Mobilemenu
Profile

Ölmeden Önce Gidilesi 5 Road Trip Rotası

Ruta 40 - Arjantin

Cabo Virgenes> Estancia Lagos Del Furioso> De Bariloche> La Payunia> Laguna Diamante> Cuesta De Miranda> Belén> Salinas Grandes

Mesafe: 5,000 km

Gerekli süre: 4 hafta

Dünyanın en meşhur rotalarından biriyle başlayalım. Arjantin’de bulunan Ruta 40 rotası tüm maceraseverlerin deneyimlemesi gereken bir yolculuk. 5.0000 kilometre süren bu rota kuzeyde yaklaşık 3.000 mil sonunda La Quiaca ve güneyde Rio Gallegos olarak iki kola ayrılıyor.

Yol boyunca birçok yerel peynir ve şarap dükkanıyla karşılaşabileceğiniz bu rotada ayrıca yaban hayvanlarına denk gelebilir ya da tarihte bir yolculuğa çıkmak isterseniz Cueva de las Manos’taki mağara resimlerine göz atabilirsiniz.

Eğer macerayı ve road trip’i seviyorsanız Ruta 40 mutlaka listenizin başında olmalı.

Route 1 - İzlanda

Reykjavík> Selfoss> Höfn> Egilsstaðir> Akureyri> Blönduós> Borgarnes

Mesafe: 1,332 km

Gerekli süre: 10 gün

Halka Yol olarak da bilinen bu otoyol İzlanda'nın bütün sahillerini çevreliyor. Ovalar, yanardağlar ve şelalelerle bezeli bu rota size bir daha unutamayacağınız mistik bir deneyim vadediyor.

Sürüşü oldukça kolay olan ve neredeyse tek bir tümseğin bile olmadığı otoyollarda hem otomobil sürmenin keyfini çıkarabilir hem de eşsiz doğa güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Sadece yaz aylarında bazen yerli ve yabancı turistlerin akın etmesi nedeniyle yollar biraz dolu olabiliyor ama seyahatinizi ilkbahar aylarına denk getirirseniz sizi mükemmel bir yolculuk bekliyor.

Bu arada İzlanda yasalarına göre herhangi bir mülkün bahçesinde 24 saat boyunca konaklamaya ve o bahçelerde yetişen gıdaları yemeye hakkınız var. Yani otel masrafı ya da yemek masrafını da aradan çıkartınca yolculuğunuz ekonomik açıdan da epey iyileşiyor.

Güney Adası Rotası- Yeni Zelanda

Dundedin> Christchurch> Kaikoura> Nelson> Greymouth> Glaciers> Milford South> Te Anau> Queenstown

Mesafe: 2,400 km

Gerekli süre: 2 hafta

Şimdi rotamızı dünyanın en uzak noktalarından birine kıralım. Yüzüklerin Efendisi serisi ile popülaritesi çok daha fazla artan Yeni Zelanda yeryüzündeki en iyi birkaç road trip rotasından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Güney Adası Rotası işte o yerlerden biri ve sizi yol boyunca adeta filmlerden fırlamış gibi gözüken şahane manzaralar bekliyor. Özellikle güneye indikçe Milford Sound'a giden yoldaki göl ve tepeler epey ünlü. Sadece bu doğa harikalarını görmek için bile yola düşen birçok maceracı var. Bunun dışında rotayı bilenler sıklıkla Foz Glacier’da gezmenizi ve Moeraki Boulders’ın güzelliği karşısında hayret etmenizi öneriyor.

Çiçek Rotası - Hollanda

Naaldwijk> Leiden> Keukenhof  Bahçeleri> Haarlem

Mesafe - 70km

Gerekli zaman - 1 gün

Herhalde bu rotanın adı içeriğini de epey açıklıyor. Eh Hollanda deyince akla gelen çiçek de lale olduğuna göre sizi bol bol lale tarlalarında dolaştıran bir rotaya hazır olmanız gerektiğini anlamışsınızdır.

Avrupa’nın en ünlü road trip rotalarından biri olan Çiçek Rotası özellikle Ocak ve Nisan ayları arasında kendisini gezmeye gelenlere olağanüstü manzaralar vadediyor. Dünyada bu kadar rengin olduğuna şaşıracağınız çiçek tarlaları her virajda sizi biraz daha büyülerken adeta cennetteymiş gibi gelen güzel kokular ise size sık sık “iyi ki gelmişiz” dedirtecek.

Listemizdeki diğer lokasyonlara nazaran ülkemize daha yakın ve ulaşması daha kolay olan Çiçek Rotası mutlaka listenizde bulunmalı.

Garden Route, Güney Afrika

Cape Town> Plettenberg Körfezi> Port Elizabeth> Knysna Elephant Park

Mesafe: 200km

Gerekli zaman: 2 gün

Listemizi Güney Afrika’dan meşhur bir rota ile bitirelim. Nefes kesen bir okyanus manzarası, tarlalar ve bol rüzgarla sarmalanmış Garden Route Güney Afrika’nın keyfini iki günde çıkarabileceğiniz tek yer olabilir.

Yolculuğunuz sırasında Plettenberg Körfezi'nde balina izleyebilir veya Knysna Elephant Park'ını ziyaret edip dünyanın en büyük fillerini görebilirsiniz. Burada yelpaze doğal yaşam açısından oldukça geniş.