Mobilemenu
Profile

Profesyonel Gibi Antrenman Yapmanın 5 Yolu

Bölgeyle Savaş

Sürekli aynı rotalarda dönüp duruyorsanız, bir eğitim programına takılıp kalmanız çok kolaydır. Böyle bir durumda fiziksel durumunuz belli bir seviyenin önüne geçemez.  Bunun yerine antrenmanlarınızı kolay ve zorlu diye ikiye ayırın. Vücudunuzu ve zihninizi bölgeye alıştırmak için kolay günleri gerçekten nispeten düşük tempoda geçirin. Zor günler geldiğinde, vücudunuz ve beyniniz o kolay günleri hatırlayarak kendinizi zorlamanıza ve gelişiminize fırsat tanıyacaktır. Bu sayede dayanıklılığınız artırmayı başarabilirsiniz.

Dinlenme Günlerini Atlama

Düzenli antrenman yapmanın içinde düzenli dinlenme olduğunu unutmayın. İstikrarlı şekilde bisiklet sürüyorsanız zamanla dayanıklılığınızın arttığını, güçlendiğinizi, daha fit hale geldiğinizi, salgılanan endorfinler sayesinde daha mutlu olduğunuzu fark edersiniz. Hal böyleyken altı günlük çalışmanın ardından bir gün bisiklete binmemek, geriye gideceğinizi düşündürebilir. Hiç de öyle değil! Egzersiz yapmak ve dinlenmek bir bütündür. Her antrenman sonrasında dinlenmeye çekilmeli, haftada en az bir gün bisikletten uzak durmalısınız. O günü de antrenmana ayırırsanız bedeninizin yavaş yavaş yorgun düştüğünü ve form kaybettiğini görürsünüz.

Beynini De Çalıştır

Profesyoneller ve amatör bisikletçiler arasında bazı önemli farklılıklar var ama bunların hepsi bacaklarda toplanmıyor. Bizi profesyonellerden ayıran şeylerin başında zihinsel dayanıklılık gelir. Birçoğumuz sürüş sırasında olumsuz düşüncelerin aklımızı ele geçirmesine izin veririz. Acıyı kabulleniyoruz ve bu da sürüşü zorlaştırıyor. Biraz zihinsel pratik yaparak o sürekli “Geri dön”, “Burada bırak”, “Bunu başaramayacaksın” diye sufleler veren o iç sesin, kontrolünü ele alabilirsiniz. Olumlu düşünüp yola ve gücünüze odaklanarak savaşı kazanabilirsiniz.

Çapraz Antrenman Yap

Bisiklete daha iyi binmenin yolu, elbet daha çok bisiklete binmekten geçer. Ancak çapraz antrenman birçok profesyonelin bisiklet üzerinde daha iyi ve güçlü olmasını sağlıyor. Dayanıklılık gibi tek bir şeye odaklanmak da doğru değil. Bisikletin, kasları ve eklemleri dengeli tutması için diğer aktivitelere de ihtiyacı var. Ağırlık antrenmanı, kuvvet egzersizleri, koşu ve yüzme gibi çalışmalar kemik yoğunluğunuzu ve bağ dokularınızın gücünü artırmanın harika yollarıdır. Kasları düzenli gerdirme ve yoga da vücudu sağlıklı bir hareket aralığıyla dengede tutmak için birebir.

Doğru Beslen

Doğru beslenmek her zaman mümkün olmayabilir. Beslenme doğruları ve yanlışları olan bir okyanustur. Tek bir doğru bulmak kolay değildir. Bisikletçilerin sele üzerinde en iyi performansını ortaya koyabilmek için dengeli bir diyete ihtiyacı vardır. En basitinden sürüşten üç saat kadar önce karbonhidrat, sürüşten hemen sonra protein ağırlıklı beslenmek esastır. Daha da önemlisi ve temeliyse, işlenmiş gıdalardan uzak durup doğal, gerçek gıdalara yapışmaktır. O zaman vücuda sadece kaloriler değil, gereken tüm vitamin, mineral ve besin öğeleri girer.