Mobilemenu
Profile

Nefesinizi Kesecek 10 Şehir Tırmanışı Fotoğrafı

Urban Climbing son yılların en popüler extreme sporlarından biri. Tırmanış için artık doğaya değil de şehrin en yüksek binalarını tercih eden tırmanışçıların ortaya çıkardığı görüntüler ise sıklıkla haberlerde ya da spor sitelerinde karşımıza çıkıyor. Biz de o fotoğraflardan 10 tanesini seçtik. Bakarken avuçlarınızın terleyeceği hatta yer yer kalp atışlarınızın hızlanacağı bu fotoğraflar Urban Climbing’in “kafasını” çok iyi anlatıyor.

"Sanırım bakamayacağım!"

Akşam vakti epey yüksek bir kuleye çıkmış olabilirsiniz. O kuleden şehrin manzarasını izlemek istemiş de olabilirsiniz. Hadi bir de aşağı bakayım nasıl görünüyor diye merak edip korkuluklardan aşağı da hafifçe bakabilirsiniz. Ama o kuleden tek elle sarkmak, evet ancak bir çılgının yapabileceği bir iş. Bu tırmanışçı arkadaşımız da tam bir çılgın işte.

Keyfi yerinde

Bu arkadaşımız ise sanki bir sabah koşusuna çıkmış ve hazır çıkmışken şöyle yükseklerden bir sarkayım demiş gibi rahat görünüyor. İnanılmaz soğuk hava ellerini daha da acıtıyor şüphesiz ama o buna da pek aldırış etmiyor gibi.

Kemeramanlar bile uçlarda yaşıyor bu hayatı

Eh bu insanları – eğer selfie çubuğu kullanmıyorsa- kayda alan kameramanlar da var tabii. Hani biraz onlar endişelenir diye düşünüyorsunuz ama onların da tırmanışçılardan pek farkı yok adrenalin konusunda. Tıpkı bu arkadaşımız gibi.

Bir arkadaşa bakacağım...

O yüksek binalara, kulelere çıkmak yetmez elbette. Bir de demirlerin üstüne çıkıp aksiyonu ve bizim gibi normal insanların kalp atışlarını artırmaları lazım. Bu kişi de sanki bir arkadaşını görmüş de ona seslenecekmiş gibi o yükseklikte bir demirin üstüne çıkmış.

Duygusal erkek pozları için fazla yüksek sanki

Bu tip pozları bir oyuncu, şarkıcı ya da müzisyen verir bilirsiniz. Ünlü bir derginin kapağındadır ve genelde “romantik serseriyim” anlamına gelen kolu alnın üstüne koyma hareketi yapılır. Bu arkadaşımız da aynı pozu vermiş, tip olarak da fena değil ama tek problem fazla yüksekte olması ve elini bırakırsa felaketle sonuçlanma ihtimalinin yüksek olması.

Nerede duruyorum?

Yine yükseklerdeyiz ama bu kez fotoğrafı çözmek zaman alabilir. Altındaki demir çubuktan başka dayanağı olmadan o yükseklikte takılan bu kişi bizim dizlerimiz titreken iyi bir poz vermekle meşgul.

Alternatif köprüden geçme yöntemleri

Hepimiz hayatımızda çok kez köprülerden geçmişizdir. Ama herhalde hiçbirimizin aklına böyle bir şey gelmemişti. “Arabayı bırak gel köprünün tellerinden inelim, ücret de vermeyiz,” diyen bu aksiyon tutkunu umarız oradan da sağ salim aşağı inmiştir.

Orda tutunacak yer bile yok ki...

Şu ana kadar gördüğümüz fotoğraflarda tırmanışçıların yani zor bile olsa en azından bir şeylere tutunduklarını, kavradıklarını vs gördük. Ama bu kez tutulacak hiç bir yer söz konusu değil ama yine de aşağı sarkıp hayatta kalan biriyle karşı karşıyayız.

Biz buraların yabancısıyız, Sultanahmet nerede?

Evet, adeta bir turist kreasyonuna sahip bir tırmanışçı ile karşı karşıyayız. Sanki fotoğraf makinesiyle uğradığı şehri gezerken yüksek bir kule görmüş ve “dur ben buna tırmanayım” demiş kadar da rahat. Rus olma ihtimali yüksek.

Hadi ben kaçtım...

O yükseklikte bunu yapana mı şaşıralım, onu tutarken uçurumun kenarına kadar gelen arkadaşına mı üzülelim bilemedik. Ama epey de eğlenmiş görünüyorlar. Ne diyelim, hayatta başarılar gençler.