Mobilemenu
Profile

Profesyonel Gibi Kaymak İsteyenlere 7 Öneri

Vücudunuzu Hazırlayın

İlk iş parmaklarınızı rahatlatın. Ayak parmaklarınızı gevşetirseniz, alt bedeniniz tamamındaki eklemler de gevşer. Bu sayede arazi şartlarına çok daha iyi direnç gösterirsiniz. Ayak bileğinizi esnetmek de çok önemli. Dizler yerine ayak bileklerinizi öne doğru bükmeye özen gösterin. Ayak bilekleri öne eğilirse, dizler de otomatik olarak aynı harekete yapar; bu sayede daha dik ve dengeli bir vücut pozisyonuna sahip olursunuz.

Kayaklarınızı Sürekli Döndürün

Geniş ucu olan düz bir kayağın, sert kar kütlelerine ve tümseklere denk gelme olasılığı yüksektir. Bir dönüşü tamamladığınızda, sonraki dönüşe kadar kayaklarınızı düzleştirmek yerine onları hemen yeni dönüş pozisyonuna sokun. Böylece, tekniğiniz daha akıcı hale gelir, zemin üzerinde kontrolünüz gelişir ve beklenmeyen düşüşlerden kurtulma olasılığınız artır. 

Kayakları Paralel Tutun

Bir dönüşe girerken birçok kayakçının sıkça yaptığı hata, kayakların birbirine paralel şekilde durmasına özen göstermemektedir. Dönüşü yaparken genelde güçlü ayaklarını tam olarak dönüşe sokarlar; diğeri bir şekilde yolunu bulur! Kusursuz bir dönüş için her iki kayak da dönüşe girmeli ve eş zamanlı olarak hareket etmeli.

Eller İleri!

Kayakları paralel tutmak gerektiği gibi ellerin pozisyonu da önemi. Kayarken ellerin açıklığının kayakların hizasını geçmemesi gerekir. Ayrıca batonları tutarken elleriniz hemen yanınızda değil de sanki bir yemek tepsisini taşıyormuşsunuz gibi önünüzde olmalı. Bu sayede doğru pozisyon alır ve daha akıcı kayarsınız.

İnişte Batonu Doğru Kullanın

Bir tepeden inerken batonlarınızın ucunu ileriye doğru kaydırmak yerine, kayağın kenarına dokundurun. Doğru bir baton yerleşimi dönüşlerinize ritim verdiği gibi kayarken kendinize çok daha fazla güven duymanızı sağlar.

Kayaklara Değil, İleriye Bakın

Yere bakarak kaymak size bir şey kazandırmaz. Tam tersine önünüze çıkacak kötü sürprizlerden kaçamamanıza sebep olur. İleriye bakarak kendinize bir yol planlayabilir, ayrıca araziye, engele ve diğer kayakçılara tepki vermek için daha fazla zaman kazanmış olursunuz. Başınızı yukarı kaldırmak, gövdenizin yokuş aşağı kayma pozisyonunu da doğru almasını kolaylaştırır.

Toz Merkezli Kalın

Toz karda kaymak zordur. Eski günlerde, tecrübeli kayakçılar ideal şekilde kayabilmek için öncelikle yere otururlar ve karın durumunu incelerlerdi. Bugün o eski tüfeklerden pek kalmadı. Diğer taraftan üreticiler böyle zeminler için artık daha geniş kayaklar üretiyor. Her iki kayağı iyi ortalayabilir, ağırlığınızı eşit dağıtabilirseniz bacaklarınızı daha az “yakar” ve istediklerinizi daha rahat yaparsınız.