Mobilemenu
Profile

Mutlaka Ziyaret Etmeniz Gereken Az Bilindik 5 Ülke

Bugün çoğumuzun rüyalarını İsviçre, Finlandiya ya da İngiltere gibi gelişmiş ve çok şey vadeden ülkeler süslüyor olabilir. Ancak dünyada adını hiç duymadığımız birçok harika ülke de var. Üstelik bu ülkelerden birçoğu kültürel ve ekonomik açıdan epey gelişmiş durumda. Biz hayatınızda en az bir kez kesinlikle ziyaret etmeniz gereken 5 tanesini listeledik.

Brunei

Brunei, Çin sahil şeridi boyunca uzanan Malezya'nın kuzeyinde bulunan ufak bir ülke. Brunei farklı kültür ve ırktan birçok insana ev sahipliği yapıyor. Ve bu farklılık ülkenin dokusuna derin bir renk katıyor.

Forbes dergisine göre, Brunei, benzin ve gaz üretim endüstrisi açısından Singapur'dan sonra dünyada en zengin beşinci ülke. Ek olarak Brunei, İnsani Gelişme Endeksinde ikinci sırayı alan bir "gelişmiş ülke" olarak da değerlendiriliyor. Ülke, ekonomi açısından yeterince iyi olmanın yanı sıra, olağanüstü plajlar ve tarihi yerlere de ev sahipliği yapıyor. Büyük bir keşif duygusu yaşamak için ilk adreslerinizden biri Brunei olmalı. Evet, ulaşmak biraz zor ama göze almaya da değer.

Tuvalu

Tuvalu, dünyada adını en az duyduğumuz ama en güzel ülkelerden biri. Hawaii ve Avustralya adaları arasında yer alan ve macera severler için birçok seçenek barındıran ülkede neredeyse tüm doğa sporlarını yapabileceğiniz birçok lokasyon bulunuyor.

Dokuz adet mercan adasından oluşan bu Polinezya ülkesi 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip. Tuvalu yerlileri yıl boyunca birçok yerel bayram kutluyorlar ve bu bayramların tamamı da oldukça renkli, hareketli ve eğlenceli geçiyor.

Tuvalu’yu görmek için bu sebepler yeterli görünmediyse size daha sağlam bir sebep de verebiliriz: Tuvalu yok olmak üzere. Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesi, başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yüksekte olan Tuvalu için büyük bir tehdit oluşturuyor ve eğer küresel ısınma nedeniyle sıcaklık derecesi 1 derece daha artarsa Tuvalu sular altında kalacak. Kısacası bu sıra yapacağınız bir ziyaret bu ülkeyi görmek için son şansınız olabilir.

Vanuatu

Kesinlikle çoğumuz bugüne kadar Vanuatu adında bir ülkenin ismini bile duymamıştık. Vanuatu, Avustralya'nın doğusunda, Güney Pasifik Okyanusu'nda bulunuyor ve Fuji gibi diğer güzel adaların batısında yer alıyor.

Dört tarafı tertemiz bir denizle kaplı bu şahane adayı James Cook, 1774 yılında keşfetmişti. Vanuatu’nun alametifarikası ise şelaleleri, zira bir adada şelale izine çok ender rastlanır. Fakat Vanuatu da epey var ve her biri de kendine özgü.

Ulaşmak için çok ama çok uzun yollar aşmanız gerekiyor orası gerçek ama “maceraya hazırım” diyorsan hazırlıklara başla deriz. Özellikle de sörfe meraklıysan yaptığın tercihten hiç pişman olmayacaksın.

Mikronezya Federal Devletleri

Okyanusya içerisinde, Büyük Okyanus'un batı kesiminde yer alan ve toplam 607 adadan oluşan Mikronezya Federal Devletleri’nin başkenti ise Palikir.

Mikronezya özellikle dalış ve sörf meraklılarının rüyalarını süsleyen bir ülke. 100.000 kişilik ufak bir nüfusa sahip olan ülkenin neredeyse her tarafı bir doğa sporuna ev sahipliği yapıyor. Kısacası doğanın kalbinde bir doğa sporları cenneti Mikronezya. Yerel mutfağı, özellikle de deniz ürünleri ise midenizi şenlendirecek.

Nauru

 

Toplamda 21 kilometreye yayılan bir ülke ile listemizi bitirelim.

10.000 kişilik nüfusuyla ortalama bir Türkiye kasabası kadar büyük olan Nauru dünyanın en az ziyaret edilen ülkesi olma unvanına da sahip.

Güney Pasifik'te bulunan bu küçük ada ülkesi dünyanın Vatikan’dan sonra en küçük ülkesi olma özelliğine de sahip. Bu kadar az ziyaret edilme sebebi ise elbette çok uzak olması. Haftada sadece bir iki kez uçuş gerçekleşen ülkede toplamda da iki otel bulunuyor. Kimsenin haberinin bile olmadığı ve “dünyanın unuttuğu yer” diye tanımlayabileceğimiz Nauru her şeyden izole olup kafasını dinlemek isteyenler için en iyi seçim olabilir.