Mobilemenu
Profile

Rafa Ortiz: Şelaleler Kralı

Kano dünyanın en popüler sporu değil. Ama Rafa Ortiz kano sporunun kendisinden bile daha popüler bir kanocu.

Bugüne kadar dünya üzerinde savaşmadığı şelale, içine girmediği nehir kalmadı. Yıllar içinde en büyük uzmanlığı ise kano atlayışı oldu. Ama atlayış derken küçük tümsekler ya da ufak tepelerden bahsetmiyoruz. Örneğin, hala bir dünya rekoru olan Meksika’daki Big Banana Şelalesi’nden yaptığı atlayış en ünlülerinden biri. Peki, bu atlayış kaç metreden yapıldı dersiniz? Cevap veriyoruz: tam 128 metre!

İşin daha da mucizevi olan kısmı ise şu; Ortiz, Big Banana Şelalesi’nden atlayışı sırasında kayalara çarptı! Ama bu çarpmadan kafasına aldığı ufak bir sıyrık ile kurtuldu. Atlayıştan hemen sonra yaptığı açıklamada ise dünyanın en yüksek şelalelerinde kano yapmaya devam edeceğini söyledi. Evet, hiç de normal bir insandan bahsetmiyoruz. Bir nevi süpermen var karşımızda.

Bu atlayışı ile 2010’da dünya sporda cesaret ödülünü alan Rafa Ortiz’in durmaya niyeti yoktu. Sonraki altı yılda bundan daha iyisini yapacaktı.

Ortiz’in hayatı hep sularda geçmiş. Küçük bir çocukken günlerinin çoğunu yüzerek geçiren Amerikalı sporcunun yaşamındaki dönüm noktası ise 14 yaşındayken babasının ona aldığı kano olmuş. 20 yaşından itibaren bu işi profesyonel olarak yapmaya başlayan Ortiz en büyük maceralarını ise Güney Amerika’da gerçekleştirdi. Özellikle’de Meksika’da.

“Meksika benim ikinci vatanım gibi. Burası kano için adeta bir cennet. Coşkun şelaleler, hiç bitmeyen bir akıntıya sahip nehirler ve bolca kayalık! İnsan daha ne ister ki?” Evet, Rafa hepimizden farklı bir kişilik. Senin, benim “timsah çıkar olum!” deyip kaçacağımız yerlere kürekle dalıyor ve dünyanın su üzerinde gördüğü en büyük maceralara gözünü kırpmadan giriyor.

Videoda, Rafa’nın  Meksika’nın Chiapas bölgesindeki Agua Azul’da giriştiği bir macerayı izledik. Videoyu izleyince Rafa sadece sularla boğuşmuş gibi görünüyor ama bölgede sulardan çok daha tehlikeli şeyler de varmış. Agua Azul’da turistler için hazırlanan birkaç şelalenin yanında eli silahlı Zapatista gerillalarının kontrol altında tuttuğu şelaleler de var. Rafa bir anlamda onlarla da mücadele etmiş ve zor da olsa (bir miktar para karşılığı) gerillaları ikna edip yoluna devam etmiş. “Peki, ikna etmesen ne olacaktı?” sorusuna cevabı ise çok net. “Şu an sizinle konuşamıyor olacaktım!"

Hepsine tamam. Rafa’nın ne kadar çılgın, cesur ve korkusuz olduğunu anladık. Peki, bu adamın sınırların da ötesine geçen bir performansı var mı? Şu ana kadar anlattıklarımız sizi tatmin etmediyse cevabı verelim: Evet var.

Her ne kadar en büyük aksiyonlarını Güney Amerika’da gerçekleştirse de, Rafa’nın oscarlık performansı en kuzeyde, Kanada’ya bağlı Britanya Kolumbiyası’nda geçen sene gerçekleşti.

Dondurucu hava koşullarının yanında kano için de başka herhangi bir şey için de pek ziyaret edilmeyen bir nehri kendine yurt seçen Rafa, inanılmaz akıntılar, girdaplar ve birden karşınıza çıkan şelalelerle doğanın yarattığı en tekinsiz sulara kanosuyla dalmaya karar verdi. Uzun süren çalışmaların ardından güvendiği ekibiyle atlayışa çok sıkı hazırlanan Rafa, sulara yeniden bir tarih yazmaya kararlıydı.

Bu macerasını saniye saniye GoPro kameralarla kaydeden Rafa karşısında biz normal insanlar artık diz çöküp tövbe isteyecek noktaya gelmiş olabiliriz. Ama o durmaya pek niyetli gözükmüyor. O tekinsiz sularda bile bolca eğlendiği gözlerden kaçmıyor.

İster inanın, ister inanmayın, Rafa Ortiz tüm bunların hala yeterli olmadığını ve daha büyük maceralara hazırlandığını her fırsatta söylüyor. “Boyu 200-250 metreye ulaşan şelaleler var. Gözüm onlarda!” diyen Rafa belli ki hepimize “Ben süper kahramanım, hepiniz biat edeceksiniz ulen!” demeden o sulardan çıkmayacak.