Mobilemenu
Profile

Performansınızı Artıracak 5 Bisiklet Teknolojisi

Ne Kadar Su İçeceğinizi Söyleyen Forma

Bisiklete binerken henüz susamadan su içmek önemlidir. Zira susadıysanız, zaten su içmek için geç kalmışsınız demektir! Peki ama ne kadar su içmeli? Yeni geliştirilen sensörlerle donatılmış bisiklet kıyafetleri ve aksesuarları size bunu söyleyebilir. Aslında sistem basit: Bu sensörler biyoelektrik empedans vektör analizi (BIVA) yapacaklar. Yani vücudunuza küçük bir elektrik akımı verecekler (Korkmayın, bir şey hissetmeyeceksiniz!), o anki su ihtiyacınız belirlenecek ve buna göre içeceksiniz. Akern / RJL Sistemleri, Fransa Caen’deki 2016 Bilim ve Bisiklet Konferansında BIVA teknolojisiyle çalışan ekipmanlarını sergiledi. Şimdilik sadece prototipler söz konusu ama size ne kadar su içeceğinizi söyleyecek formanız, eldiveniniz, kaskınız üretilene kadar yine de teknolojik yardım almanız mümkün. Ne zaman su içmeniz gerektiğini hatırlatacak “akıllı” su şişeleri, saatler ve telefonlar halihazırda kullanılıyor. Biraz idare ediverin canım!

Daha Verimli Pedallar

Güç harcar, pedalları çevirir, aynakolu döndürür ve gidersiniz değil mi? Doktor Borut Fonda “O ürettiğiniz watt’ların çoğu çöpe gidiyor!” diyor. Siniriniz mi bozuldu? Okuyun öyleyse. Fonda, Slovenya’daki tanı ve eğitim merkezi Cycling-Science program direktörü. Yani bir bildiği vardır! Fonda ve arkadaşları, pedalların içine yerleştirdikleri sensörlerle bisikletçinin ürettiği watt’ın ne kadarını verimli kullanabildiğini, ne kadarının boşa gittiğini ortaya koyabilir. Bunun sonucunda da bisikletçinin aynakol üzerinde nasıl hareket edeceğini ve pedalları nasıl çevirmesi gerektiğini ayarlıyorlar. Profesyonel bisikletçiler Luke Mezgec, Marko Kum ve Tanja Zakelj bu teknolojiyi test amaçlı olsa da kullanmaya başladılar bile. Siz “force pedals”ı beklerken bike fitting uzmanlarından yardım alıp doğru pozisyonu, doğru ayakkabıyı ve doğru kaller ayarını yaparak verimli pedal çevirmeye çalışabilirsiniz.

Dayanıklılık Sağlayan Elektrotlar

Bir bisikletçi için mükemmel dünya herhalde hiç yorulmadan pedal çevirdiği bir dünya olurdu. Ya da yorulmadığını düşündüğü… Efsanevi Yunan ultamaratoncu Yiannis Kouros, “Durmak isteyen bedenimle devam etmek isteyen aklım savaşa girer. Bedenime yorgun olmadığını söylerim, o da beni dinler” diyerek nasıl yüzlerce kilometre koştuğunun sırrını vermişti. İşte Brezilyalı bilim adamları da 2013 yılında bisikletçilere aslında henüz yorulmadıkları düşüncesini aşılayan elektrotlar geliştirdi. Bu elektrotlar beynin motor korteksine transkranial doğru akım uyarımı göndererek 10 dakikalık bir sürüşün ardından başlayan efor düşmesinin algılanmasını geciktirdi. Benzer bir çalışmayı da İngiltere’deki Kent Üniversitesi’nin spor bilim adamları yürütüyor. Yapılan beyin stimülasyonuna katılan hiçbir şeyden haberi olmayan denekler fiziksel olarak tükenmelerine rağmen fazladan iki dakika pedal çevirmeyi başardılar. Tabii bu durumun doping olup olmadığı henüz tartışılacak seviyeye bile gelmedi. Ama enerji içecekleri ve kafeinin de belli bir etki yarattığı biliniyor. Kısacası siz şimdilik kahve içip tura çıkmaya devam edin.

Akıllı Bisiklet

Geçmişte Fransa Turu’nda bile bisikletçiler kaç dakika önde ya da geride olduklarını, bitime ne kadar kaldığını, ne zaman atak yapmaları gerektiğini, ataklara yanıt vermelerinin gerekli olup olmadığını bilmez, bunları içgüdüsel olarak çözerlerdi. Sonra telsizler çıktı ve yarış direktörleri talimatları bisikletçilerin kulağına yağdırmaya başladı. Teknoloji hızını artırdıkça sadece profesyoneller değil, amatör olarak pedal çeviren bisikletçiler de artık kaç nabızla sürüyorlar, maksimum nabızlarıyla en yüksek tempolarını ne kadar devam ettirebiliyorlar, kadansları kaç, performans verileri nedir hepsini sürüş sırasında öğrenebilecek teknolojiyle donanmış haldeler. Ama sorun da işte biraz o “donanma” halinde. Vücuda temas eden kablolar, formada taşınan akıllı telefonlar ve GPS cihazları, gidon boğazına monte edilen ölçüm aletleri… İngiliz şirketi Dassi Bikes CEO’su Stuart Abbot müjdeyi veriyor: “Artık her şeyi bisikletiniz halledecek. Siz sadece pedal çevirmeye bakacaksınız!” Sözün özü bakırdan daha iyi elektrik ileten olan grafen baskılı devre monitörler kadro içine yerleştirilerek kablosuz ve aracı aletsiz ölçümler yapılması için son noktaya gelindi. 2016 bitmeden ilk prototipler üretilecek. Abbot’ın bir başka müjdesi de var: “Çalınırsa bisiklet sinyal göndererek yerini sahibine belli edecek!” Yaşa be Abbot!

Fazla Isındırmayan Hap

Kalp atım hızı, güç çıkışı, vücut ısısını ölçmek profesyonel ya da benzer ciddiyetle bu işe eğilen bisikletçiler için artık kolay ve rutin işler. Ama Fransız BodyCAP şirketi organların asıl ısısının bizim ölçtüğümüzden daha farklı olduğunu ve geliştirdikleri hapla artık bunu kontrol edebileceklerini söylüyor. BodyCAP Genel Direktörü Sebastien Moussay, “Fazla ısınmak ya da sürüş sırasında aşırı ısınmak performansınızı etkileyebilir” diyor. Şirket ürettiği hapın içine bir termometre koymayı başardı. Bu sayede gerçek zamanlı olarak vücuttan veri alınabiliyor, bunlar da yarışçılar ya da ekip tarafından görülebiliyor. Vücut ısısındaki aşırı artışlar hemen ilgililere iletiliyor. Profesyonel bisiklet takımlarından FDJ bir World Tour yarışında bu hapı kullandı. Ayrıca geçtiğimiz yılki UCI Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası’nda da hapı test edenler oldu. Bu yıl Katar’da düzenlenecek şampiyona da BodyCAP için bulunmaz fırsat. Bu sayede hem performanslardaki ani düşüşler hem de çok daha kötü sonuçların önüne geçmek mümkün olacak.