Mobilemenu
Profile

Netflix’teki En İyi Macera Film ve Belgeselleri

Netflix bir süre önce ülkemizde de resmi olarak online hale geldi. Bünyesinde binlerce dizi, film ve belgesel barındıran medya platformu hiç kuşkusuz en çok da televizyon izlemenin biçimini değiştiren devrimci yapısıyla biliniyor.

İstediğini, istediğin yerde, istediğin zaman izle mantığına dayanan Netflix, içeriğinde birçok harika macera belgesel ve filmi de barındırıyor. Ve bunları da oldukça yüksek görüntü kalitesiyle izleyicilerine sunuyor.  Biz de biraz platformun içine daldık ve Netflix’in en dikkat çekici macera film ve belgesellerini toparladık.

The Summit

1 Ağustos 2008 yılında, K2‘de, Abruzzi rotasında meydana gelen ve 11 dağcının hayatını kaybetmesi, 3 dağcının da ciddi şekilde yaralanması ile sonuçlanan facianın belgeseli olan The Summit, türünde yapılmış en iyi belgesellerden biri olarak kabul ediliyor.

Gerçek görüntüler, olayın tanıkları ve medyadan alınan medyum desteği ile epey zenginleşen yapım, profesyonel tırmanışçılığın zor yüzünü gözler önüne sermeyi başarmıştı.

Bunun yanında, konuyla alakalı herkesin olaya farklı açıdan yaklaşması, bazı noktalarda birbirini reddeden bilgilerin bir araya gelmesi ise faciayı daha da gizemli hale getiriyor ve film bir nevi araştırmacı gazetecilik kıvamına geliyordu.

Jeremy Jone’s Deeper

Jeremy Jones üçlemesinin ilk filmi olan Deeper, dünyanın dört bir yanını dolaşarak en iyi snowboard lokasyonlarını bulan ve buldukları tüm noktalarda korkusuzca snowboard yapan maceraperestleri anlatıyordu.

Bazen helikopter bazen ise snowmobile kullanarak hedefledikleri zirvelere ulaşmaya çalışan ekip maceradan maceraya dalarken karşımıza olağanüstü manzaralarla bezenmiş bir aksiyon çıkıyordu.

İlk kez keşfettikleri yerlerde korkusuzca maceraya dalan sporcuların bu iki saatlik yolculuğu bir pazar günü iyi bir aksiyon ve spor filmi izlemek isterseniz ideal.

Surfwise

Büyük ihtimalle bugüne kadar yapılmış en sıra dışı surf belgesellerinden biri olan Surfwise, Paskowitz ailesinin hikayesini anlatıyordu.

Doktor, guru ve sörfçü Doc Pakowitz ve 9 çocuğunun sörf tutkusunu anlatan belgesel bir nevi surf ile sanatı buluşturan bir yapıya sahipti.

Bu muhteşem belgeselde Paskowitz ailesinin yaptığı yolculuklara, doğa içindeki yaşamlarına ve sürekli deniz ile haşır neşir olmalarına tanık oluyorduk. Okuldan gelen çocukların ilk iş surf tahtalarını alıp denize dalmaları ya da karavana atlayıp kıyı boyunca iyi bir dalga arama çabaları belgeselin unutulmazları arasında.

Üstelik surf ile hiç alakanız yoksa bile, nev-i şahsına münhasır karakterleriyle Paskowitz ailesi sizi ekrana kilitlemeyi başarıyor.

Steep

Steep, extreme kayakçıların hayatını anlatan ve onlara yakından bir bakış atan belki de en iyi film.

Sırasıyla, Alaska, Fransa, Kanada ve İzlanda’yı ziyaret ettiğimiz ve her birinde sıra dışı ve ekstrem kayak maceralarına daldığımız film dört başı mamur bir kayak filmi

Birbirinden yetenekli kayakçıların dünyanın en zor noktalarında inanılmaz bir aksiyona daldığı film insana verdiği adrenalinle “ben de kayak yapacağım ya” dedirtse de tedbirli olmakta fayda var. Zira filmdeki herkes profesyonel ve onları taklit etmeye çalışmak birkaç kemiğinizin kırılmasına sebep olabilir.

Sonuç olarak, kış sporlarından hoşlansanız da hoşlanmasanız da sıkılmayacağınız ve eğer yüksek kalitede izlerseniz epey  keyifli vakit geçireceğiniz bir film var karşımızda.

Ocean Wonders

Okyanusu sever misiniz? Peki, okyanus yaşamı ile ilgili bir şeyler izlemeyi sever misiniz? O zaman Ocean Wonders tam size göre.

Bizi yeryüzünden alıp okyanusların derinliklerindeki yaşamın içine atıveren Ocean Wonders muhteşem kareleri ve bir yerden sonra sanki kamera hiç yokmuş da biz de orada, o deniz altı dünyasının bir parçasıymışız gibi hissettiren tarzıyla benzerlerinden ayrılıyor.

Muhteşem sualtı görüntüleriyle huzur verici bir tarafı da olan belgeseli sualtı dünyasında olup bitenlere meraklı herkes izlemeli.