Mobilemenu
Profile

Okyanusları Salla Aşan Bilim Adamları

Norveçli bilim adamları el kremi önermeden önce çok daha mühim işlerle uğraşıyorlardı. Kon-Tiki, İnka dilinde “güneşin çocukları” anlamına geliyor. Fakat bu ismi değerli kılan sadece bir mit değil.

1947 yılında Norveçli bilim insanı Thor Heyerdahl ve beş arkadaşı 1500 yıl öncenin teknolojisiyle yaptıkları ve adını Kon-Tiki koydukları salla Güney Amerika'nın batı kıyılarından, Tahiti'nin doğusundaki adalara yolculuğa çıktılar.

Amaçları: İnka yerlilerinin 1500 yıl önce aynı sal teknolojisiyle okyanusu aştığını kanıtlamaktı. Thor Heyerdahl ve arkadaşlarının balsa ağacı kütüklerinden yaptığı ilkel sal ile çıktığı yolculuk toplamda 101 gün sürdü.

Maceranın bilimsel bir amacı olsa da bir yerden sonra yolculuk tamamen büyük bir hayatta kalma savaşına dönüşmüştü. Cankurtaran yeleği, duba ya da yedek bir bot da dâhil olmak üzere modern hiçbir gereç kullanmayan bilim adamları, balık tutma işini bile 1500 yıl öncenin teknolojisiyle yapmaya çalıştıkları için bir yerden sonra açlık en büyük problem haline gelmişti.

Yolculuğun baş aktörü olan ve bir anlamda arkadaşlarını bu maceraya ikna eden kişi olan Thor Heyerdahl ile saldaki diğer maceracılar arasında ciddi tartışmalar yaşandı. Bir ara köpek balıkları da Kon-Tiki salına musallat olunca ipler kopmuş ve Thor dışındaki bilim adamları yolculuğu yarıda bırakmaya karar vermiş.

Hırsı, dirayeti ve asla vazgeçmeyen karakteriyle tanınan Thor Heyerdahl ise bir başka yeteneği olan ikna kabiliyetini bu defa arkadaşlarının yolculuğu yarım bırakmaması için kullanmış ve uzun süre tek başına salı idare ettikten sonra açlık meselesini de tuttuğu balıklarla çözmüş.

Maceraperestler yolculuğa başladıklarında hikâyeleri pek bilinmiyordu ama 101 günün sonunda yolculukları sona erdiğinde artık dünya çapında tanınmışlardı. Yolculukları ile ilgili 1951 yılında çekilen bu belgesel Akademi Ödülleri'nde "En İyi Belgesel" dalında Oscar aldı. Daha sonra bir kitaba dönüşen yolculuk birkaç kez de filme uyarlandı.

Yolculuğun sonunda amaçladıkları şeyi kanıtlamışlar mıydı peki?

Yapılan araştırmalar Polinezya adalar grubunda yaşayan yerlilerin soyunun 1500 yıl öncesinde Güney Amerika’dan (Peru) geldiğini henüz kanıtlamış değil. Ama Norveçlilerin yaptıkları deneme insanın kökeninde bu macerayı gerçek kılacak yetenek ve azmin olduğunu gösterdi. Bazı araştırmacılar ise 1500 yıl öncenin iklim şartlarının bugüne nazaran daha zorlayıcı olduğunu ve Kon-Tiki yolculuğunun günümüzde mümkün, ama 15 asır önce neredeyse imkânsız olduğunu söylüyorlar.

Her ne olursa olsun, başta Thor Heyerdahl olmak üzere, Norveçli maceraperest bilim insanları bundan yarım asır önce bir anlamda insanın kendi potansiyelinin, gücünün ve azminin nelere kadir olduğunu kanıtlayan bir maceraya imza attılar. Bugün bile hikâyeleri konuşuluyor, gelecek nesillere aktarılıyor. Ve onlar da şimdiden insanın gücünü gösteren evrensel bir mirasa dönüştüler.

Efsanevi yolculuğa ev sahipliği yapan Kon-Tiki salı ise bugün Oslo’da kendi adını taşıyan müzede sergilenmeye devam ediyor.