Mobilemenu
Profile

Mutlaka Dalmanız Gereken 10 Batık

SS Yongala / Büyük Bariyer Resifi / Güney Avusturalya

Burası zaten mantalarla, stingray’lerle, 150 kiloluk patates orfozlarıyla, deniz yılanlarıyla, her çeşit balık ve rengarenk yumuşak mercanlarla dolu Büyük Bariyer Resifi. Yani sadece SS Yongala Batığı için Güney Avustralya’ya uçak bileti almanıza gerek yok. Suya girdiğinizde çeşitlilik ve güzellik zaten aklınızı başınızdan alacak. Bu trafik içinde 1911’de Queensland açıklarında batan, 28 metre derinlikteki SS Yongala’ya da bir uğrayıverin! Batık kıyıdan 22 kilometre açıkta bulunuyor.

Aida 2 / Kızıldeniz / Mısır

Sadece Akdeniz havzasının değil, dünyanın dalış merkezlerinden birisi olan Kızıldeniz’deki Brothers adalarında bulunan Aida 2 gemisi 32 metrede yatıyor. Gemi sahil güvenlik ve deniz feneri personeli için mal taşırken şiddetli rüzgar ve dalgalara boyun eğmiş, kayalar da bu durumu değerlendirmiş! Fırtınayla adanın kuzey batı ucuna doğru sürüklenen Aida 2 25 ile 65 metre arasında dikine bir şekilde yatıyor. Motor odasına ve 35 metreye derinliğe kadar olan bölüme ulaşmak kolay ama gerisi için oldukça teknik bir dalış olduğunu söylemek şart. Kısacası burası sadece tecrübeli dalgıçlar için!

S.M.S. Coln / Scapa Flow / İskoçya

Çivi gibi suyu sever misiniz? Güzel, o zaman bu batık tam size göre. Kuzey İskoçya’daki Orkney Adası’nın açığında bulunan Alman kruvazörü S.M.S. Coln 155 metre uzunluğunda bir batık ve Birinci Dünya Savaşı’nın deniz savaşlarının doğal bir müzesi görünümünde. 36 metre derinlikte yatan batıkta dönemin savaş gemilerinin neye benzediğini ve ne tür silahlar taşıdığını görmek de mümkün. Soğuk suları ve savaş gemilerini seviyorsanız suya hemen atlamalısınız.

U.S. S. Arizona / Pearl Harbor / ABD

Bu batığa dalmak, tarihin içine dalmakla aynı anlama geliyor. İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından ve ABD’nin savaşa girmesine sebep olan Pearl Harbor Baskını’nda batan U.S.S. Arizona artık 200 metrelik uzunluğuyla devasa bir dalış mabedi. Japon uçakları tarafından bombalanan ve tüm saldırıda hayatını kaybedenlerin neredeyse yarısına ev sahipliği yapan geminin bir başka özelliğiyse hala günde 2 litre kadar petrol sızdırması. Deniz temiz dememiştik ki zaten!

Frigate 356  / Cayman Brac / Küba

Bir savaş gemisinin batması için illa savaş olmasına gerek yok; Soğuk Savaş da aynı işi görebilir! Dünyanın o casusiye döneminde Sovyetler Birliği’nde inşa edilip Küba Deniz Kuvvetleri’ne gönderilen Frigate 356, SSCB’nin çökmesiyle atıl bir hale geldi ve hurdaya çıktı. 100 metreden uzun firkateyn Cayman hükümeti tarafından satın alındı ve dalış turizmine kazandırıldı. Bugün askerler yerine 100’den fazla tür gemiyi yuva bellemiş durumda.  

U.S.N.S. General Hoyt S. Vanderberg / Key West / ABD

Üzerinde dev uydu antenleri bulunan bilim gemisi, aynı zamanda dünyanın ikinci büyük yapay mercan resifi durumunda. Hem bu çanaklar hem de 11 asansör şaftı batığı ileri seviyedeki dalgıçların kullanımına açık tutuyor. Batığın kargo boşlukları ve güverte koridorları da heyecan verici. Kısacası aşağıda sağlam bir korku filmi sizi bekliyor!

Sweepstakes / Tobermory / Kanada

Kanada’ya ve Ontorio’ya giderseniz 7 metre kadar derindeki bu eski römorkörü suya girmeden bile görebilirsiniz. Eski derken abartmıyoruz, Sweepstakes 1867’de inşa edildi, 18 yıl Cove Island yakınlarındaki Fathom Five Mational Marine Park’taki Big Tup Limanı’nda kömür taşıdı. Ağustos 1885’te hasar alan römorkör çabucak tamir edilmeyince bir sonraki ay limanın dibini boyladı.

U.S.S. President Coolidge / Espiritu Santo Adası / Vanuatu

Dünyanın en geniş batığı olarak bilinen gemi aslen okyanusları geçmesi için inşa edilmişti. İkinci Dünya Savaşı’nda bu meziyetini asker ve ordu malzemeleri taşımak için kullanınca kaçınılmaz son onu buldu. Batık 20 ile 33 metre derinlikte yatıyor. Dalış meraklılarının kutsal yerlerinden biri olarak kabul görüyor. Bunun nedeni hem içindeki tüfekler, gaz maskeleri, miğferler ve diğer askeri malzemeler, hem de tecrübeli dalış rehberleri ve haritalı rotaları sayesinde her yerine rahatlıkla girilip çıkılması. Korkmayın, kaybolmazsınız!

Tugboat Rozi / Cirkewwa / Malta

Kendi halinde bir römorkör olan Tugboat Rozi, 1992 yılında battıktan sonra kıymete binmiş halde. Yaklaşık 40 metrelik gemi artık hem dalış meraklılarını, hem de başta müren ve denizanası olmak üzere birçok türü ağırlıyor. Römorkörün tabanının cam olması dalışı daha da kıymetli kılarken, pervanesi ve motoru hariç her şeyinin sağlam olması da onun denizin altında, üstündekinden daha kıymetli olmasıyla açıklanabilir. Yoksa birileri bir motor bulup, pervane takıp yüzdürürdü herhalde!

P29  / Marfa Point / Malta

Akdeniz’in ada ülkesi Malta kıyılarındaki P29, yeni nesil savaş gemisi batığı meraklılarına hitap ediyor. 2007’de batan donanma devriye botu, yaklaşık 55 metre uzunluğa sahip. Dar geçitleri, göstergeleri, seyir ekipmanları ve ilgi çekici detayları denizin dibinde hayalet bir gemi olarak hayatına devam ediyor.