Mobilemenu
Profile

Ölmeden Önce Kaya Tırmanışı Yapmanız Gereken 5 Yer

Frankenjura, Almanya

Frankenjura bölgesi, kayalıklarla, uçurumlarla ve ayakta duran kulelerle dolu, sık bir ormanda doğal bir meydan okuma arayan tırmanışçılar için yaratılmış gibi duran bir lokasyon.

Bu bölgede 300’ün üzerinde kurulu rota var ve yükseklere çıkıldıkça kaya tırmanışı yapmak için şartlar daha da zorlaşıyor.

Frankenjura, hem amatör hem de profesyonel her kaya tırmanışçısının ziyaret etmesi gereken bir lokasyon. Özellikle pütürlü ve pek uzun olmayan kayalıklar amatörlere hitap ederken daha yükseklerdeki bol girinti çıkıntılı kayalıklar ise profesyonellerin favorisi durumunda. Hangi seviyede olduğunuza inanıyorsanız ona göre tercih yapabilirsiniz.

Railay, Tayland

Railay (diğer adıyla Rei Lei), Krabi ve Ao Nang şehirleri arasında küçük bir yarımada olup, anakaraya erişimi kesen, sarp kireçtaşı uçurumları nedeniyle sadece tekneyle erişilebilen bir lokasyon.

Parlak mavi bir deniz üzerindeki bu dramatik uçurumlar burayı dağcı cenneti yapıyor. Binlerce yolla çıkılabilen dağda her seviyedeki dağcı için bir seçenek var. Özellikle kaya tırmanışına eğilecekseniz biraz dikkatli olmanızda fayda var. Zira kaya tırmanışı için şartlar biraz zorlu ama enteresan bir avantaj da var. Nasıl mı?

Evet, buradaki kayalıklar oldukça sarp ve tırmanması da oldukça güç ama enteresan biçimde yaralanma tehlikesi de çok az. Çünkü düştüğünüz zaman yere değil direk suya düşüyorsunuz ve güzel bir serinlikten güç alıp ikinci denemeye hazırlanabiliyorsunuz. Hatta tırmanışçıların çoğu burada düşmek için tırmanış yapıyor bile diyebiliriz.

El Potrero Chico, Meksika

Chico, Hidalgo kasabasının hemen dışında bir Ulusal Park ve Güney Amerika’nın en iyi tırmanış yerlerinden bazıları bu parkta bulunuyor.

Çoğunlukla 2.000 feet yüksekliğindeki kalker kayalıklardan ve kulelerden oluşan Chico’ya ulaşım da epey kolay. Hatta ufak birkaç trekking yolculuğu ile tırmanış yerlerine ulaşmanız için rotalar da mevcut. Oldukça dik kayalarıyla ünlü olması burayı profesyonel tırmanışçıların gözdesi haline getirmiş.

Yolunuz düşerse ve kaya tırmanışı sizin için bir tutkuysa buraya uğramanız şart. Her seviyedeki tırmanışçı için geniş seçenekler var. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi burası daha ziyade profesyonellere hitap ediyor.

Grand Teton Ulusal Parkı, Wyoming, ABD

Yaklaşık 100 yıldır tırmanışçıların radarında bulunan bir yerle listemizi sürdürelim. Grand Teton Ulusal parkı klasik tırmanışın yanı sıra kaya tırmanışı için de oldukça geniş seçenekler sunuyor.

35’ten fazla güzergahta tırmanış yapabileceğiniz parkta meşhur Grand Teton zirvesi de sizi sıklıkla selamlıyor. Uzun kayaların yanı sıra işin başında olanlar için de seçenekler var. Eğer bölgeye gider ve deneyimli bir tırmanışçıdan kısa süreli bir ders alırsanız hem daha çabuk yol kat etmeniz hem de bölgeyi daha hızlı keşfetmeniz mümkün. Biz söyleyenlerin yalancısıyız.

Red River Gorge, Kentucky, ABD

Listemizi bilinen en popüler kaya tırmanışı noktasıyla bitirelim. Red River Gorge, birbirine yakın sık kayalıklarıyla meşhur. Ve bir doğa mucizesi olarak sanki tırmanışla ilgilenen herkes buraya gelsin diye aklınıza gelebilecek tüm amatör ya da profesyonel tırmanış teknikleri için uygun bir noktası var.

Dünyanın tırmanış için en çok ziyaret edilen lokasyonu olan Red River Gorge’da hiçbir şey bilmeseniz bile size rehberler eşlik ediyor ve seviyenizi ölçtükten sonra “şurası sana daha uygun” deyip dilersen tırmanış malzemesi bile kiralıyorlar. Kısacası burası ölmeden önce tek bir tırmanış noktasını ziyaret edecek olsanız gitmeniz gereken ilk yer olarak sizi bekliyor.