Mobilemenu
Profile

Paramotor'la Tanışın!

Biraz endişelenmek ister misiniz? Sonrasında bir heyecan dalgası vücudunuzu kaplayacak olsa? Ve içinizden bir hayret nidası kopsa, durumun tam anlamıyla farkına varsanız, özgürlüğü hissetseniz, mutlu olsanız, nihayetinde huzura kavuşsanız… Şimdi endişelenmek istediniz değil mi? O zaman paramotorda yerinizin alın ve kemerlerinizi bağlayın.

Paramotoru kabaca motorlu bir yamaç paraşütü olarak tanımlamak mümkün. Zaten kendisi motorlu yamaç paraşütü, yani "powered paragliding" isimlerine de sahip. Motor sayesinde pilot paraşütün ileri doğru hareket etmesini ve yükselmesini sağlar. Paraşütün, yani kanadın görevi havada süzülmek... Pilot ile -eğer uçuş iki kişilik, yani tandem uçuşsa- yolcu harness diye bilinen koltuğa kurulur. Tüm bunların dışında yedek paraşüt, kask ve yüksek sese karşı koruma sağlayan kulaklık hazır tutulur.

Yaklaşık 20 yıldır paramotorla uçuşlar yapan Fethiyeli Eczacı Ali Es, "Eğimden yamaç paraşütü ile koşarak kazanılan hız ile paraşütün üst ve alt yüzeyinde oluşan basınç farkıyla meydana gelen kaldırma kuvveti sonucu uçuş gerçekleşiyor” diyerek, bu sihirli aletin formülünü veriyor. “Ancak paramotor eğitimi için ileri düzey seviyede yamaç paraşütü pilotu olunması gerek.”

Peki neden paramotor kullanayım ki?

Tabii ki zorlama yok, biz sadece öneriyoruz. Gökyüzünde süzülmek, uzun mesafeleri egzost dumanlarından yüzlerce metre yüksekte kat etmek ve torunlarınıza anlatacak hikayeleriniz olsun istiyorsanız paramotoru tercih edebilirsiniz. Elbette öncelikle iyi bir yamaç paraşütü pilot olmak, ya da o özelliklere sahip biriyle uçmak şartıyla... 

Ayrıca şu detaylar da ilginizi bu güzel alet üzerine çekebilir: Paramotor en basit ve güvenli hava araçlarından birisi olarak kabul ediliyor. Kendi aracınızla (icabında taksiyle bile!) taşınabiliyor. Eğitimler 10 günde tamamlanabiliyor. Sadece 15, 20 dakikada kurulumunu yapıp, havalanmak için boş bir alan bulmanız yeterli. Paramotorla uçuş yapacağınızı duyan annenizin “Ya tepedeyken motor durursa?” endişesini de “Anacım bu zaten paraşüt. Motor durursa salına salına aşağıya inerim olur biter” diyerek bertaraf edebilirsiniz!

Usta bir pilot, paramotorla saatte 70 kilometre hız yapabilir. Bu esnada saatte en fazla 3 litre akaryakıt tüketilir. Dolu depoyla 150 kilometre uzağa gidebilirsiniz, arzu ederseniz 5400 metreye kadar yükselebilirsiniz. Aman uçaklara dikkat! Eğer bulunduğunuz bölgenin hava sahasında uçuşa bir yasak getirilmemişse havalanmak tamamen paşa gönlünüze kalmış!

Türkiyenin en kuzeyinden en güneyine…

Atlas Dergisi'nin maceraperest fotoğrafçı ve yazarı Hakan Öge (Kendisi yelkenlisiyle tek başına dünya turu yapmıştır) Sinop’tan Anamur’a paramotorla uçuşlar yapıp fotoğraflar çekti, yazılar yazdı. Bunu yaparken de sadece bir yıldır bu aracı kullanıyordu. “Uçmaya başladığımdan beri Türkiye’yi boydan boya geçmenin hayalini kuruyordum” diyen Öge, toplam 910 kilometre mesafe kat etti. Tam 23 günü arazide geçirdi, 12 gün boyunca toplam 33 saatlik uçuş gerçekleştirdi.

Yolculuğu boyunca iki kere pervanesi ve bir kez parmağı kırıldı, benzin istasyonundan benzin aldı, araba tamircisine egzostunu yaptırdı, yağmurlar yüzünden havalanamadı, rüzgarsız günlerde ya da her yerden esen deli rüzgarlı günlerde uçamadı. Ama sonunda Anamur’a vardı. “Sonunda gelmiştim işte... Onca aksiliğe, fiziksel ve psikolojik ıstıraba rağmen. Ulaştığım nokta sadece Anamur değildi. Kendi içimde de bir şeylere varmıştım: Gerçekten istediğim, hayalini kurduğum bir şeyi gerçekleştirmiştim. Bu satırları yazarken, gözümün önüne gelen ilginç ve güzel manzaralar ya da uçmanın verdiği keyif değildi bu. Hayal etmesi bile zor olanı başarmanın gururu ve sevinciydi.”