Mobilemenu
Profile

Mutlaka Listenizde Olması Gereken 5 Hiking Rotası

Bir maceraya dalmak için dünyanın dört bir yanında sizi bekleyen rotalar var. Ama elbette aralarından bazıları diğerlerinden daha özel oluyor. Bazen manzaralarıyla bazen ise çok seçenek sunmalarıyla öne çıkan  bu rotalardan beş tanesini listeledik.

Appalachian Yolu, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde bulunan Appalachian Rotası, 2200 mil sürüyor. Yol ABD’nin en çetrefilli rotalarından biri olarak biliniyor. Bazı noktaları amatör hikingciler için biçilmiş kaftan iken, bazı noktaları ise oldukça zorlayıcı olduğu için sadece profesyonel maceracılar için tavsiye ediliyor.

Bu rota çeşitli parçalardan oluşuyor ama baştan sona tamamının geçilmesi yaklaşık 165 gün sürüyor. Rotanın uzunluğu mevsimlere göre de değişiyor ve özellikle yağışlı mevsimlerde bazı patikalar tamamen kapanıyor. Gerçek bir meydan okuma arayanlar için birebir.

Cinque Terre Milli Parkı, İtalya

Tarih ve doğanın iç içe geçtiği bir macera ister misiniz? Floransa yakınlarında başlayıp, Monterosso’dan, Riomaggiore’ye kadar uzanan rota yaklaşık 120 kilometre sürüyor.

Zorluk düzeyi orta derece olarak belirlenen bu rotanın üzerinde hem tarihi mekanlar, hem doğa güzellikleri hem de dünyanın en güzel manzaralarından bazıları var. Cinque Terre Milli Parkı, her yıl onbinlerce turiste ev sahipliği yapıyor ve bu turistlerin büyük kısmı da macera amacıyla bölgeye gelip bu rotayı keşfe çıkıyor. Bu arada burayı keşfetmeden önce yanınıza güneş kremi almayı unutmayın.

Arches Ulusal Parkı, Utah

Yine ABD’den devam edelim. Dünyada hiking yapmak için en çok tercih edilen ülke olmasının yanı sıra, ABD ev sahipliği yaptığı birçok ulusal park ile de maceracıları her zaman cezbetmeyi başarıyor.

Arches Ulusal Parkı’nda yer ala bu 8.1  mil uzunluğundaki parkurun hem profesyonel hem de amatör hikingcinin yol alabileceği bölümlere sahip. Eğer bir rehber ile anlaşırsanız, size rotanın gizli güzelliklerini de gösterip maceranızı daha da unutulmaz hale getirebilir.  Özellikle bahar aylarında bölgeyi ziyaret etmenizi ve çadırınızı, kamp malzemenizi de yanınızda getirmenizi tavsiye eden uzmanlar bölgenin dünyanın en iyi kamp alanlarından bazılarına da ev sahipliği yaptığını hatırlatıyor.

Fitz Roy Trek, Arjantin

Şimdi rotamızı Güney Amerika’ya çevirelim, Los Glaciares Ulusal Parkı’nda bulunan Fitz Roy Trek de bu listede olmayı hak eden yerlerden biri.

El Chalten köyünden başlayan bu rota, UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunuyor. Toplamda 7 saat süren rotada yol boyunca farklı iklimlere maruz kalabiliyor bazen fırtınaya tanık olurken, bazen ise sıcaktan boğulabiliyorsunuz. Tüm bunlara rağmen en sık tercih edilen hiking noktalarından biri olan bölgeye belirli bir mevsimde, örneğin yazın giderseniz başınıza gelebilecek bazı aksilikleri minimize etme şansınız da artıyor.

Grindelwald, İsviçre

Listemizi Avrupa’ya dönerek kapatalım. İsviçre’ya bağlı Grindelwald’da bulunan bu rota Avrupa’nın en gözde macera merkezlerinden biri. İzne bağlı olarak hiking yapılabilen bölgede rotanızı tamamlayabileceğiniz 10 ayrı yol var. Bu yollar da bölgedeki yetkililer tarafından zordan kolaya doğru sıralanmış. Hepsi bir dağ gezisi şeklinde planlanan yollarda ormanlardan vadilere inebiliyor ve seviyenize göre seçtiğiniz bir yolda hem doğanın hem de maceranın tadını çıkarabiliyorsunuz.