Mobilemenu
Profile

Ortalama Hızını Artırmanın 5 Yolu

Dirsekleri Kur, Drop’lardan Tut

Bisiklet üzerinde hızınızı düşüren bir numaralı düşman rüzgar direncidir. Selenin üzerinde kalan bedeninizi rüzgardan ne kadar sakınırsanız o kadar hızlanırsınız. Bunu yapmanın en basit yolu doğru oturuş pozisyonuna sahip olmaktır. Dirseklerinizi bükmeli, kollarınızı vücudunuza yapıştırmalı, olabildiğince alçak bir pozisyonda oturmalısınız. Yol bisikletinin kendine has gidonundaki koç boynuzu benzeri drop’lar, bisikletçinin aerodinamik bir pozisyonda sürüş yapmasına yardımcı olur. Öyle ki drop’lardan tutarak bisikleti sürdüğünüzde rüzgar direncini yüzde 20 gibi ciddi bir orana düşürebilirsiniz. Buna rağmen birçokları frenlere ulaşamama korkusu ve kendini rahat hissedememek gibi sıkıntılardan dolayı bu pozisyonu tercih etmez. Vücudunuza uygun bisiklet kullanıyorsanız bunları dert etmeyin ve kendinizi bu şekilde sürmeye alıştırın. Bir süre sonra zaten farklı bir pozisyonda sürmeyi düşünemeyeceksiniz.

Müzikle Tempo Yap

Bisiklete binerken müzik dinlemek güvenlik açısından ikircikli bir durum. Sele üzerinde tüm duyularınıza ihtiyaç duyarsınız; özellikle de arkadan gelmekte olan araçların sesini duymak hayati önem taşır. Buna rağmen spor psikolojisi üzerine araştırmalar yapan Dr. Costas Karageorghis,  müzik dinlerken bisiklete binmenin tempoya olumlu etkisi olduğunu söylüyor. “Müzik, yanan akciğerlerin, hızlı çarpan kalbin ve laktik asit saldırısına uğrayan bacaklardaki yorgunluk hissini yüzde 10 oranında engeller.” Müziğin verdiği tempoyla farkına varmadan daha çok pedal çevirir ve kadansınızı artırırsınız. Trafiğin olmadığı yollarda, tek kulaklık takarak müzik dinleyerek bisiklete binmeyi deneyebilirsiniz. Hiç olmadı evde trainer üzerinde bunu yapabilirsiniz. Böylece vücudunuz hızlanma yolunda bir adım daha atmış olur.

Başkalarıyla Sür

İster bir kişi olsun, ister onlarca bisikletiyle; başkalarıyla birlikte sürmek ortalama hızınızı yükseltir. Sırayla grubun en önüne geçerek rüzgar direncini paylaşarak daha az yorulur ve daha hızlı gitme şansını bulursunuz. Ayrıca önünüzde tempo yapanları yakalamak için her zamankinden daha çok tempo yapar ve yine hızınızı artırırsınız. Bir  süre sonra grupla edindiğiniz bu tempo tek kişilik sürüşlerinizde de faydasını gösterir.

Lastiği Şişir

Her sürüşten önce lastiğinizin hava basıncını kontrol edin ve ideal seviyede olmasına özen gösterin. Lastiklerin havası yavaş yavaş sızabilir, sıcaklığa göre düşebilir. İdeal bir şekilde şişirilmiş lastikler çok daha hızlı döner. Lastiğinizin ideal hava basıncı, çeperlerinde yazılıdır. Kadranı olan büyük boy bir pompayla turlarınız öncesinde lastiğinizi şişirmeden yola çıkmayın. Küçük el pompası sadece acil durumlar için kullanın; zaten isteseniz de onunla ideal ölçüye ulaşamazsınız.

Frenleri Daha Az Sık

Gereksiz frenaj enerji ve momentum israfıdır. İyi bir tempo yakalamışken küçük bir viraj ya da engel için konfor frenlemesi yapmamaya bakın. Bir viraja girmeden önce yeterli miktarda fren yapıp doğru bir çizgide dönmeye gayret edin. Bu sayede hem yavaşlamamış olursunuz, hem de tekrar hızlanmak için enerji harcamanıza gerek olmaz. İlk başlarda biraz tedirginlik hissetmeniz normal ama zamanla yakaladığınız hızla gitmenin keyfine varacaksınız.