Mobilemenu
Profile

Ormanda Geçen En İyi 5 Film

Jumanji (1995)

Bir kız ve erkek kardeşin eski ve esrarengiz bir masaüstü macera oyununu keşfedip oynamaya başlamalarıyla açılan film, sonrasında akıl almaz olaylara doğru ilerliyordu.

Aynı oyun tarafından 25 yıl önce yutulmuş Alan Parrish’e ulaşan iki çocuk onun oyundan kurtulup serbest kalmasını sağlarlar. Ama bu kurtuluş bir kaosa neden olacaktır zira oyunla birlikte tüm kasaba oyunun içinden çıkıp gelen muzip maymunlar, saldırgan  gergedanlar, filler, aslanlar ve her türden vahşi hayvan tarafından işgal edilmeye başlanır ve kasaba vahşi bir ormana dönüşür. İki kardeşin tek hedefi yarım kalan oyunu tamamlayıp bu kaosa son vermek olacaktır.

Jumanji yaratıcı konusu ile seyirciyi eğlendirirken, bir yandan da Robin Williams’ın şahane performansıyla taçlanıyordu. Ve elbette döneminin epey ilerisindeki özel efektleri de unutmamak lazım.

Predator (1987)

Çocukluğumuza damga vuran aksiyon filmlerinden biri ile devam edelim. Ormanın bilinmezliklere sürüklediği filmde Arnold Scwarzenegger'i başrolde izlemiştik.

Güney Amerika’nın bilinmeyen bir ülkesinin tekinsiz ormanlarında yaşayan isyancı gerilla savaşçılarımı arayan Amerikalılar, bir süre sonra karşılarındaki düşmanın insanlardan daha üstün ve tehlikeli bir yaratık olduğunu anlarlar.

Askerlerin aradığı av başka bir dünyadan gelmiştir ve yapabileceklerinin, güçlerinin sınırı yoktur. Ormanı birbirine katan ve avken bir anda avcı konumuna geçen yaratık Scwarzenegger ve ekibine dünyayı dar edecektir.

Anaconda (1997)

Başrolünde Jennifer Lopez’i izlediğimiz filmde, Amazon Nehri’nde bulunan bir Kızılderili kabilesi ile ilgili belgesel yapmak için yola çıkan bir ekibin başına gelenleri takip etmiştik.

Ekip işlerine odaklanıp günlerini Amazon’da geçirirken yolda bir yılan avcısı olan Paul ile karşılaşırlar. Paul’un kendilerine yardım edeceğini düşünen ekip onu da yanlarına alıp yoluna devam eder. Fakat zehirli bir arı ekibin başındaki profesörü ısırıp zehirleyince tüm plan alt üst olur. Bu fırsattan yararlanan Paul ekibi hayatının amacının peşinden, yıllardır aradığı Anaconda’yı bulmak için ormanın derinliklerine sürükler.

Şahane manzaralarıyla da aklımıza kazınan film neredeyse baştan sona ormanın içinde geçiyordu.

King Kong (2005)

Bugüne kadar birçok kez beyazperdeye uyarlanan bu hikaye son olarak 2005’te “en büyük hayalim bir King Kong filmi çekmek” diyen Peter Jackson tarafından 150 milyon dolarlık bir bütçe ile karşımıza çıkmıştı.

Kafatası Adası adlı bir yerde film çeken ekip özellikle başrol oyuncusu Ann’e çok güvenmektedir. Ama bulundukları gizemli adanın bir sırrı vardır: Burada dev bir goril yaşamaktadır ve goril Ann’e aşık olup onu ormanın derinliklerine kaçırır. Şimdi herkesin hatta tüm Amerika’nın amacı Ann’i gorilin elinden kurtarmaktır.

Bu belki de en sıra dışı aşk hikayesinin başrolünde Naomi Watts’ı izlemiştik.

Apocalypse Now (1979)

Sadece ormanda geçen filmler içinde değil, sinema tarihi içinde de benzersiz bir yeri bulunan Apocalypse Now, Vietnam Savaşı sırasında yaşanan tuhaf bir olayı anlatıyordu.

Albay Kurtz (Marlon Brando) savaş sırasında tüm yetkilerini bırakır ve ormanın derinliklerinde yaşayan bir kabilenin başına geçer. Bu kabilede kendi kuralları ile insanları yöneten ve başka bir medeniyet kuran Kurtz, Amerikan ordusunda endişe uyandırmaktadır. Ordu, Yüzbaşı Willard’ı (Martin Sheen) Albay Kurtz’ü bulup öldürmekle görevlendirir.

Willard yanına aldığı bir ekiple bir bota atlar ve ormanın en derin en el değmemiş yerlerine kadar gidip Albay Kurtz’ü aramaya başlar

Baştan aşağı bir kıyamet atmosferine sahip film sinema tarihinin de en iyi savaş filmlerinden biri olarak anılıyor.