Mobilemenu
Profile

Rafting'in Heyecan Dolu Dünyası!

Rafting… Başlı başına büyülü bir dünya… Yerküremizde bu büyülü dünyanın heyecanını katlamaya muktedir birçok yer var ancak National Geographic dergisi yaptığı araştırmayla zor da olsa bunlar arasından en iyi 10 bölgeyi belirledi. İşte dünyadaki en ideal rafting bölgeleri:

Alsek ve Tatshenshini Nehirleri (Alaska/Kanada)

İlk iki adresimiz rafting’in başkenti sayılan Kanada’dan. Rafting’in ilk kez yapıldığı ülke olan Kanada, sahip olduğu doğa harikaları ve yaban hayatıyla iç içe bölgeleriyle bu sporun merkezi olma özelliğini hiçbir yere kaptırmıyor. Alaska’da bulunan Alsek ve Tatshenshini nehirleri de dünyanın en çok ziyaret edilen rafting noktalarından. Alaska ile Kanada arasındaki sınırda bulunan nehirler, muhteşem buzdağları arasında ve yaban hayatının şahane manzaraları eşliğinde rafting deneyimi vadediyor.

Magpie (Saksağan) Nehri (Kanada)

Adından da anlaşılacağı üzere saksağanlarıyla ünlü olan Magpie Nehri, harika doğası ve etkileyici şelaleleriyle konuklarını kendisine hayran bırakıyor. Şehir yaşamının gürültüsünden uzak çam ormanları, çadırlarını kapıp gelen rafting’ciler için ideal bir kamp bölgesi aynı zamanda.

Middle Fork, Salmon Irmağı (Idaho/ABD)

Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz çeşitlilikte ve büyüklükte somon balıklarını içinde barındıran Salmon Irmağı, Amerika’nın kuzeybatısındaki Idaho Eyaleti'nde bulunuyor. Alaska’dan sonra Amerika’nın en büyük yaban hayat alanı olan bu bölgede kesinlikle rafting heyecanını yaşamalısınız. Irmak ayrıca, misafirlere boz ayıları gözlemleme fırsatını da sunuyor.

Rio Upano (Ekvador)

Rio Upano, Amazon Ormanları’nın içinde, ilkel kabileler arasında, el değmemiş doğa eşliğinde bir rafting serüveni yaşamak isteyenlerin adresidir. 4 bin 500 çeşit kelebek türüne ev sahipliği yapan coğrafyayı gezerken kendinizi başka bir dünyada zannedebilirsiniz. Bu farklı dünyanın dar kanyonlarını aşarken, kendinizi kaç tane olduklarını saymakta dahi zorlanacağınız şelaleleri hayranlıkla izlerken bulabilirsiniz.

Futaleufu Nehri (Şili)

Bu seferki rafting durağımız And Dağları’nın beslediği Futaleufu Nehri. Patagonya’nın bakir topraklarında, berrak sularıyla kışkırtıcı bir rafting heyecanı sunan Futaleufu,  yeni başlayan rafting’ciler için de ideal bir nokta.

Kuzey Johnstone Nehri ( Avustralya) 

Muhteşem Queensland Yağmur Ormanları arasında, bembeyaz köpüklü sularda rafting keyfi için helikopter yolculuğu yapmak gerekiyor çünkü bölgeye başka şekilde ulaşmak mümkün değil! Rafting adına 4’üncü seviye (En zorlu nehir 6’ncı seviye) olan bir nehir olan Kuzey Johnstone, dünyadaki bir diğer ideal rafting bölgesi.  

Sun Kosi Nehri( Nepal)

Sun Kosi Nehri barındırdığı kültür zenginliği ve farklı yaşam biçimleriyle dünyanın en dikkat çekici bölgelerinden olan “Dünya’nın Çatısı” Tibet’in sınırında, rafting tutkunu maceracılar için harika fırsatlar bulunuyor.

Çoruh Nehri( Artvin/ Türkiye)

Anadolu’daki en iyi rafting bölgelerini, buradan ulaşabileceğiniz yazımızda incelemiştik. Anadolu akarsularından Çoruh Nehri ise farklı bir öneme sahip. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan profesyonel sporcular, rafting yapmak için Çoruh Nehri’ni tercih ediyorlar. Çoruh’un toplamda 260 km’yi bulan parkurları orta ve üst seviye sporculara paha biçilmez bir rafting imkanı sunuyor. Eşsiz Karadeniz doğası ve tarihi kalıntılar da cabası. Buranın 6’ncı yani rafting için en zor parkurlar arasında olduğunu da belirtmeden geçmeyelim…

Noce Nehri (İtalya)

Sıra Avrupa’nın en heyecan verici rafting noktalarında birine geldi. İtalya’nın kuzeyinde bulunan Noce Nehri, 5’inci seviye bir akarsu olmasıyla deneyimli rafting’cileri kendisine çekiyor.

Zambezi Nehri( Zimbabve)

Avrupa’dan Afrika’nın güneyine geçiyoruz. Zimbabve’de bulunan Zambezi Nehri, dünyanın en görkemli şelalelerinden Victoria Şelalesi’ni de içinde barındırıyor. Bu muhteşem doğada zorlayıcı bir rafting deneyimi yaşamak isteyen sporcular, Afrika timsahlarını ve su aygırlarını da yakından görme fırsatını yakalıyor. Bunu kim istemez ki!

Kaynak: http://travel.nationalgeographic.com/travel/top-10/white-water-rafting/#page=1