Mobilemenu
Profile

Plastik Board'la Kuzey Denizi'ni Geçmek: Merijn Tinga

Plastik bir board’la Kuzey Denizi’ni geçerek bir ilki başardın. Bu fikir nereden çıktı?

Bütün yıl 50 kilometrelik kıyı boyunca rüzgara göre seyahat edip sörf yapıyorum. Bu seyahatler sırasında plajdaki plastik yığınlarıyla karşılaştım ve insanların bu durumdan haberdar olmalarını istedim. Uzun süreli seyahatlerle, plastik çöpleri kombine etmek istedim. Görsel sanat ile ilgilendiğim için de aklıma plajdaki çöplerden board yapma fikri geldi. Kaynak yaparak sörf tahtası şeklinde bir kalıp yaptım ve içini plastik çöplerle doldurdum. 2014 yılında bu ağır board’la Hollanda’nın kıyı şeridini, 350 kilometre, üç günde katettim.

Bu maceradan sonra Kuzey Denizi’ni geçerek İngiltere’ye ulaşmak istedim. Hidrofoil kitesurf o zamanlarda çok az biliniyordu ancak ben bir görsel sanatçı olarak garip şekilli bir tahta ile sörf yapmanın başka bir yolu olmadığını biliyordum. 2015 yılında İskandinavya’ya gittim ve 5 ayımı bu işi öğrenmeye, mikroplastik üzerine çalışmalara, plajları temizlemeye ve eğitim videoları hazırlamaya ayırdım.

2016 yılının ocak ayında hidrofoil’le kaymayı öğrendim ve şişe board’umu bu işin uzmanı olan Bram Hoogendijk ile birlikte inşa etmeye başladım. Daha sonra Kuzey Denizi geçişi için hazırlanmaya başlayarak, geçişi rekor bir sürede yapmayı ümit etmeye koyulduk.

Normal bir board ve plastik olan arasında kaymak arasında nasıl farklar var? Plastik olanın çok daha zor olduğuna hiç şüphemiz yok!

Şişe board bir mesajdı: İnsanların dikkatini her sene denizlerimizi mahveden çok büyük sayıdaki plastik atığa çekmek istedim. Deniz kirliliği çok karışık bir problem ve bunun bir sürü nedeni var. Toplumumuz plastiğe bağımlı yaşıyor ve plastik birçok zaman en iyi çözüm olarak görülüyor. Ancak bunların çevreye atılmasına mani olmalıyız çünkü bu tür atıklar biyolojik yollarla çözünmüyor. Plastik atıkları azaltmanın en kolay yolu depozito ücreti sistemi.

Plastik board ile sörf yapmak ya da uçmak şekil ve ağırlık nedeniyle çok daha zordu. Kuzey Denizi geçişi için rüzgarın 12-15 knot arasında olmasını umut ettik ancak 17-22 knot’luk rüzgarlarla karşılaşmak işimizi zorlaştırdı. Daha güçlü rüzgarlar ve boyu 2.5 metreye ulaşan dalgalar bizi yavaşlattı.

Kuzey Denizi’ni geçmek genel olarak nasıl bir tecrübeydi? Plastik board’la Kuzey Denizi’ni geçmenin seni en çok zorlayan yanı ne oldu? Yanında pasaportunu taşıyor muydun?

Evet, pasaportum benimleydi (gülüyor). Bu seyahat fiziksel olarak çok zorluydu çünkü söylediğim gibi şartlar beklediğimizden daha kötüydü. Büyük dalgalar, şiddetli rüzgar ve bizi yolumuzdan saptıran Kuzey Denizi akıntıları gibi pek çok faktör vardı.

Yolun yarısında düşmeye başladım, bu da benim enerjimi oldukça tüketti. Geri kazanım için bir saat beklemem gerekti. 7 saat sonra karayı görmek bana güç verdi! Ve bunu başardık.

Seyahate başladıktan kısa bir süre sonra rüzgar düştü ve güçlü bir akıntıyla kuzeye doğru sürüklenmeye başladık. Uçurtmamı havada tutmayı başardım ve güvenlik botuna bindim. Diğer kite’çı arkadaşım benim kadar şanslı değildi. Kite’ını suya düşürünce seyahati tamamlamaktan vazgeçti.   

Yolculuk boyunca güvenliğin nasıl sağlandı?

Benimle birlikte bir kite’çı daha vardı. İki güvenlik botunun yanında uydu telefonu, GPS gibi gereçlerden de yararlandık.

İnsanların tepkisinden memnun kaldın mı? Sence bir farkındalık oluşturmayı başarabildin mi?

“The Plastic Soup Surfer” ve bu proje ulusal ölçekte çok dikkat çekti. Benim hedefim küçük pet şişelerin depozito ücretleri konusunda hazırlamış olduğum önergenin mecliste değerlendirilmesi ve bunun için 40 bin imzaya ihtiyacım var. Geçiş sırasında yanımızda olan çekim ekibi ve yönetmen bu seyahati belgesel haline getiriyor. Bu video aynı zamanda bizim tanıtım filmimiz olacak.

İlerisi için başka ilginç bir planın var mı?

Gelecek yaz bu geçişi tekrarlamayı planlıyorum, tabii daha ideal koşullarda! Bir sonraki uzun mesafeli seyahatim için şimdiden düşünmeye başladım. Terk edilmiş bir adaya gidip orada bulduğum plastiklerle bir sal yapıp onunla anakaraya dönme gibi bir fikrim var!

Bu röportajı okuyan insanlara iletmek istediğin başka bir mesaj var mı? Sence plastik kullanımı ileride azalacak mı?

Mümkün olduğu kadar tekrar kullanılabilen ürünler alın. Tek kullanımlık plastik bardaklar yerine tekrar doldurabilir şişeler, daha fazla kullanılabilir poşetler gibi. 

Plastik kullanımınızı azaltın ve kullandıklarınızı geri dönüşüme kazandırın. Tabii bu ülkenizdeki veya şehrinizdeki çöp yönetim sistemine de bağlı.