Mobilemenu
Profile

Orta Yaşta Bisiklete Binmekten Keyif Almanın 7 Yolu

Neden Bisiklete Binmeye Başladığınızı Hatırlayın

Çocukken eğlenmek için bisiklete binerdiniz. Gençlikte performans ve ulaşım amaçlı bisiklete binmiş olabilirsiniz. O zamanlar ne kadar mutlu olduğunuzu hatırlayın. İki teker üzerinde olmanın getirdiği ruh hali, formda bir vücuda sahip olmanın keyfi, trafikte sıkışmış araçların içindeki insanların hayranlıkla bakışları arasında uçup gitmenin hazzı… Bunları yeniden yaşayabilirsiniz.

Günlük Yaşamınızda Bisiklete Yer Verin

Bisiklet mükemmel bir ulaşım aracıdır. Üstelik onu kullanırsanız farkında olmadan günlük egzersizinizi de yapmış olursunuz. İşe, markete, arkadaşlarla buluşmaya hep bisikletle giderseniz spor salonunda saatler harcaman da sporunuzu yapmış olursunuz. Örneğin iş yeriniz evinize 10 kilometre mesafedeyse her gün işe bisikletle gidip gelmeniz günde en az 20 kilometre pedal çevirmeniz demektir. Bu da haftada 100 kilometre eder. Hiç fena değil!

Yoldan Çıkmanın Tadına Varın

Trafikte otomobiller, otobüsler ve kamyonlar arasında bisiklet kullanmaktan hoşlanmıyorsanız biraz araziye açılıp doğayla baş başa kalarak da pedal çevirebilirsiniz. Bunun için çift süspansiyonlu bir dağ bisikleti veya cyclocross bisikleti edinebilirsiniz. Böylece köy yollarına, orman içi patikalara gidip güzel havayı içinize çekip ömrünüze ömür katabilirsiniz.

Amatör Yarışlara Katılın

Hemen gözünüzü korkutmayın! Bu yarışlar bisiklet sporunun dinamiklerini hissetmek için harika tercihlerdir. Katılmak için bir kulübe bağlı olmak zorunda değilsiniz. Kimse sizden en iyi dereceyi yapmanızı beklemez. Beslenme bölgelerinden dilediğiniz gibi faydalanabilir, yeni bisikletçilerle tanışır, eski dostlarla karşılaşır, performansınızı üste çekmek için rekabetten faydalanırsınız.

Bisiklet Sağlığınıza İyi Bakar

Doğruya doğru, artık yaşlanıyorsunuz! Beslenmenize dikkat etmeli, kolestrol hesabı yapmalı, diyetlerden şaşmamalısınız. Tabii tüm bunları spor yaparak da dengeleyebilirsiniz. Koşmak belki pratik bir spor ama orta yaştan itibaren eklemlere ve tendonlara yaptığı baskı nedeniyle sakatlıklar çıkmasına sebep olabiliyor. Bisikletse kas gruplarına ve tendonlara gayet nazik davranır; bu sayede harika bir kadiyovasküler ve kas çalıştırıcı bir spordur. Bolca da kalori yaktırdığına emin olabilirsiniz.

Emekli Sporcularla Rekabet Edin

Birçok eski sporcu orta yaşı devirirken bisikletle formunu korumaya çalışır. Bindiğiniz güzergahta mutlaka onlara denk gelirsiniz. Sadece selamlaşmakla yetinmeyin, muhabbet kurun, birlikte sürün. Bu insanlar doğaları gereği rekabetçidir ve bir yerden sonra sizinle de “kapışmaya” başlarlar. Bu da performansınızı yukarı çıkartmanızı sağlar.

Gençleri Geçmenin Hazzını Sürün

Düzenli bisiklete biniyorsanız, emin olun kendinizden genç bir dolu bisikletçiyi de geçebilirsiniz. İster birlikte sürdüğünüz, ister bir yokuşta denk geldiğiniz, ister de Strava ve benzeri uygulamalarda takipleştiğiniz bisikletçilerden daha iyi dereceler yaptığınızı görünce koltuklarınız kabaracak, kendinizi daha genç hissedeceksiniz!