Mobilemenu
Profile

Pokemon GO Bisikletçileri Nasıl Etkiledi?

“Dün bir adamla tanıştım. Pokemon GO oynarken bir yandan da dağ bisikleti yaptığı için düşmüş ve köprücük kemiğini kırmış.”

Evet, bir internet yazarı böyle anlatıyor Pokemon GO çılgınlığının geldiği noktayı. Bu oyun artık hayatımızın o kadar içinde ki, sokakta ellerinde telefonla bir yerlere koşuşturan ya da “Şu dükkanda tam 4 tane pokemon var!” diye bağıran insanlara şaşıramıyoruz.

Peki, bu çılgınlık doğa sporlarını nasıl etkiliyor? Hemen yanıt verelim: Kötü.  Zira doğa ile iç içe olup onu deneyimlediğimiz anlarda bile telefonumuzu çıkarıp sanal dünyada pokemon aramaya başlıyoruz. Bu bazen öyle bir noktaya geliyor ki, nerede olduğumuz bile unutuyoruz.

Örneğin, İngiltere’de kamp yapan bir grubun trekking sırasında canı sıkılan bir üyesi telefonunu çıkarıp pokemon aramaya başlamış. Birkaç saat içinde kaybolan gencin şarjı da bitince devreye çevre halkı ve güvenlik birimleri geçmiş. Neyse ki 6 saat sonra maceracı genç bulunmuş ve olay kötü bir sonuç olmadan kapanmış.

Buna benzer şekilde koşu ya da kaykay yapan gençler de bu hastalığa yakalandığı için bazen hem kendi hem de çevrelerindeki insanların hayatını tehdit edecek durumlar yaratmaya başladılar. Kaykay üstünde pokemon avlamak gerçekten de birçok tehlikeye davetiye çıkarıyor ve birçok yaralanmaya sebep oluyor.

Ama hiç kuşkusuz bu alanda en büyük tehlikeyi dağ bisikletçileri yaşıyor. Hem dağ bisikleti yapıp hem de Pokemon Go oynamaya çalışan amatörler kendilerini sıklıkla tehlikeye atıyor.  Sosyal medya üzerinden atılan bir tivitin ardından, dağ bisikleti yaparken ya da bisiklet sürerken düşüp sakatlanan ya da ilginç olaylara karışan insanlar da furyaya katılıp kendi deneyimlerini paylaştılar ve olay bir anda büyüdü.

Elbette tüm bisiklet tutkunları aynı değil. Bazıları ise olmadık yerde karşılarına çıkan pokemon avcılarından rahatsız. Hem kendilerini hem de bisikletçileri tehlikeye attıklarını düşünüyorlar ve pek de haksız sayılmazlar. Tıpkı bu “Bugün az kalsın bisikletimle kaza yapıyordum. Çünkü bir takım çocuk, bisiklet yolu üzerinde pokemon avına çıkmışlardı. Buna artık bir son verilmeli.” diyen hanımefendi/beyefendi gibi.

Pokemon GO’nun bisiklet ya da dağ bisikletine verdiği zararı biraz ironik şekilde ele alanlar da var. Bilindiği gibi bu yıl yapılan Fransa Bisiklet Turu’nda Chris Froome finişe koşarak gelmiş ve bu durum alay konusu olmuştu. Bir karikatürist ise bu durumu Froome’un peşinden koşan pokemon avcıları ile eleştirmiş ve Froome’u avcıların peşinde düştüğü Pikachu’ya dönüştürmüş.

Pokemon GO oynarken dağ bisikleti yapanlar ve onlara karşı olan insanlar olduğu gibi, oyunu oynarken dağ bisikleti parkurlarına kadar gelen "avcılara" kızgın olan insanlar da var tabii. “Bir dağ bisikleti keyfimiz var onun da içine ettiniz!” minvalinde konuşan bu kişi gibi özellikle...

Ve son olarak da bu illete kendini kaptıran ve acilen kurtarmamız gereken dağ bisikletçilerine göz atalım. Hem oyun oynamak  hem de spor yapmak isteyen bu insanlar kendilerini sakatlayabiliyorlar. Tıpkı bir fotoğrafla yaptığı dağ bisikleti kazasını paylaşan bu arkadaşımız gibi... 

Evet, gördüğünüz gibi bisiklet dünyasında Pokemon GO tam bir baş belası olmuş gibi görünüyor. Diğer doğa sporlarına bulaşmadan bu işi nasıl atlatırız o da merak konusu. Oynayanlara tek tavsiyemiz: Lütfen hem kendinize hem de çevrenize zarar vermekten kaçının ve başka şeylerle meşgulken kendinizi pokemon avlamaya kaptırmayın.