Mobilemenu
Profile

Rafting Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Atletik olmalısın

Nehir rafting’i son derece yorucu bir aktivite olabilir ama kürek çekmek için formda bir sporcu olmanıza da gerek yok. İhtiyacınız olan tek şey farklı bir dünyaya girmeye istekli olmak ve rehberinizin söylediklerini tüm dikkatinizle dinlemektir.

Rafting yaz aylarında yapılır

İnsanlar yaz tatillerinde konakladıkları bölgelerde akarsu ve rafting organizasyonu varsa bu sporu deneyimlemek ister. Bu güzel bir şey ama rafting’in asıl sezonu kar sularının nehirleri coşturduğu ilkbahar ile ilk yağmurların yazın suyu azalan akarsuyu kendine getirdiği sonbahardır. Yurt dışında rafting yapmak istiyorsanız Ganj’ın kışın ılık, yazın serin olan suyunu dikkate alıp kışı da değerlendirebilirsiniz.

İyi bir yüzücü olmak zorundasın

Elbette yüzmeyi bilmek sizin yararınıza ama bir şekilde rafting botundan suya girmek zorunda kalırsanız aslında yapmanız gereken yüzmemektir. Ayaklarınızı öne alıp kendinizi akıntıya bırakıp rehberinizin atacağı ipi yakalamaya bakmalısınız. Akıntıya karşı yüzmeye çalışmanın o debide hiçbir faydası yoktur.

Can yeleği pek faydalı değil

Rafting botundan düştükten sonra en büyük yardımcınız can yeleğidir. Zira bir üst maddedeki rehber yardımını alabilmek için başınızın ve ellerinizin suyun dışında olması şart. Girdaplarla boğuşurken can yeleğiniz bota geri dönme mücadelenizde konsantrasyonunuzu sağlamanızda yardımcı olur. Hatta sakin sularda bile yeleğinizi giymelisiniz; nehre düşerken başınızı bir taşa çarpmanız da olası…

Bütün “rapid”ler aynıdır

Söz konusu rafting olunca gerçeklikten en kopuk şey bu düşüncedir. Rapid’ler akıntının hızlandığı, kısa çağlayanlardır. Bunlar basit (sınıf 1) ile son derece tehlikeli (sınıf 6) diye sıralanan zorluk derecelerine sahiptir. Kısacası; rehberinizin söylediklerini dinleyin, yüksek dereceli rapid’lerde gereksiz risklerden uzak durun.

Rafting yetişkin işidir

Futbol erkek oyunudur, beyazlar sıçrayamaz, kadınlar bisiklet süremez… Bu tarz basmakalıp genellemeler rafting’i de sadece yetişkinlerin yapabildiği bir doğa aktivitesi şeklinde görülmesine sebep oluyor. Oysa 8 yaşındakilerden sağlıklı ihtiyarlara kadar herkes akarsularda kürek sallayabilir. Sadece herkes yeteneğine ve nehir zorluğuna göre sınıflandırılıp ona göre bota girsin yeter.

Rafting bir aile gezintisi değildir

Tabii ki öyle! Doğru ekipman, uygun boyutlarda bir bot, güvenilir bir rafting şirketi ve işini bilen bir rehberle ailecek macera yaşayabilirsiniz. Tek risk ebeveynlerin bir anda kendilerini suda bulmasının yıllar sürecek şakalara konu olmasıdır. Aman dikkat!

Tüm rafting gezileri aynıdır

Bu söz “Birinde yaptıysan, hepsinde yapmış sayılırsın” diye aynı saçmalıkta devam eder. Oysa aynı nehirde birbirinden farklı rafting turları yapmanız bile mümkün. Rüzgarın değişkenleri, akıntıların gücü, rapid’lerin mevsime göre farklılıkları, seçtiğiniz rafting tarzı, parkurunuzun yapısı bambaşka maceralar yaşamanızı sağlar.

Nemlendiriciye ihtiyacınız olmaz

Suyun üzerinde, hatta zaman zaman içinde de olsanız unutmayın tepede güneş var ve efor sarf ediyorsunuz. İsterseniz nehir suyunun tadına da bakabilirsiniz ama botun bir köşesine suluğunuzu ya da bir şişe suyunuzu sabitleyecek şekilde koyup sık sık yudum alın. Baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı hissediyorsanız susuz kalmışsınız demektir.

Rafting son derece tehlikelidir

Rafting bir macera sporudur ve tabii ki içinde belli riskler bulundurmaktadır. Belki de bu riskler yüzünden güvenlik önlemleri çok sıkı alınır, devletten onay almayan hiçbir rafting şirketi resmi olarak çalışamaz, rehberler son derece eğitimlidir. Tüm bunları alt alta toplayınca tamamen kontrolsüz halı sahalarda çok daha fazla kişinin başını belaya soktuğuna emin olabilirsiniz.