Mobilemenu
Profile

Neden Kışın Trekking Yapmalıyız?

“Yahu hava böyleyken ne trekking’i deli misiniz?” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama işin aslına bakarsak, çoğu trekking ya da sağlık uzmanı birçok açıdan kışın trekking yapmanın kişiye daha faydalı olduğunu söylüyor. Elbette gerekli önlemleri aldıktan sonra…

Eğer siz de “ben kışın da trekking yapmak istiyorum” diyorsanız gelin size neden bunun iyi bir fikir olduğunu beş maddede açıklayalım.

Kış egzersizleri her zaman ruhsal ve fiziksel fayda sağlar

Her ne kadar soğuk havalar hastalığı artırır gibi bir düşünce olsa da bu aslında o kadar da doğru değil. Aksine kışın, özellikle de karlı havalarda çok daha temiz bir hava soluruz.

Ciğerlerimizi temizleyen bu havada trekking yapmak özellikle az hareket ettirdiğimiz bedenimizi daha dirençli hale getirir ve temiz havalar bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendirir.

Birçok uzman soğukta evde oturmak yerine gerekli önlemleri alıp kısa süreli yürüyüşler yapmanın hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişiyi daha güçlendirdiğini ve kışın yapılan egzersizin vücuda çok daha faydalı olduğunu söylüyor. Üstelik bunu kendi başınıza değil, çoluk çocuğunuzla birlikte yapmanın daha iyi olduğunu özellikle küçük çocukların bu tip havalarda kısa süreli de olsa yürüyüş yapınca daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğunu belirtiyor.

Kış ve soğuğun o kadar da kötü bir şey olmadığını fark eder ve pozitif düşünmeye başlarsınız

Kışa her zaman yağmur, çamur ve en nihayetinde karın geldiği ve bir an önce bitmesi gereken bir mevsim olarak yaklaştığımız malum. Soğuklarda dışarı çıkmanın daha zor, hele hele bir doğa sporu yapmanın imkansız olduğunu düşünürüz.

Halbuki tam tersi. Kışın yapılan bir doğa sporu size kışı bile sevdirebilir. Birçok kişi kışı sevmeye kar içinde yapılan bir yürüyüşle başlamıştır. Doğa kar altındayken o kadar temiz ve o kadar huzur verici görünür ki başta mızmızlandığınıza pişman olur ve “iyi ki çıkmışım” dersiniz. Üstelik bir nevi fedakarlık sonucu bunca şeye katlanıp doğanın içinde yürüyüşler yapmak emin olun tüm negatif düşünceleri uzaklaştırmanızı sağlar. Sonuçta her şeyiyle kötü olduğu düşünülen mevsime iyi yönden bakmak elbette pozitif düşünceyi artıracaktır.

Doğa kar altında bir Wonderland gibi görünür

Kışın kar yağdığında doğa size çok daha farklı bir tarafını gösterir. Elbette bunun için biraz fedakarlık etmeli ve onun içine karışmalısınız. Evinizin önündeki arabalar ya da karşıdaki çatılarda biriken kar gibi değildir bu. En basitinden karla kaplı ağaçlar hafif buz tutmuş göller ya da her bir yaprağında kar tanesi olan çiçekler belki de dünyada görebileceğiniz en güzel şeylerdir. Siz de kısa bir trekking turu yaparken tüm bu ihtişama şahit olup bu güzelliğin bir parçası olabilir ve masallardaki güzelliğin de dünyada bulunabileceğine inanabilirsiniz.

Karlı havalarda yapılan trekking vücut direncini de artırır

Hadi itiraf edelim yazın koşanlar ya da herhangi bir doğa sporunu yaparken bir noktada yılmaya başlarız. Çünkü sıcak havada hem kaslar çabuk gevşer hem daha fazla efor sarf ederiz hem de çok daha fazla su kaybederiz. Tenimiz yapış yapış olur ve bir duş almadan rahatlayamayacağımız bir sürece gireriz.

Ama kışları trekking yaparken yazın kaybettiğimiz kadar su kaybetmeyiz ve hava daha soğuk olduğu için her temiz nefeste biraz daha zihin açıklığı yaşarız. Su kaybetmedikçe vücut direnci daha uzun süre korunur ve yapılan egzersiz de normaldekinden çok daha fayda sağlar. Bu bir nevi vücuda da format atmak demektir aslında.

Yiyip içtiklerinizin değerini daha iyi anlarsınız

İster yaz ister kış olsun trekking yaparken yanınıza almanız gereken yiyecek ve içecekler vardır. Onlar bir nevi destek kuvvetleridir, acil yardım çantalarıdır. Güzel bir kamp ortamında sizin doğanın içinde güçlü kalmanızı sağlarlar.

Ama itiraf etmek gerekirse yazın yiyip içmek kışın yapılan bir doğa sporunda yiyip içmek kadar keyifli olamaz. Zaten sıcak olan havada artık pelteleşmiş konserveler ya da aşırı ısınmış sular pek de iç açıcı değildir.

Ama kışın termosunuza koyabileceğiniz bir çay, çorba ya da sıcak çikolata ya da sevdiğiniz herhangi bir şey… Düşünsenize yorulmuşsunuz, karın ortasındasınız ve termosunuzu çıkarıp sımsıcak içeceğinizi doğanın ortasında yudumluyorsunuz. İçinizin ne kadar ısındığını düşünmek bile yeterli. Bir nevi hayat sevgisi aşılayan bu durum belki ufak bir detay ama yine de düşüncesi bile kişiyi kışın karlar içinde trekking yapmaya davet edebilir.