Mobilemenu
Profile

Okyanusların Sınır Tanımayan Çocuğu

Sabit Ağırlık Serbest dalış konusunda uzman olan bu genç adam, her yıl yeni bir başarıya imza atarak, dünyanın en zor sporlarından birinde, tarihe ismini altın harfelerle yazıdırıyor. Guillaume, 11 Temmuz 1981’ de Akdeniz, Nice’de doğdu. Çocukken her yaz babasıyla birlikte sualtı dünyasını keşfetmek için masum dalışlara giden Guillaume, aslında çılgın hikayesine 14 yaşında arkadaşıyla girdiği nefes tutma iddiasını kazanmakla başladı. Bu basit oyun daha sonra kendisinde bir takıntıya dönüştü ve Guillaume’un AIDA (Uluslararası Serbest Dalış Geliştirme Birliği) federasyonunun kurucusu  Claude Chapuis ile tanışmasına neden oldu.

Gulliaume, hocası Claude’nin kusursuz eğitimini yabana atmak yerine, yaşından beklenilmeyen bir performansla bütün enerji ve zamanını bu tutkusu için harcamaya başlamış. Beklenenden fazlasına, hatta hayal bile edilmemiş bir başarıya ulaşan Guillaume, adını tüm dünyaya adını duyurmakta hiç zorlanmamış.

Guillaume görkemli kariyerine limitsiz dalış disiplininde dünya rekoru kırmış Loic Leferme hayatına girdikten sonra başlamış. Gözüpek dalgıcımız, Loic ile çalışmaya başlamasıyla birlikte büyük bir gelişme kaydetmiş.

Nery 2002 yılında bugüne kadarki en genç serbest dalış rekorunun sahibi oldu. Bu dalışta sadece paletlerini kullanıp, 87 metre derine inmeyi başararak, kariyerine olağanüstü bir başlangıç yaptı. Bu başlangıç öyle hızlı devam etti ki, dünya rekorunu tam üç kere kırarak, 2008’de dünya takım şampiyonluğunu elde etti, 2011’de kişisel olarak dünya şampiyonu oldu.

Guillaume, şimdilerde ise 125 metreye dalarak, yeni bir Fransa rekorunu elde etti. Ayrıca "bu sporu en iyi ben yaparımcı" bir tavra sahip olmayan Guillaume, Nice’de bulunan CIPA’da (Uluslararası Derin Dalış Merkezi) her yaştan serbest dalış yapmak isteyen katılımcılara da eğitim veriyor. Ve tahmin edilenin aksine, Guillaume sadece dalmakla kalmıyor, zorlu çalışmalarından artakalan  zamanlarda enerjisini yenilemek için dağ tırmanışları da yapıyor. Adeta on parmağında on marifet olan süper dalgıç, açık alan tutkusunu da kendisi gibi spora gönül vermiş olan ailesinden alıyor.

125 metreye tüpsüz dalmak nasıl bir histir, hiç düşündünüz mü? Guillaume her dalışında yaşadığı heyecanı, adrenalini ve hatta halisünasyonlarını anlatabilmek için partneri Julie ile nefesleri kesen bir film çekiyor. Maceracı sporcumuz tüm deneyimini paylaşmak istediği bu filmi elbette sıradan bir yerde çekmiyor; film Belize’de bulunan The Deans Blue Hole adı verilen dünyanın en derin sualtı mağarasında çekiliyor. Bu kısa film, bizler için bilinmeyen bir dünyanın aynası olurken, Guillaume’un akıllara zarar kariyerinde ise büyük bir patlamaya sebep oluyor. Peki play tuşuna basarak bu uçsuz bucaksız dünyanın içine dalmaya hazır mısınız?

Sporcunun, yaptığı işe olan tutkusunu aslında kendi sarf ettiği şu sözlerden anlayabiliriz: "Çocukken çok fazla seyahet etme şansım olmadığı için, serbest dalış bana dünyamızın gizli saklı köşelerini keşfetme şansı verdi."