Mobilemenu
Profile

Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Deniz Mağarası

Waiahuakua

Hawaii’nin Na Pali Kıyısı’nda bulunan Waiahuakua (Söyleyebildiniz mi?) birçokları tarafından dünyanın en güzel deniz mağarası olarak kabul edilir. Bu ününü de tonozlu tavanından aşağıya dökülen şelalesine borçlu. İki ayrı girişe sahip mağaranın içinde tekneyle gezinti yapmak da mümkün. Emin olun Hawaii’nin kendisi kadar güzel!

Phang Nga Bay Mağarası

James Bond’un The Man With The Golden Gun macerasını izlediniz mi? İzlediyseniz onun bir mağarada kulaç attığını da görmüşsünüzdür. İşte o mağara Tayland’ın Phuket adasındaki Phang Nga körfezinde bulunan bu mağaradır. Gözenekli e yükselen monolit ile kayalıklarla dolu mağara gerçekten göz alıcı. Eh, Bond ağzının tadını bilir!

Admiral’s Arch

Avustralya kıyaları sürprizlerle doludur. Hayır bu sefer köpekbalıklarından bahsetmiyoruz! The Remarkable Rocks yakınlarındaki Admiral’s Arch adlı mağara kalabalık fok kolonileriyle ziyaretçilerin gözbebeklerinden. Burada ayrıca nefis bir günbatımı ve cehennemi anımsatan bol miktarda sarkıt da bulunuyor.

Blue Grotto

İtalya’nın dünyaya armağanı Capri’ye gidip harika gün ışığını birkaç saatliğine terk edip bu mağaraya girerseniz, kaybettiğiniz zaman için üzülmezsiniz. Düşük gelgitler sıranda girmek için yeterince geniş olan Blue Grotto, adayı ziyaret etmek için en iyi nedenlerden biri. Girişten gelen ışık, mağaranın içindeki suları turkuaz renkli olmasını sağlayarak ayrı bir güzellik katıyor.

Avila Beach Deniz Mağarası

Kaliforniya’da, San Luis Obispo’daki Avila Plajı ile Pismo Plajı arasında, okyanus kıyısının girintili çıkıntılı bölümünde çok sayıda küçük mağara bulunuyor. Bunların çoğuna kayık turlarıyla ulaşmak mümkün Pirates’s Cove’daki, kemeriyle dikkat çekerken işgüzarın biri burasını bir grafitiyle mahvetmiş! Yine de deniz yosunu ormanları ve deniz samurlarını görmek için de buraya gidebilirsiniz. Civarda çok sayıda nüdist olduğunu da ekleyelim!

Cenote Dos Ojos

Meksika, Tulum’un kuzeyindeki bu mağara ve obruk, dünyanın en uzun mağara sistemlerinden birisidir. Uzunluğu 82 kilometreden fazla ve hala araştırmalar devam ediyor. Tam anlamıyla gezebilmek için tüplü dalış yapmak gerekiyor. Kristal berraklığındaki sularda yüzlerce balık sürüleriyle birlikte yüzmek bu deneyimi eşsiz kılıyor.

Fingal Mağarası

Hiç altıgen bazalt sütunlara sahip bir mağara duymuş muydunuz? Hazır olun birazdan duyacaksanız. İskoçya’da, Staffa yakınlarındaki Fingal Mağarası bu özelliğiyle dünyada tek olma özelliğine sahip. Sütunlar, ziyaretçilerin derinlemesine bir keşif yapması için davetkar bir geçit oluşturuyor.

Animal Flower Cave

Barbados, St. Lucy’deki mağara bu enteresan adını tabanında bulunan gelgit havuzlarındaki deniz anemonlarından (hayvan çiçeği)  alıyor. Yaklaşık 7 metrelik tavanı içeride hatırı sayılır dalga oluşmasına da sebep olabiliyor. Mağaranın hemen yanında güzel bir restoran olması da cabası…

Smoo Mağarası

İskoçya sahilleri okyanus dalgalarıyla dövüle dövüle alabildiğine girintili çıkıntılı, hatta tabir yerindeyse delik deşiktir. Smoo Mağarası ise oluşumunu okyanusa değil, kireçtaşının yağmur sularının yarattığı erozyona borçlu. Bu şekilde oluşan mağara 90 metre uzunluğunda. Onu görmek için Durness’e kadar gitmelisiniz.

Blue Caves

Yunan adalarını bilirsiniz; temiz sular, bol deniz mahsulü, kendine has mimari… Zakynthos Adası’nı duydunuz bu bilmiyoruz ama burada bulunan Blue Caves, diğer adalardaki deniz mağaralarından bir adım öne çıkıyor. Sadece küçük tekneler tarafından ulaşılabilen Skinari Burnu’ndaki ada, ismini içinde akan suların masmavi renginden almış. Merak etmeyin, rehberli tekne turları düzenleniyor!