Mobilemenu
Profile

Pokemon GO ve Doğa Sporları

Pokemon GO çılgınlığı aldı başını gidiyor. Artık elinde akıllı telefonuyla sokaklarda dolaşıp pokemon arayan insanlarla sıkça rastlıyoruz. Bütünüyle dışarıda olmayı gerektiren ve bir nevi insanları dışarı çıkmaya özendiren bu uygulamayla bazen hayatlarında daha önce hiç ziyaret etmedikleri yerlere bile giden pokemon avcıları birçok hikayenin de kahramanı olmaya başladı. 

Bunların içinde en ilgi çekici olan ise doğa içinde pokemon arayışına çıkan kullanıcıların bugüne kadar görülmemiş hayvan türlerini keşfetmesiydi. Hatta öyle ki, çeşitli bilim adamları Twitter’dan açıklamalar yaparak oyuncuların doğada buldukları ve daha önce rastlanmamış olduğunu düşündükleri türleri fotoğraflamalarını istedi. Bu açıklamaya uyan birçok Pokemon avcısı da doğa içindeki maceralarında rastladıkları türleri "#Pokebletz" etiketiyle paylaşarak bir nevi sanal dünya ile bilimi bir araya getirdi.

Biz de hem pokemon macerasından hem de doğa içinde bir yolculuğa çıkan bu insanlardan ilham aldık ve Türkiye’de pokemon yakalamaya çalışırken aynı anda yapabileceğiniz doğa sporlarını listeledik.

Pokemonların kol gezdiği Caddebostan sahilinde bisiklet turu

İstanbul’daki bisiklet tutkunlarının buluşma noktalarından biri olan Caddebostan sahili görünen o ki Pokemon GO oyuncularının da buluşma noktası olacak. Türkiye’deki ilk Pokemon Go toplantısına 16 Temmuz’da ev sahipliği yapacak lokasyonda özellikle bisikletleriyle pokemon avına çıkan birçok insana rastlayabiliriz. Zaten “Bisikletle pokemon avı turları” için de ilk organizasyonlar yapılmaya başlandı bile! Facebook üzerinden gelişmeleri takip edebilir ve artık bisikletinizle tur atarken birkaç pokemon da avlayabilirsiniz. Dikkat: Seyir halindeyken avlanmaya çalışmayın!

Belgrad Ormanı’nda pokemonlar eşliğinde hiking

ABD'de bir pokemon avcısı yaptığı geziler sırasında ilk kez hiking diye bir spor olduğunu keşfetmiş(!) ve pokemon sayesinde keşfettiği bu sporu daha fazla yapmaya karar verip gezilere çıkmaya başlamış.

Belki Türkiye’de de benzer bir hikaye yaşanır diye önerebileceğimiz ilk yer ise Belgrad Ormanı. Hem göl çevresi hem de orman içinde, örneğin "Neşet Suyu" parkurunda tur atarken bir yandan da pokemon avı yapabilirsiniz. Hem turunuz sırasında mutlaka sizin gibi bir pokemon avcısına daha rastlar ve bir hiking arkadaşı da edinebilirsiniz.

Tırmanış yaparken bir yandan da pokemon yakalayın

Pokemon GO başta da belirttiğimiz gibi sizi bütünüyle dışarı çıkmaya, dışarıda olmaya yönlendiren bir oyun. Bu anlamda hem doğa sporu hem de oyunseverlere birçok seçenek vadediyor. Örneğin tırmanış. Dağ tırmanışları kimi zaman saatler sürebilir. Siz de tırmanışınızı biraz daha eğlenceli hale getirmek için Pokemon GO uygulamasına başvurup hem tırmanış yapabilir hem de sanal ava çıkabilirsiniz. Burada tabii ki profesyonel bir tırmanıştan bahsetmiyoruz. Ülkemizdeki birçok dağ özellikle yazları yürüyerek ve birkaç günlük kamplarla çıkılabilecek seviyededir. Örneğin bunlardan Aladağlar ya da Antalya Beydağları’nı tercih edebilirsiniz.

Tatilde hem trekking yapın hem de pokemon avlayın

Tatil beldelerinde doğa sporlarından mahrum kalmamak ama bir yandan da pokemon avlamak istiyorsanız birçok seçenek sizi bekliyor. Tatil için gittiğiniz bölge için en uygun trekking kıyafetlerinizi giyin daha sonra telefonunuzda uygulamayı açıp rotanızdaki pokemonları avlayın.

Örneğin bütün Bodrum’un ayaklarınızın altında olduğu ve zorluk derecesi düşük olan olan Pedesa (Gökçeler Kalesi) parkuru ideal rotalardan biri. Yaklaşık 2 saat boyunca hem Bodrum’un tarihi dokusunu, hem eğimli yollarını hem de pokemonları tecrübe edebilirsiniz. Daha uzun bir rota arıyorsanız ise, Pedesa + Gebe Kilise,  Geris Kanamaşa Sırtları ya da  Termera parkurlarını da deneyebilirsiniz. Saat çok mu geç oldu? O zaman en iyisi pokemonlarla dolu bir araziye çadır kurup kamp yapmak!

Koşunuza pokemonları da katın

Bu başlık hem çok uzağa gitmeden koşu yapmak isteyenler hem de bu sırada pokemon avlamak isteyenler için ideal. Tabii koşuyu bölüp pokemon avlamaya başlamak koşunun yazılı olmayan kurallarına uymaz ama verdiğiniz molalar sırasında özellikle birkaç dakikalığına pokemon yakalamaya başlayabilirsiniz. İstanbul’da yaşayanlar için, Maçka Parkı, Bakırköy sahili ya da Emirgan koşu için tercih edilebilir. Özellikle de günün erken saatlerinde hem koşu hem pokemon avına çıkabilirsiniz. Gerçi şu an bu çılgınlık öyle bir hale geldi ki, söylediğimiz yerler çoktan pokemon avcılarıyla dolmuştur bile.