motosikletin Başrolde Olduğu Beş Film” listemize gelen yeni öneri ve istekler üzerine sizlerden gelenleri de dikkate alarak ikinci bir liste yapmaya karar verdik. İşte motosikletin başrolde olduğu beş film daha.

Ghost Rider (2007)

A’dan Z’ye fantastik bir film olan Ghost Rider’da motosiklet gösterileri yapan ve gelecekte bu konuda dünyanın bir numarası olacağı düşünülen Johnny’nin hikayesine ortak oluyoruz. Johnny bir gün babasının hayatını kurtarmak zorunda kalır ve bu amaçla ruhunu şeytana satar. Bu anlaşmayla Johnny tehlikeli gösterileri ile nam salmış dünyanın en iyi motosikletçilerinden birine dönüşür ama geceleri de şeytana hizmet etmek için Hayalet Sürücü olarak ortaya çıkıp kaos yaratan lanetli bir ruha dönüşmüştür.

Başrolündeki Nicolas Cage’in şahane bir performans sergilediği filmde, ayrıca usta aktör Peter Fonda ve o yıllarda güzelliğiyle parmak ısırtan Eva Mendes de yer alıyordu. Fantastik bir motosiklet filmi olarak tanımlayabileceğimiz Ghost Rider hem türe hem de motosiklete meraklıysanız kaçırmamanız gereken bir yapım.

Wild Hogs (2007)

Ülkemizde Çılgın Motorcular adıyla oynayan film, epey eğlenceli ve 7’den 70’e herkese hitap eden bir komedi filmi.

Hayatlarında belirli bir yere gelmiş çoluk çocuk sahibi dört kafadarın hem ailevi sorumluluklarından hem de işlerinin stresinden kaçmak için motosikletleriyle ABD turuna çıkmasını anlatan filmde John Travolta ve Shameless dizisinden tanıdığımız William H. Macy başrolleri paylaşıyordu.

Çılgın ekibin yolculuğu iyi başlasa da zamanla kazın ayağının pek öyle olmadığını ve motosikletle yola çıkmanın biraz emek isteyen bir iş olduğunu fark ederler. Hele bir de bir motosiklet çetesinin lideriyle yarışmaya kalktıklarında alay konusu olunca yavaş yavaş yaptıkları eylemi sorgulamaya başlarlar.

Bütünüyle eğlence için çekilen filmi uygun bir ruh halinde izlerseniz çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

The World's Fastest Indian (2005)

“Hala kırılamamış 40 yıllık bir rekorun hikayesi”

Evet, bu cümle ile özetleyebileceğimiz The World's Fastest Indian, Yeni Zelandalı Burt Munro’nun biyografisine dayanıyordu.

1920’li yılların başında, 21 yaşında bir genç olan Munro, bir kırmızı motosiklete kafasını takar ve sonunda para biriktirip o motosikleti alır. İstediği motosiklete ulaşması onun hayatı için de bir dönüm noktası olacaktır. 

Indian Scout’uyla onlarca rekora imza atan Munro, motosikletine kendi başına modifiyeler yapan bir nevi alaylı mühendise de dönüşmüştü. Rekorları içinde en çok dikkat çeken ise şüphesiz 1967’de ABD’deki Bonneville Tuz Çölü’nde kırdığı dünya hız rekoru. Zira Munro’nun bu rekoru bugün bile kırılabilmiş değil.

İşte bu harika adamın hikayesi olan film muhteşem aktör Anthony Hopkins’in şahane performansıyla taçlanıyor. Geri dönüşlerle bizi Munro’nun hikayesine dahil eden The World's Fastest Indian, bu nev-i şahsına münhasır adamı tanımak için de iyi bir fırsat.

Akira (1988)

Anime tarihini değiştiren ve bu tarih içinde en iyilerden biri olarak kabul edilen Akira, o zamana kadar “çizgi film” kabul edilen bir türün aslında bir sanat olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini kanıtlamıştı. Bugün bile milyonarca hayranı olan filmde 2019 yılının Tokyo’sunda geçen bir hikayeye şahit oluyorduk.

Yeni Tokyo’da kaos yaratan yer altı çeteleri herkesi huzursuz etmektedir. Bir motosiklet çetesine üye olan muhalif Tetsuo, çete reisi Kenada’yı kurtarmak için motosikletini sürerken kaza yapar ve bazı askeri birlikler tarafından üstünde deneyler yapılmasına kadar ilerleyen bir süreç başlar. Tüm bu hengame bitiğinde psişik güçlere kavuşan Tetsuo, ona güçsüzlük aşılayan ve aşağılayan topluma karşı intikam almak için harekete geçecektir.

Hem anime hem bilim-kurgu hem de motosiklet tutkunlarına hitap eden filmi hala izlemediyseniz yakın zamanda bir şans tanıyın deriz.

Bonus: Dondurmam Gaymak (2006)

Yerli sinemamızdan epey eğlenceli bir örnekle listemizi bitirelim.

Muğla’nın bir köyünde dondurmacılık yapan Ali Usta, yavaş yavaş palazlanan büyük dondurma fabrikalarına karşı hayatta kalmaya çalışmaktadır. Yeni aldığı dondurma mobiletiyle köy köy gezerek hem dondurmalarının reklamını hem de pazarlamasını yapmaya çalışır. Bu yolda en büyük mücadeleyi ise gittiği köylerde dondurmalarına göz diken haşarı çocuklara karşı verecektir.

Sonunda çocukların dondurma mobiletini çalmasıyla iyice köpüren Ali Usta bu işi büyük dondurma markalarının yaptığını zanneder ve kolları sıvayıp intikam peşine düşer. Türk sinemasının en komik filmlerinden biri olan Dondurmam Gaymak yerel şivenin kullanımı ve harika diyaloglarıyla gerçekten unutulmaz bir film!