Mobilemenu
Profile

“Ölü Sezon” Kavramına Veda: Kar Raftingi

Rafting meraklısısınız ve uzun kış mevsiminde canınız fazlasıyla sıkılıyor, öyle mi? Kusura bakmayın ama bu biraz da sizin hatanız! Avrupa ve Türkiye’de birçok kayak merkezinde artık rafting yapma şansınız var ve siz bundan haberdar değilsiniz. Eh, her yerin karla kaplı olduğu dağlarda elbette akarsularda rafting yapmayacaksınız. Bu yönde düzenlenen pistler sayesinde kar üzerinde rafting yapma şansınız artık var. Unutmayın bu kayak, snowboard, kızak yapmak veya karda botla kaymak (tubbing) değil. Bildiğiniz rafting! Sadece su yerine kar var. Zaten o da suyun bir nevi donmuş hali değil mi?

Bir dağ ve bir rafting botu yeterli

Kar raftingi yapılabilmesi için ihtiyaç listesi karla kaplı bir dağda bulunan bir kayak merkezi ve yakınlarındaki akarsularında rafting yapılan bir coğrafyadan ibaret. Bahar ve yaz mevsiminde turist ve sporculara rafting hizmeti sunan, bot ve ekipman kiralayan rafting işletmeleri civardaki kayak merkezlerinde de çalışmaya başladılar. Botları ve ekipmanı yukarı getiriyorlar, belirlenen kurallar içerisinde isteyene kar üzerinde rafting yaptırıyorlar.

Yaşasın! Islanmayacağız!

Kar raftingi dört ya da sekiz kişilik botlarla yapılıyor. Yine küreklerle botunuza yön vermeye ve hız kazandırmaya çalışıyorsunuz. Bu kez dalgalarla değil, doğal ya da suni tümsek ve çukurlarla mücadele ediyorsunuz. Kontrolü kaybederseniz pist dışına çıkarsınız; yani suya düşmekten çekinmenize gerek yok! Azgın sulara kapılıp kayalara çarpma riski de kar raftinginin lugatında yer almıyor. En fazla beyaz zemin üzerinde yuvarlanıp gülüyorsunuz!

İnsanlık için küçük, rafting dünyası için büyük bir adım

Türkiye’deki birçok kayak merkezinde artık kar raftingi yapılıyor. Örneğin yüksek debili akarsulara sahip Tunceli’nin Ovacık ilçesinde kayak sezonunun açılışını Munzur Adrenalin Doğa Sporları Kulübü (MADOSK) rafting sporcuları yaptı. Kar motoruyla zirveye çıkarılan botta gerekli önlemler alındı ve sekiz raftingci 1200 metrelik pistte heyecan dolu anlar yaşadılar. Kulüp başkanı Nazım Arslan ilk tecrübesini "Çok güzel ve farklı bir deneyim ama suda rafting yapmaya hiç benzemiyor!" şeklinde aktarıyor. Aynı bottaki Tunceli Spor Lisesi son sınıf öğrencisi Lizge Karademir de ilk kez kar raftingi yapan isimlerden. “1-2 yerde kara saplandık ama yine de çok eğlenceliydi. İmkan olursa kar raftingini de ilerletebiliriz.”

Erzurum'da kar rafting’i için özel pist

Tunceli Ovacık kar raftingi yapılan tek yer değil. Düzce Kaynaşlı, Trabzon Uzungöl, Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi kar raftingi fırsatı sunan zirveler. Ama Erzurum Konaklı’nın yeri bir ayrı. Buradaki kayak merkezinde, sadece kar raftinginde kullanılmak için özel bir pist yapıldı. Palandöken ve Konaklı Kayak Merkezleri operayon müdürü Cem Vuraler, kayağın dışında alternatifler yaratmak adına bu pisti oluşturduklarını söylüyor. “2015 yılında belirlediğimiz bir yerde ziyaretçilerin ilgisini ölçmek adına kar raftingi yaptırmıştık. Çok sevildi. Bunun üzerine yaklaşık bir kilometre uzunluğunda bir kar raftingi pisti hazırladık.” Hedef büyük: Önce halka kar raftingini sevdirmek, ardından Kar Raftingi Türkiye Şampiyonası’nı düzenlemek. Kısacası raftingciler; artık ölü sezonunuz yok! Küreklere sarılın!