Mobilemenu
Profile

Ölmeden Önce Hiking Yapmanız Gereken 5 Epik Lokasyon

Tanzanya, Kilimanjaro

Her yıl yaklaşık 35.000 insan Afrika’nın en yüksek noktası ve en ünlü yedi zirvesinden biri olan Klimanjaro’ya ulaşmaya çalışıyor. Fakat sadece yarısı bunu başarabiliyor.

Tırmanışçılar zor yolları seçip daha kısa sürede zirveye ulaşsa da, siz tırmanışçı hedefleri, teknik becerileri veya hain tehlikeleri olmadan uzun yürüyüşlerle, dolambaçlı yollar, yaban hayatı manzaraları ve beş farklı ekosisteme tanık olarak dağa tırmanabilirsiniz.

Bunları elbette yalnız başınıza değil bir rehber eşliğinde ve birçok kişinin katıldığı turlarla yaparsanız daha sağlıklı olur. Zira bu sessiz ve volkanik zirve aslında göründüğü kadar tehlikesiz değil. Kaybolursanız sizi epey zor anlar bekleyebilir.

Rainier Dağı, Washington

Zirvesi 4.411 metreye kadar yükselen Rainier Dağı dünyada tırmanması da, hiking yapması da en zor olan lokasyonlardan biri. Ama bir kere denerseniz de hayatınız boyunca unutamayacağınız bir maceraya katılacağınızın garantisi var.

Rainer Dağı, her ne kadar çatlakları ve buzulları ile tırmanışçıların ağzını sulandırsa da özel rehberlerle hiking yaparak da dağda dolaşmanız mümkün.

Hatta söylenenlere göre iyi bir rehber ayarlarsanız gizli geçitler ve dik zirvelerden sıyrılarak biraz dolambaçlı yollardan dağa tırmanmanız 5-6 günlük bir süreçte gerçekleşebiliyor. En uygun mevsim ise Mayıs ve Eylül arası.

Elbrus Dağı, Rusya

Biraz üşümeye hazır olun. Rusya’daki Elbrus Dağı Avrupa’nın en yüksek zirvelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bölgede birçok tur şirketi size paketler sunuyor ver Elbrus Dağı’nda bir maceraya davet ediyor. İsterseniz sadece dağı dolaşacağınız bir seçim yapabilir isterseniz de işin içine bir Moskova gezisi de katarak 15 günlük bir maceraya çıkabilirsiniz.

İlk bakışta bu sarp ve neredeyse dolambacı bile olmayan dağa nasıl yürüyerek çıkacağınızı düşünseniz de daha sonra teleferik devreye giriyor. Hatırı sayılır bir kısmını teleferik ile aştıktan sonra sizi biraz soğuk ama mükemmel bir hiking rotası bekliyor. Hem dağı hem de geri dönüşte harika yerel yemekleri keşfetmek için yerel bir rehberden destek almak şart.

Cotopaxi, Ekvador

Şimdi tropik bir maceraya hazır olun. Ekvador’da bulunan Cotopaxi bölgedeki birçok dağ gibi aktif bir yanardağ. Ve diğer lokasyonlarla karşılaştırınca Avrupa sınırları içinde yaşayan biri için epey uzak bir lokasyon. Ama bu işe baş koymuş insanların da en büyük favorisi.

Bir rehberlik turu ile anlaşınca sizi önce Quito'ya uçup Cotopaxi Ulusal Park'ında geçireceğiniz bir akşam bekliyor. Burada size özel çadırlar ve yol gereçleri sağlandıktan sonra ise yolculuk başlıyor.

Dağılmakta olan buzulların arasından zirveye doğru ilerleyeceğiniz bu hiking macerası aslında şartlar olumsuz gelişmezse bir günde tamamlanabiliyor. Ama öncesinde hem iklime hem de olası hastalıklara önlem olarak iki haftanızı  o çevrede geçirmeniz ve gereken aşıları olmanız sıkça tavsiye ediliyor. Biraz meşakkatli evet ama tüm bunlara katlanınca da sizi hak edilmiş bir güzellik bekliyor.

Fuji Dağı, Japonya

Japonya’nın en yüksek dağı olan Fuji, Tokyo’ya da oldukça yakın olduğu için sıklıkla ziyaret ediliyor.

Fuji’nin en iyi tarafı ise amatör ya da profesyonel, hiç fark etmez tüm hiking tutkunlarına hitap eden parkuru. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında epey kalabalık olan Fuji’ye günübirlik yürüyüşlerle çıkabilir ve dönüşte o yorgunlukla eşsiz Japon lezzetlerini tadıp yeniden kendinize gelerek  günü harika bir şekilde noktalayabilirsiniz.