Mobilemenu
Profile

Neden Kış Mevsiminde Koşuya Çıkmalıyız?

Kışları koşu yapan insan sayısında hep belirgin bir azalma olur. İlkbahar ve sonbaharda, sahillerde ya da özel parkurlarda koşan insanlara daha çok rastlarız şüphesiz. Fakat, birçok bilim insanı ve koşu uzmanı kışın koşu yapmanın bünyeye daha iyi geldiği konusunda ısrarcı. Peki, neden kışın koşu yapmak daha sağlıklı? Gelin maddeler halinde açıklayalım.

Koşu için en ideali soğuk havalar

İnanın ya da inanmayın, koşu için en ideal hava soğuk havalarmış. “Kış günlerinde eve gitmekte bile zorlanırken koşu mu yapacağım yahu?” demeyin, egzersiz fizyoloğu ve Maraton Metodu adlı kitabın yazarı Tom Holland, soğuk havanın vücudu çalıştırmak için ideal olduğunu söylüyor.

“Maratonların çoğu Kasım ayında yapılır. Bu tesadüf değildir. Çünkü kışın vücuttaki sıcaklık azalsa da bu çalışmayı ve koşmayı kolaylaştırır. Sıcak ve nemli havada koşmak ise vücuda ekstra yük ve su kaybı getirir. Kışın hem su hem de stres dengesini çok daha kolay ayarlayabiliriz. O yüzden soğuk havalar koşu yapmak isteyenler için kaçılması değil tercih edilmesi gereken bir şey.”

Elbette burada Holland’ın eklediği bir nokta daha var. O da giysilerinizle ilgili. Kışın koşarken giyeceğiniz şeyler epey önemli. Sırf bu amaçla üretilen koşu giysileri de var ama siz kendi imkanlarınızla koşmak istiyorsanız ter tutmayan şeyler tercih etmeniz şart.  

Kışın koşmak metabolizmayı güçlendiriyor

Evet, yine Tom Holland ile birlikteyiz. CNN dahil birçok kanalın sağlık konulu programlarına katılan ve tavsiyesini harfiyen uygulayan binlerce izleyicisi bulunan bu adama göre kışın koşmak metabolizmayı da güçlendiriyor. Peki, neden mi? Şöyle açıklıyor Holland: “Bedenimiz kış aylarında yağ depolarını korumak ve muhafaza etmek için programlanır ve egzersiz rutinlerindeki düşüşe tepki olarak metabolizmamızı yavaşlatır.”

Yani soğuk havalarda da olsa koşmak metabolizmanın bu mevsimsel yavaşlamasını önleyerek yağlardan ve kilolardan kurtulmanın en sağlıklı aracı oluyor. “Kışın çok kilo aldım, yaz gelmeden bir spor salonuna yazılayım” demeden önce bir düzenli koşucu olmayı düşünün deriz. Hem masrafsız hem de sağlıklı.

Kalorilere dur deyin

Elbette alınan kiloyu vermeden önce, o kiloyu hiç almamak en isabetlisi olacaktır. Bu konuda da çarelerden biri kışın yapılan koşular olabilir.

Soğukta koştuğumuzda vücudumuz çok daha fazla çalışır ve hem sizi soğuktan arındırmak, hem de canlı tutmak için daha fazla kalori yakar. Yani aslında dışarıda hava 0 dereceyken çıkıp koşu yaptığınızda farkında olmadan diyet de yapıyorsunuz demektir.

Kaslar vücutta depolanan beyaz ve kahverengi yağ hücrelerinin ısı üretimini uyaran bir hormon salgılar ve kışın yapılan bir koşu ile kaslarımız hem kalorilerimizi yakar hem de biz farkında olmadan vücudumuz için en ideal olan kilo ve yağ seviyesine ulaşır. Ne kilo alırsınız ne de daha sonrasında bu kiloları yakmak için zaman harcamak zorunda kalırsınız. Yani ne şiş yansın ne kebap durumu, bu fazla kalorili bir örnek oldu ama neyse…

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu artık sorun değil

Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu’nu (SAD) duymuşsunuzdur. Günler kısalıp sıcaklık düştükçe, birçok kişi Mevsimsel Duygulanım Bozukluğu yüzünden depresif günler geçirir. Bu durum herhalde hepimizin başına gelmiştir.

Bu depresif durum ve günlerde yapılan koşu, bu depresyonla mücadeleye yardımcı oluyor ve mutluluğu artıran güçlü hormonların salınmasını sağlıyor. “Çevrenizdeki Bilim ve Teknoloji” adlı meşhur dergide yayınlanan bir çalışma, dışarıda egzersiz yapan kişilerin artan depresyon duygularının azaldığını ve bu kişilerin egzersizlerini tekrarlama olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Kısacası, kışın yapılan koşu mutsuzluğa, sinir bozukluğuna, strese iyi geliyor. Eğer bu maddeler sizi ikna etmek için yeterli olmadıysa bir de birebir yazdıklarımızı deneyin deriz. Bakalım nasıl bir sonuç alacaksınız…