Mobilemenu
Profile

Muhteşem İkizler: Esther & Lilian de Geus

Esther bize biraz kendinden bahseder misin? Rüzgar sörfü kariyerine RSX ile başladın ama daha sonra funboard’la devam ettin. Şu an bayanlardaki en iyi slalom yarışçılarından birisin…

Merhaba, ben Esther de Geus. PWA Slalom Turu’nda 2 senedir yarışıyorum. Bu sene turu 7’nci olarak tamamladım. Rüzgar sörfüne 12 yaşında ikizim Lilian ile başladım. İki erkek kardeşim ise rüzgar sörfünü tatil için gittiğimiz Garda Gölü’nde bizimle birlikte öğrendiler. Kendi biriktirdiğim parayla bir rüzgar sörfü ekipmanı aldım ve onunla antrenman yapmaya başladım. 2009 yılında Hollanda Federasyonu, 2012 Londra Olimpiyatları için seçim yapmaya başladı. İkizimle birlikte katıldık ve milli takıma seçildik.

Neden rüzgar sörfünün Olimpik disiplinlerinden olan RSX’i bırakıp funboard’da yarışmaya karar verdin?

5 yıl RSX yaptıktan sonra bırakmaya karar verdim. Benim için zor bir karardı çünkü takımı ve kız kardeşimle antrenman yapmayı seviyordum fakat antrenörümü sevmiyordum. Bu yüzden akademik hayatıma önem vermeyi tercih ettim. Sonrasında slalom disipliniyle tanıştım. Tatillerimde Tenerife’e gitmeye başladım ve bu disipline aşık oldum.

Bize günlük antrenman programından bahsedebilir misin? Hollanda’da yaşıyorsun, kış aylarında soğuktan dolayı suya çıkmak zor olsa gerek! Antrenmanların için seyahat ediyor musun? Su antrenmanı dışında karada da çalışmalar yapıyor musun?

Yaz aylarında rüzgar olduğu sürece sudayım ama Hollanda’da her zaman rüzgar olmuyor bu yüzden kara antrenmanlarına önem veriyorum. Salon ya da bisiklet antrenmanları yapıyorum. Toplamda haftanın 6 günü antrenman yapıyorum. Aynı şekilde kışın, karada fiziksel kuvvet antrenmanlarım daha fazla. Geçen sene 3 ay boyunca Tenerife’deydim. Bu sezon için sıkı bir antrenman yaptım. Bu sene de yine oraya gideceğim.

Sana göre hangisi daha zor: RSX mi slalom mu? İki disiplinin de olumlu ve olumsuz yanları neler?

Kesinlikle iki farklı disiplin! O yüzden bu soruya kesin bir cevap veremeyeceğim. Slalom, akademik hayatla birlikte yürütebileceğin bir disiplin. RSX’te ise takım ve koçla her zaman antrenman yapıyorsunuz. Yani her zaman birilerine bağlısın. Bu yüzden planlama bende değil koçtaydı. Şu an kendi kafama göre antrenman yapıyorum. Örneğin sabah antrenman yapıyorsam öğlen ders çalışıyorum. Maalesef slalomda devlet desteği RSX‘teki kadar değil. O yüzden kendi kendinizin finansörü olmak zorundasınız. Bu sporu sponsorunuz olmadan yapmak çok zor!

Dünyanın en iyi slalomcularının yarıştığı PWA Slalom Turu’nda yarışıyorsun. Bu sene senin için nasıl geçti?

Bu sene biraz hayal kırıklığı oldu. Kışın yaptığım yoğun antrenmanlar sonunda ilerleme kaydettiğime emindim ancak bu sene rüzgar açısından çok şanssızdık. Ayrıca kızların birçok yarışı da iptal oldu.  Sonuçlar toplamda sadece 3 eliminasyon yarışıyla belirlendi. İlk olarak Güney Kore’de “fin”ime yosun takıldı. Danimarka’da ise dönüş esnasında başka bir yarışçı bana çarptı. Tüm bunlara rağmen Hollanda’da yaptığımız ulusal yarışlar benim için iyi geçti.

PWA Turu’nda Türk kızlarının sayısı bir hayli fazla. Onlar hakkında ne düşünüyorsun?

Evet, gerçekten Türk kızları çok fazla ve hepsi gerçekten çok iddialı ve güçlü!

Slalomda iyi olmak için neler gerekli: Farklı şartlarda antrenman yapmak mı, iyi bir antrenman eşi mi? Herhangi bir antrenman eşin var mı?

İkisi de çok önemli! Su antrenmanı çok önemli çünkü slalom gerçekten fiziksel bir spor. Benim su antrenmanlarım daha da güçlenmemi ve board’umda daha hızlı ve daha kontrollü olmamı sağlıyor. Tabii ki farklı sularda antrenman yapmak da çok önemli. Dalgalı ve düz sularda, sağanaklı ve değişken rüzgarda antrenman yapmak beni daha iyi bir sörfçü yaptı.  Antrenman eşim Nimet Tülümen. Kendisi Türkiye’den ve o da PWA Turu’nda yarışıyor. Bu kış beraber çok antrenman yaptık. Hızımı artırmamda bana çok yardımcı oldu, birbirimizi çok geliştirdik diye düşünüyorum.

Yaptığın diğer sporlar nelerdir?

Rüzgar sörfü dışında yatığım sporlar: Dağ bisikleti, yarış bisikleti, sörf, CrossFit, snowboard ve kitesurf. 

Daha önce Türkiye’ye geldin mi?

Evet, PWA Alaçatı Yarışı için geldim. Gerçekten çok güzel bir yer!

Gelecek planların neler? Slalomda yarışmaya devam edecek misin?

Kesinlikle! Her sene kürsüye bir adım daha ilerlemek isterim.

Lilian de Geus

Lilian, seni biraz tanıyabilir miyiz? RSX disiplininde yarışıyorsun ve bu sene Rio Olimpiyatları’nda dördüncü oldun!

Merhaba, ben Lilian. Yaklaşık 7 yıldır RSX sınıfında yarışıyorum. Rüzgar sörfünü gerçekten çok seviyorum ve bunun dışında Fizik Tedavi bölümünde okuyorum.

RSX‘e ne zaman başladın? Bu spora erken yaşta başlamak ne kadar önemli?

Aslında ben RSX’e oldukça geç başladım. 17-18 yaşındaydım. Genç sınıfta yarışamayacağım için en iyilerle yani olimpik üst sınıfla yarışmaya başladım. Bu benim için çok zor oldu. Rüzgar sörfüne 12 yaşında başlamıştım ve evet, erken yaşta başlamak kesinlikle yardımcı oluyor!

Biraz antrenman programından bahseder misin?

Olimpiyatlar için hem karada fiziksel hem de suda antrenman yaptım. Toplamda yılın 300 günü antrenman yapmış oldum!  

Yurt dışında diğer kızlarla antrenman yapıyor musun?

Evet, Olimpiyatlar’da altın madalya sahibi İspanyol sporcu Marina Alabau ile çok antrenman yaptım. Hollanda’da ise daha çok genç erkeklerle antrenman yapıyorum. Benimle aynı boyutta yelken ve fin kullanıyorlar.

Tüm bunlar dışında beslenmene ve gündelik hayatına da çok dikkat etmişsindir! 

Kesinlikle! Oldukça sağlıklı beslenmeye çalıştım. RSX’e başladığımda kilo almam gerekiyordu. Şu an ideal kilomdayım. Başladığımdan bu yana 8 kilo kazandım.

İyi bir takıma sahip olduğunu düşünüyor musun ? Başarılı olmak için iyi bir takım önemli mi?

Sahip olabileceğim en iyi takıma sahibim! Benim için iyi bir takım her şey demek.

Hollanda’da RSX‘e gerekli destek veriliyor mu? Alttan yetişen sporcular var mı?

RSX Olimpik Yelken Sınıfı, Hollanda Federasyonu’nun desteklediği tek rüzgar sörfü sınıfı. Alttan yetişenler var ama üzücü bir şekilde bu sporda çok az kız var.

Rio senin ilk olimpiyatındı! Tecrübelerini ve Rio’daki hayatını anlatır mısın? Son gün son yarışı (Medal Race) kazandın! Nasıl bir duyguydu?

Medal Race’i kazanmak müthiş bir histi. O gün daha fazla bir şey yapamazdım. Kürsü yapmak için kesinlikle son yarışı kazanmalıydım! İlk 3 günün ardından Olimpiyatlar benim için biraz hayal kırıklığı oldu. Yarışlarım kötü geçti ve çok fazla puan “yedim”. İlk 7 kız gerçekten birbirine çok yakındı. Kızların kıyasıya yarıştığı çok heyecanlı bir olimpiyattı.

Özellikle RSX’te iyi olan bir ülke var mı? Türk yarışçıları hakkında ne düşünüyorsun?

Özellikle Fransa çok iyi sporculara sahip. Bunun nedeni federasyonun onlara çok destek vermesi. Türk yarışçıları da çok nazik ve arkadaş canlısı…

Daha önce Türkiye’ye geldin mi?

Avrupa Şampiyonası için Çeşme’ye geldim. Orada çok güzel anılarım var. Çeşme’yi gerçekten çok sevdim!

Gelecek planların neler? Önümüzdeki Olimpiyatlar için hazırlanmaya başladın mı?

Bu sene üniversitem için gerekli olan stajımı yapmam gerek. Daha sonra ise Tokyo 2020 için tam zamanlı antrenmanlarıma başlayacağım.

Son olarak birlikte yarışmayı özlemiyor musunuz?

Kara antrenmanlarımızı hep beraber yapıyoruz: Salon, bisiklet… Ama suda farklı disiplinlerde yarışıyoruz bu yüzden antrenmanlarımız da farklı. Birbirimize karşı yarışmayı özlüyoruz, birbirimize karşı rüzgar sörfü yapmayı değil. İkimiz de her zaman kazanmak istiyoruz!