Mobilemenu
Profile

Nasıl Ultra Maratoncu Olunur?

Tabii ki koşarak, yürüyerek ve zamanla mesafeleri artırarak!

Baştan çok uzun mesafeleri koşamıyorsanız koş-yürü tekniği uygulayın, çünkü tecrübeli ultra maraton koşucuları dağlarda antrenman yaparken yürümekten çekinmiyorlar. Vücudu hazırlayarak katedilen mesafeleri adım adım artırmak gerek. Unutmayın: Devamlılık başarının anahtarıdır.

Bilgi edinerek, araştırarak ve kendini geliştirerek

Ultra maraton ve koşu hakkında birçok yazı ve kitap var. Tecrübeli ve başarılı sporcular edindikleri tecrübeleri kağıda döküyorlar. Ayrıca pek çok heyecan verici, faydalı belgesel ve filmler de çekiliyor. Her yeni başlayan mutlaka bu bilgi birikiminden faydalanmalı ve yaptığı spor konusunda kendini geliştirmeli. Burada amaç sadece bilgi edinmek değil aynı zamanda motivasyon kaynağı bulmaktır.

Gözlemleyerek ve danışarak

Bilgi paylaşımı çok önemlidir. Büyük ihtimalle çevrenizde uzun mesafe ya da ultra maraton koşan arkadaşlarınız vardır. Bu durumda tecrübeli sporculara danışarak ve onların tecrübelerinden faydalanarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sürprizlere ve beklenmeyen anlara hazır olarak

Uzun koşu her zaman sürprizlerle doludur. Başlangıç noktasında dururken yarışın nasıl geçeceğini ve nasıl sonuçlanacağını asla bilemezsiniz. Her yarış yeni bir tecrübe ve heyecan dolu yeni bir maceradır. Bu benzersiz yolculuğa her anlamda hazır olmak gerek. Bazen her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir ve yolculuk boyunca farklı sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlara zihinsel olarak hazır olmanız gerekir. Karşılaştığınız her durumu olduğu gibi kabul edip, çabuk ama sağlıklı karar verebilmek çok önemlidir.

Mental hazırlık yaparak

Bacaklarınız sizi belli bir noktaya kadar götürür ondan sonra devreye zihniniz girer ve yolun geri kalanına onunla devam etmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden mental hazırlık fiziksel hazırlık kadar önemlidir. Sürekli olumlu düşünmeye çalışın, aklınızdan kötü fikirleri uzaklaştırın. Uzun süreli yarışlara meditasyon yaparak, kendinizi dinleyerek, antrenmanlar süresince kendinizi yarışta, parkurda, başlangıç ve bitiş noktalarında hayal ederek mental anlamda hazırlanabilirsiniz.

Kendine inanarak ve güvenerek

Yaptıklarınıza inanmak ve kendine güvenmek çok önemlidir. Eğer bir şeyi hayal edebiliyorsanız onu yapabilirsiniz demektir. Yüksek motivasyon başarının anahtarıdır! (Elbette fiziksel hazırlığınızın yanında)

Dış seslere kulaklarınızı kapatarak

Etrafta her daim duyduğumuz benzer sesler vardır: “Koş koş nereye kadar… Neden koşuyorsun… Ne veriyorlar koşunca… Bir de üzerine para mı veriyorsun… Vazgeç bu sevdadan....” Bunlara ek olarak koşarken çevreden duyulan sesler, tepkiler, araç sürücüleri, yayalar gibi pek çok dış etkeni de göz ardı etmemek gerek.  Bunların her biri sizi hedefinizden vazgeçirmek üzere bir araya gelmiş gibi hissettirse de önemli olan vazgeçmeden, kulaklarınızı dış seslere kapayarak yola devam etmektir!