Mobilemenu
Profile

Nedir Bu Bushcraft?

İnsanoğlunun yerleşik düzene geçmesinin yalnızca on bin yıllık bir geçmişi var. İnsanların bir arada yaşamaya başlayıp, köyler, şehirler kurmalarıyla birlikte milyonlarca yıl boyunca hayatta kalmak için yapmak zorunda oldukları şeyler artık çok az insan için bir gereklilik haline geldi. Ancak ilk cümlede de belirttiğimiz gibi bu yeni dönemin birkaç bin yıllık geçmişine karşın, milyonlarca yıl boyunca avcı-toplayıcı olarak yaşayan atalarımızdan kalan alışkanlıklar belki de içgüdüsel olarak bazılarımıza cazip gelmeye devam ediyor. Bushcraft adı verilen ve doğada hayatta kalma yeteneklerinizi test edip geliştirebileceğiniz bu uğraş da gün geçtikçe daha çok ilgi çekmeye başlıyor. Öyle ki, bazıları ülkemizde de olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde bushcrafterların doğada çektikleri programlar çok büyük reytinglere ulaşıyor.

Bushcraft herkes tarafından yapılabilecek bir spor. Yalnız da yapabilirsiniz, takım halinde de. Eskiden önünüzde çok fazla örnek olmadığı için başlamak korkutucuydu ancak günümüzde size referans olabilecek çok fazla kaynak ve bayrak sporcu var. Hatta bushcraft eğitimi alabileceğiniz okullar dahi bulunuyor.

Bu noktada bir kafa karışıklığını gidermek gerekiyor. Bushcraft için, doğada hayatta kalma becerisi yani bugüne kadar muhtemelen defalarca kez duyduğunuz survival ile aynıdır diyebilir miyiz? Hayır. Bu ikisi arasındaki en temel fark, bushcraft’ın isteğiniz dahilinde gerçekleşmesidir. Doğada hayatta kalmak için yeteneklerinizi geliştirirken, diğerinde ise kendinizi bir anda bu şartların ortasında bulursunuz. Ayrıca bushcraft’ın ne zaman sona ereceğine siz karar verirsiniz, bu yüzden diğerine göre çok daha uzun sürer zira yanınızda ekipmanlarınız vardır, hazırlıklısınızdır. Ayrıca fiziksel bütünlüğünüzde ve psikolojik durumunuzda da bir sorun yoktur. Survival’da ise en kısa sürede o şartlardan kurtulmanız için çabalarsınız, mümkünse hemen!

Peki neden bushcraft’la uğraşıyor bu insanlar, cazip gelen tarafı ne? Herkesin kendince bir sebebi var. Birçoğumuz için çalışmak, koca bir bilgisayar çöplüğünün ortasında saatleri doldurmak demek. Bundan sıkılan insanlar da kendilerini doğaya atıp hayatlarına heyecan katmak istiyorlar. Kimileriyse halihazırda çok fazla vakit geçirdiği vahşi doğada sınırlarını zorlayıp, bir gün gerçekten yalnız başına kaldığı takdirde neler yapabileceğini öğrenmek için bushcrafta merak salıyor. Ve günün sonunda geçirdiğiniz eğlence ve macera dolu saatler bir yana, bushcraft sayesinde öğrendiğiniz her şey yanınıza kar kalıyor.

Bushcraft’a başlamak gerçekten çok kolay. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, artık önünüzde çok fazla kaynak olmasının yanı sıra ekipmanlar da çok kolay bulunabiliyor. Burada bir parantez açıp, iyi bir bushcrafter olmak için sahip olunması gereken yeteneklerden bahsetmek gerekiyor;

1- Ateş yakabilmek

Hızlı bir giriş yapıyoruz. Tabii ki araç-gereç kullanmadan ateş yakmaktan bahsediyoruz burada. Kendinizi bir anda sadece giysilerinizle vahşi doğada buldunuz, sigara içmediğiniz için üzerinizde çakmak veya kibrit de yok. Sadece etrafınızdaki taşlar ya da dallarla ateş yakabilmeniz gerekiyor. Bu o kadar kritik ki, tüm bushcraft’ın bunu bilmekle başladığını söyleyebiliriz. Doğadaki malzemelerin yanı sıra güneşi de kullanarak bir ateş başlatabileceğini zamanla öğreneceksiniz. İşin hassas noktalarından biri de farklı bir noktada ateşe ihtiyacınız olduğunda, zar zor yaktığınız ateşi yeniden başlatmakla uğraşmaktansa, bir öncekini söndürmeden taşıyabilmekten geçiyor.

2- Barınak hazırlayabilmek

Yağmurdan, kardan, sıcaktan, soğuktan korunmanın çok daha ötesinde size vereceği güven hissi sebebiyle önemlidir başınızı sokacabileceğiniz bir yer. Kısa sürede ve basit bir barınak hazırlamanın veya çadır kurmanın yanı sıra, kuracağınız alanı doğru tespit etmeniz de işin önemli bir kısmı. Zira geceyi soğuk bir alanda geçirmek istemezsiniz. Ayrıca konaklayacağınız yerin yakınında ateş yakacaksanız ve barınağınızı etraftaki ağaç kalıntılarıyla hazırlayacaksanız, ateşi barınaktan uzakta yakmanızda fayda var.

3- Yön bulabilmek

Ormanın ortasında kaldınız, öyle ki gökyüzünü dahi göremiyorsunuz. Yiyecek bir şeyler bulmanız gerekiyor, kamp kurduğunuz alanı bulmanız gerekiyor ya da dönmek istiyorsunuz. Böyle zamanlarda güneşin konumu, yıldızlar gibi yön tayin etmenizi sağlayacak şeyler hayat kurtarsa da tek yardımcınız bunlar değil. Kırık dallar, tekerlek izleri gibi küçük tüyolar da size yol gösterebilir.

4- Avlanabilmek

Alet kullanımı ve hayvanların izlerini takip edebilmek başlıca adımları arasında yer alır. Kullanacağınız aletlerin arasında ateşli silahların olamayacağını unutmayın. Yapabileceğiniz, en az malzemeli ve doğaya en az zarar verecek yöntem tuzak kurmak olacaktır. Bu şekilde doğaya zarar vermeden hayatta kalma amacıyla çıktığınız yolda, bu amaca en uygun şekilde hizmet edecek avlanma yöntemini seçmiş olursunuz. Ayrıca avınızı temizlemeyi ve doğru şekilde pişirmeyi de bilmeniz gerekecektir.

5- Balık tutabilmek

Proteinin böyle bir ortamda ne kadar hayati olduğunu anlatmamıza gerek yoktur. Balıklar, içerdikleri yüksek proteinin yanı sıra verdiği tokluk hissiyle de bushcrafterlar için altın değerinde olabilir. Vahşi doğada da günlük hayatta olduğu gibi dalyanla veya olta ile avlanırsınız. Elbette vaktiniz kısıtlı olduğu için, dalyan ile avlanmak daha verimli olacaktır. Eğer hiç balık tutma deneyiminiz yoksa önceden tecrübe etmek, yem hazırlamak, hatta misina takmak gibi temel adımları bilerek gitmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

6- Bıçak ve balta kullanabilmek

Hayati derecede önemli yeteneklerden birisidir. Hem kendinize zarar vermemeniz hem de efektif bir şekilde kullanabilmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da yanınıza alacağınız baltanın bilinenlerden çok daha küçük ve hafif olması gerektiğidir. Ayrıca doğada geçireceğiniz süreye ve kullanım sıklığınıza bağlı olarak körelebilecek bu ekipmanları nasıl keskinleştireceğinizi, tamir edeceğinizi de bilmelisiniz.

7- Tahta oyabilmek

Bir üst maddede belirttiğimiz bıçak ve balta kullanımı için de önemli ve aynı zamanda eğlenceli yeteneklerden birisidir. Bushcraft dışında işinize yarayacaktır. Doğada ihtiyaç duyabileceğiniz kaşık, tabak yapımından, bıçak ve baltaların tutma kısmına kadar birçok aleti bu sayede yapabilirsiniz.

8- Düğüm atabilmek
Hayatının bir döneminde izcilik yapmış tüm insanlar bilir ki, iyi bir düğümcü doğada hayat kurtarır. Çadır yapımından, avlanmak için kurulacak tuzakların hazırlanmasına kadar birçok konuda ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca tırmanmanız gereken durumlarda da güvenliğiniz için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek yok galiba!

9- Yiyecek sebze/meyve bulabilmek 

Kritik yeteneklerden biri zira her zaman avlanamazsınız. Her an karşınıza çıkabilecek bitkilerden hangilerinin yenilip yenilmeyeceğini anlamak için de biraz tecrübe ve botanik bilgisi gerekiyor. Bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haber; doğada karşınıza çıksa dahi her sebze veya meyve her mevsimde yenemez. İyi haber; yine de hiç ummayacağınız kadar bol alternatifleriniz olacak. Yenebilir yiyeceklerin yanı sıra hangilerinin zehirli olduğunu, zehirli olsa bile medikal amaçlarla kullanabileceğini de öğrenmeniz gerekecektir.

10- Su bulabilmek

3 günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar suyunuzun mutlaka olması gerekiyor. Beklenmedik herhangi bir durumla karşılaştığınızda en son şansa bırakacağınız şey su olmalıdır. Bunun için de kamp kurduğunuz yerlerin su kenarında olmasına dikkat edebilirsiniz ve böylece ekstra çaba harcamadan su ihtiyacınızı karşılarsınız. Ayrıca doğada bulduğunuz suyun mikrop içerebileceğini ve bilinen en basit yöntemle, yani kaynatarak temizleyebileceğinizi unutmayın.