Mobilemenu
Profile

Olimpiyatlardaki Milli Temsilcimiz: Dilara Uralp

Dilara bize kısaca kendinden bahseder misin?

Merhaba, 16 Kasım 1995 tarihinde Almanya’da doğdum. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünde 3. sınıf öğrencisiyim. Rüzgar sörfüne 10 yaşında babam sayesinde başladım ve 8 yıldır yarışlara katılmaktayım. Sörf dışında da her türlü sporu yapmaktan çok keyif alırım.

Rüzgar sörfünde RS:X disiplininde milli sporcumuzsun. Bilmeyenler için RS:X’i biraz açıklayabilir misin? 

RS:X rüzgar sörfünün olimpik sınıfıdır ve “one design” malzemelerle yani herkesin tamamen aynı ekipmanlarla yarıştığı bir disiplindir. Bu da demek oluyor ki yarışlarda strateji, teknik, taktik, kuvvet ve dayanıklılık gibi özellikler fark yaratmaktadır. Yarışlarımız yelken parkurunda gerçekleşiyor  ve bir yarış ortalama 30 dakika kadar sürüyor. Yarışlar 5 knot’tan 30 knot’a kadar yapılabiliyor ve bayanlar 8.5 m²  60 cm fin, erkekler ise 9.5 m²  66 cm fin kullanıyor.

RS:X gerçekten çok disiplinli olman gereken bir spor dalı. Nasıl bir antrenman programı izliyorsun? Hayatını yaptığın spora göre mi şekillendiriyorsun? Bunlar dışında kara antrenmanı, beslenme ve psikolojik konularda destek ve yardım alıyor musun? 

Tabii ki, kesinlikle. Bu benim mesleğim haline geldi ve hayatımı bu spora göre programlıyorum. Türkiye’de bulunduğum zamanlarda deniz antrenmanlarımın dışında kuvvet antrenmanları, koşu, bisiklet, indoor kürek gibi kondisyonumu ve kuvvetimi geliştirecek sporları da ek olarak yapıyorum. Beslenmemi de tabii ki yarış ve antrenman programıma göre düzenliyorum. Yarışlarda psikolojimizin çok sağlam olması gerekiyor ve bu yüzden mental konuda da destek alıyorum.

Türkiye'de nerelerde antrenman yapıyorsun? Farklı koşullarda antrenman yapmak önemli mi? Takım olarak mı yoksa bireysel mi çalışıyorsun? 

Türkiye'de çok fazla antrenman yapabileceğim kadın RS:X’çi bulunmadığı için farklı deniz ve rüzgar koşulları için yurt dışı kamp ve yarışlara katılıyorum. Böylelikle diğer ülke sporcularıyla da antrenman yapabilme fırsatı yakalıyorum.

RS:X’de başarılı olmak için gereken önemli özellikler hangileri? Tecrübe, yaş, iyi bir antrenör, fiziksel özellikler? Yoksa tamamen yetenekli olmak gerekiyor? 

RS:X’te başarılı olabilmek için birden çok faktörün bir arada olması gerekiyor. Yani kesinlikle yetenek yeterli olmuyor. Çok çalışan, en çok tecrübeye sahip olan, iyi bir antrenörle çalışıp çok iyi bir yarış ve kamp programı izleyen ve tabii ki bunlarla beraber fiziksel olarak çok kuvvetli olup yarışlarda akıllıca yarışan kişiler başarılı olabiliyor!

Gerçekten çok başarılı ve sıkı çalışan bir sporcusun, bu seneki Rio Olimpiyatları’nda da ülkemizi temsil ettin. Bu aynı zamanda senin ilk olimpiyatındı. Rio’daki izlenimlerini ve hayatını biraz anlatır mısın?

Evet, 2016 Rio Olimpiyatları benim için inanılmaz bir deneyim oldu ve genç yaşımda böyle bir tecrübe kazanabildiğim için inanılmaz mutluyum.Yaşım ve tercübem gereği hedefim her zaman 2020 Olimpiyatları’ydı. Ancak son anda ülke kotasını alarak Rio’ya çağrıldım ve orada 4 ülkeyi geride bırakarak yarışmayı 22. sırada bitirdim. Performansımdan gayet  memnundum. Şimdi ise asıl hedef 2020 Tokyo Olimpiyatları.

RS:X’çi olarak Rio’ya kaç sporcuyla katıldınız?

RS:X sınıfında ,eğer kotayı alırsa, ülkeler bir kadın ve bir erkek sporcu ile katılabiliyor. Biz de kotayı alabildiğimiz için ülkemizi bir kız ve bir erkek RS:X’çi olarak temsil ettik.

Daha önce Rio parkurunda antrenman ya da yarış yapmış mıydın?

Maalesef antrenman için oraya gidebilme şansımız hiç olmadı. Ancak 2015 yılının Ağustos ayında Rio Test Event Yarışları olmuştu ben de orada yarışmıştım.

Senin RS:X disiplinindeki favori sporcuların hangisi?

2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda altın madalya alan Hollandalı Dorian van Rijsselberghe benim favori sporcularımdan. Kişiliği, tarzı, yeteneği ve yarışçılığıyla inanılmaz bir sporcu benim için.

"Medal Race" nedir, açıklayabilir misin? RS:X’te olimpiyatlar dışında dünya çapında önemli başka yarışlar da var mı? 

Medal Race her Avrupa, Dünya Şampiyonası ve olimpiyat oyunlarının son gününde ilk 10 sporcunun madalya için mücadele verdiği tek bir yarıştır. Bu yarışın diğerlerinden bir farkı da yarış sonuçlarının 2 katı puan alman. Olimpiyatlardan sonraki en önemli yarışlarımız RS:X Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ve Dünya Kupaları.

Sana göre RS:X disiplininde en başarılı sporcuları yetiştiren ve bu spor dalına en çok önem veren ülkeler hangileri?

RS:X’te en iyi antrenör ve sporcular Hollanda, Fransa ve İngiltere 'de.

Peki, sence Türkiye olarak RS:X‘te ne durumdayız? Başarılı ülkelere kıyasla gelişmemiz gereken noktalar neler? Bu dalda alttan yetişen başarılı sporcularımız var mı?

Türkiye’nin en büyük sorunu RS:X sınıfına çok geç başlaması. Tüm ülkelerde 40 yaşına kadar hala bu sporda yarışan sporcular varken Türkiye’de RS:X yapan en büyük sporculardan biri benim! Yani benim önümde görebileceğim ve bir şeyler öğrenebileceğim hiç kimse olmadı ama şu an alttan gelen sporcular bizleri görerek çok daha hızlı ilerliyorlar. Bu da tabii ki ülkemiz için çok iyi bir şey.

Son olarak: Gelecek planların arasında neler var? 

Şu an için en büyük planım 2017 yılının başından Aralık ayına kadar her ay yurt dışı kamp ve yarışlara katılarak kendimi geliştirmek. 2018 yılının Ağustos ayında Danimarka'da yapılacak olan ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın ilk kota yarışı olan Dünya Şampiyonası’nda ülkeme kotayı alabilmek.