Mobilemenu
Profile

Parahawking ile Şaşkınlığa Elinizi Uzatın!

Çoğu kişi kuşlarla gökyüzünde süzülebilmeyi ancak hayal edebilir fakat bir İngiliz bu pençeli yeni ekstrem spor dalını keşfederek hayallerini gerçeğe dönüştürdü. 39 yaşındaki Scott Mason, yamaç paraşütü yaparken yanına yaklaşan şahinleri koluna konmaya davet etti ve yeni bir ekstrem spor dalı yaratmış oldu. Yolcular, avcı şahinlerle hem onları besleyerek hem de onlarla etkileşimde bulunacakları, Akdeniz kıyısının muhteşem manzarasına karşı, 30 dakikalık bir tandem uçuşu 125 Avro karşılığında yapabiliyorlar.

Özel bir eldivenle korunan ellerine bufalo eti tutuşturulan yolcular, uçuşun ortalarında bu yırtıcı kuşlara kollarını uzatarak onlara yerden metrelerce yükseklerde konabilecekleri ve kendilerine ziyafet çekebilecekleri yol üstü bir dinlenme tesisi sunuyorlar. Şahin paraşütü (Parahawking) olarak bilinen bu sporun fikir babaları Brighton’lı pilot Adam Hill ve Dagenham’lışahin yetiştiricisi Scott Mason'dur. İki maceracı adam, yırtıcı yetim kuşlarla yamaç paraşütü yapma sanatını 2003 yılında Nepal, Pokhara'da başlattı. Adam ve Scott şahinleri yamaç paraşütçüleriyle birlikte Nepal, Pokahara’nın açık semalarında yolculuk etmek konusunda eğittiler ve insanların havada kuşlarla birlikte uçma hayalini gerçek kıldılar.

Scott ve Norveçli kız arkadaşı Anita şahin paraşütçülüğü işletmesini, kendisi kadar söylemesi de oldukça ilginç bir meslek dalı, 2008’de kurdu. Kendilerine para kazandıran bu kanatlı türüne olan vefa borçlarını da yine işletmesini üstlendikleri vahşi doğada kendi başlarına hayatta kalmayı başaramayacak olan Himalaya akbabalarını kurtarma merkezi sayesinde ödüyorlar!

Şahin uçuşlarını İspanya’ya da taşımış olan Scott: "Yaz aylarını muhteşem Alicante'de geçirip kışın Nepal'e geri döneceğiz," diyor. "Hayat tarzının harika, turizm potansiyelinin yüksek ve havadan manzaranın en basit ifadeyle çıldırtıcı olduğu İspanya'ya doğru yayılıyoruz. Nepal'de kurduğumuz iş aynen devam edecek." Scott, yolcuların kuşlarla etkileşimlerine dair tanık oldukları inanılmaz hikâyelerle döndüklerini ve birçoğunun bu gururlu kuşlarla yeniden uçmak için geri geldiğini söylüyor: "Şahin paraşütçülüğü büyük bir heyecan ve mutluluk verici. Uçuşlar kuşların davranışlarına ilişkin benzersiz bir bakış açısına sahip olmanızı sağlıyor. Geleneksel bir şahin bakıcısı gibi onlarla sadece karada değil kendi doğal çevrelerinde ve havada olmanın tüm özgürlüğüyle etkileşime geçebiliyorsunuz. Bunun en muhteşem yanı ise kuşların enerjilerini korumak için havada nasıl asılı kaldıklarını gözlemlemek. Uçuş sırasında kuşlarla aynı amaçla birlikte hareket ediyoruz. Bazen ben liderliği alsam da kuşlar o kadar hızlı ve manevra kabiliyetleri benden o kadar yüksek ki çoğu zaman kendimi onları takip ederken buluyorum. Uçuşları sırasında kuşları anlamaya ve dünyalarının bir parçası olmaya en çok yaklaşabildiğiniz anlar bu uçuşlar.”

Tabii havada çok daha ilginç olaylar yaşadıkları da oluyormuş. Örneğin müşterilerden bir tanesi kollarının olmadığını Scott’a havalandıktan sonra söylemiş. Vegan bir müşterisi ise bufalo etine dokunamayacağına havalandıktan çok sonra kanaat getirmiş. Scott, sıradışı işinde karşılaştığı en güzel anının ise kuş koluna iniş yaptığında göz yaşlarına hakim olamayan bir müşterisi olduğunu söylüyor. Kaynak: Dailymail