Mobilemenu
Profile

Profesyonel Bisikletçiler Ne Yer?

BESLENMENİN ÖNEMİ

Beslenme, bisiklete binme performansını belirlemede çok önemli bir rol oynar. Bisiklet üzerinde ne kadar enerji harcayacağınızı ve sürüş sonrası nasıl toparlanacağınızı hep yedikleriniz belirler. Yeme-içme işi, profesyonel bisikletçiler için o kadar önemlidir ki takımlar, binicilerinin her öğün ve sürüş sırasında tam olarak ihtiyaç duydukları gıdaları alıp almadıklarından emin olmak için kendi beslenme uzmanlarını, hatta şeflerini bünyelerinde barındırır. Eski Tinkoff-Saxo takımının şefi Hanna Grant, “Bisiklete binip binlerce kalori yaksanız da vücudunuzun uzun vadedeki performans kapasitesi yediklerinizin yapı taşları işlenmiş ürünlerdin mi, yoksa et, sebze, meyve ve süper gıdalardan mı oluştuğuna bağlıdır” diyerek durumu özetliyor.

 

KAHVALTI ZAMANI

Akşam en son bir şeyler yenmesinin üzerinden 12 saat geçtikten sonra, kahvaltı öncesi yapılan sürüşlerin daha çok yağ yaktırdığı biliniyor. Tabii bunun için en fazla 2 saatlik turlar öneriliyor. Daha uzun sürüşler için kahvaltı yapmanın önemi aşikar. Kahvaltı sayesinde  gün boyu daha az kalori alarak beslenmek mümkün. Amaç ister sürüş öncesi, ister sürüş sonrası vücut tarafından yavaşça tüketilen karbonhidrat, en az bir meyve ve protein kaynağını barındıran bir kahvaltıyı tüketmek. 

 

Örnek Üç Kahvaltı Menüsü

1-Süt ile taze meyve, muz ve karışık tohumlar eklenmiş yulaf lapası.

2-Kızarmış domatesli kepek ekmeğine tost ve çırpılmış veya haşlanmış yumurta.

3-Muz, fındık yağı, süt ve yulaftan yapılan bir bardak smoothie.

 

SÜRÜŞ SIRASINDA

Bir saatten fazla sürüyorsanız ekstradan karbonhidrat almanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu sporcu içecekleri, barları ve jelleridir. Daha doğal beslenmek istiyorsanız muz ve kurutulmuş meyveler de işinizi görür. Amaç, her saat egzersiz için 60 gram karbonhidrat almaktır. İhtiyacınızdan fazlasını tüketirseniz pedal çevirirken bir yandan da mide bulantısı veya ağrısı çekebilirsiniz. 

 

60 Gram Karbonhidrat Almanın Üç Yolu

1-Bir muz, 500 mililitrelik enerji içeceği, bir mısır gevreği barı.

2-Altı tane kurutulmuş hurma ve 500 mililitrelik enerji içeceği.

3-Altı küçük jel ve iki kuru incir

 

SÜRÜŞTEN SONRA

Sürüşten sonra beslenmenin amacı harcanan enerjinin yerine konması için kaslardaki glikojen depolarının doldurulması ve kas onarımı için protein alınmasıdır. Bu yüzden sürüş sonrası menünün 20 ila 40 gram protein ve 60 ile 80 gram karbonhidrat içermesi gerekiyor. Karbonhidratı liflerden oluşan sebzelerden alırsanız bağırsak sağlığınızı güçlendirirsiniz. 

 

Üç Kurtarma Yemeği

1-Ton balığı, salata ve fırında patates.

2-Tavuk göğsü, pilav ve sebze.

3-Fıstık ezmesi, yoğurt, muz, chia tohumu ve taze meyvelerle hazırlanmış bir smoothie.

 

Afiyet olsun!