Mobilemenu
Profile

Paraşüt Sevgisini Vücuduna İşleyen 10 Maceracı

Artık “Dövmeler Serisi” diyebileceğimiz konseptimizde yeni durağımız paraşütçüler. Ana eksenimizde ise daha ziyade yamaç paraşütçüleri ve skydiving tutkunları var. Aksiyonu dibine kadar yaşayan ve doğanın en tehlikeli noktalarını aksiyon adresi olarak belirleyen bu maceracıların tutkusu sadece laftan ibaret değil. Bu öyle bir durum ki bazen bu tutkularını vücutlarına dövme olarak işleyecek bir boyuta varabiliyor. İşte hayatlarının bir parçası haline getirdikleri aksiyonu vücuduna da taşıyan 10 paraşüt sevdalısı. 

Bahisleri yükseltmek!

Uçağıyla, aksiyonuyla, gökyüzüyle, arkadaki harika manzarasıyla adeta bir skydiving deneyimi cana gelmiş gibi görünüyor. Kolun üst kısmı ise böyle bir dövme için belki de en uygun yer. Sanat ve spor işte böyle bir araya gelir dedirtecek cinsten.

Bulutlara asılmak

İnsanın gökyüzüne en çok yaklaştığı anlarda en iyi arkadaşı bulutlardır. Bu dövmede de bulutları peşine takıp süzülen bir paraşütçünün çizimine tanık oluyoruz. Sanki bulutlar bu maceracının paraşütü olmuş ve uzun bir yolculuğun ilk adımı atılmış gibi görünüyor. Yolculuk ise hiç bitmeyebilir.

Oynatalım Uğur’cum

Bu defa da bir skydiving deneyimini birebir koluna işleyen bir paraşüt tutkunuyla karşı karşıyayız. Belli ki o atlayış anı ve hissettirdikleri bu maceracı için unutulmaz bir deneyim olmuş. Zira, kare kare o ilk aksiyon anını vücuduna işlemesinin başka bir açıklaması olamaz. Bir nevi aksiyon dövme ile vücudundan taşmış.

Ekibi toplayalım

Paraşütle atlamanın en çok tercih edilen tiplerinden biri de toplu atlayış. Bazen sayısı yirmilere kadar çıkan bir topluluk aynı anda skydiving yapabiliyor. Ve bu da bu sporun en estetik ve aynı zamanda adrenalinli anlarını yaratıyor. Bu dövmede de üçlü bir aksiyonun ince ayrıntılarına kadar resmedilmiş haline tanık oluyoruz.

Zarif bir iniş

Atlayış, süzülüş ve sağlıklı bir iniş. Bu üçünün en doğru şekilde kurgulanması belki de bu spordaki en önemli detay. Burada da bir çizgi film esintisi yaşatan bir inişe şahit oluyoruz. Dövmenin ayağa yapılması da ayrıca yaratıcı elbette. 

Enteresan tabii

Dövme de en nihayetinde bir sanat ve her zaman gerçeklerden beslenmek zorunda da değil. Mesela burada havada süzülen bir ayıya şahit oluyoruz. Yaratıcı mı? Belki değil. Ama eğlenceli olduğu kesin. Yine de bunu üreten ve vücuduna işleyen ikilinin nasıl insanlar olduğunu gerçekten merak ediyoruz.

Biraz daha hayal gücü

Yukarıdaki işin aksine bu defa daha ilk bakışta kişiyi tavlayan bir dövme ile karşı karşıyayız. Koca bir çiçek demetinin bir paraşüte dönüşmesi ve bunun vücuda işlenmesi biraz daha yaratıcı görünüyor. Kola yapılması da ayrı bir zarafet katmış.

Uçağı durdurun inecek var!

Bakın işte bu gerçekten “Koy müzeye saatlerce bakayım” denecek çapta bir iş. Müthiş bir perspektif ile uçaktan yapılan bir atlayışın ilk saniyelerinin canlandırılması hakikaten acayip yaratıcı bir düşünce. Ama bunu bir erkeğin sırtında izlemeyi kaç kişi gerçekten ister bilinmez. Belki de bu eserin tek kalp kırıcı tarafı da bu.

Bu biraz "şey" olmuş sanki

Uçmak insanoğlunun neredeyse 1000 yıllık rüyası. Bu deneyimi birebir ama aynı zamanda zarif bir şekilde yaşatabilen tek spor ise paraşüt. Bu dövmede de neredeyse vücudunun tamamına o havadaki huzurlu süzülüşe başlamak üzere olan birini işleyen bir paraşüt tutkunuyla karşı karşıyayız.

Kuşlar ile arkadaşlık

Yukarıda insanoğlunun 1000 yıllık uçma hasreti dediğimiz şeyin çıkış kaynağı tam olarak bu fotoğrafta saklı: Kuşlara özenmek. İnsan bir anlamda bu uçma isteğine kuşların özgürlüğünü kıskanarak başlamış olabilir. Ve şimdi kısa bir süreliğine de olsa gökyüzünde kuşlara eşlik edebiliyoruz. Bu dövme de bir kuş ile bir insanın yakın arkadaşlığını çizgilere taşımış. İleride bu dostluk seviyesini ilerletmek dileğiyle!