Mobilemenu
Profile

Rafting Malzemeleri

Rafting malzemeleri güvenlik ve kişisel olarak ikiye ayrılır. Güvenlik ekipmanları: Can yeleği, kask, kurtarma ipi ve yağmurluktan oluşur. Ancak merak etmeyin rafting yapmak için tüm bunları edinmenize gerek yok çünkü bu malzemeler size rafting turlarını düzenleyen şirketler tarafından temin edilir. Bunlar dışındaki malzemeler ise kişisel olanlardır.

A. Bot: Botların boyları 3,6 – 4,8 metre arasında değişmektedir. İçine dolan suyu kendiliğinden boşaltabilme özelliğine sahip olan bu şişirebilir botlar kendi içlerinde de belli özelliklere göre ayrılırlar.

1- Kısa kürekli botlar:

Rehberle birlikte 6-8 kişi taşıyabilen botlarda her bireye ait bir kürek bulunur. Yani akıntıya kapılırsanız takım olarak bütün kolların yorulması gerekecek!

2- Kürekli botlar:

Dalgalarla boğuşmak yerine doğanın tadını çıkarmak isteyenler bir çift kürekle manevra yaptırılan bu botları seçebilir. Üstelik içine 6 kişiye kadar da sığabilirler.

3- Kısa kürekli – kürekli kombine botlar:

Zorluk seviyesi yüksek nehirlerde adres bu tip botladır. Çift kürek taşıyan rehber ve 6 kişinin çektiği küreklerle manevra yapılır.

4- Kataraftlar:

Kataraftlar güvenlik amaçlı ekipmanları taşımak için kullanılır. Botun içinde malzeme haricinde yönlendirmek için içinde sadece rehber bulunur.

B. Kask: Plastik ya da fiberglas’tan yapılan kasklar botun devrilme ve içindekilerin kafalarını çarpma olasılığına karşı en önemli ekipmanlardan biridir. Klipsli olan kasklar çenenin altından bağlanır ve içinde oluşabilecek fazla ısının dışarı çıkması için kask üzerinde delik ve yarıklar bulunur.

C. Koruyucu yelek: Ekstrem bir spor olan rafting sırasında botun devrilmesi ve raftçıların suya düşüp tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalmaları olasılıklar dahilinde. Ancak onların her daim su yüzeyinde kalmalarını sağlayan koruyucu yelekler bu günler için var! Kişinin su içinde çabucak fark edilmesi için dikkat çekici renklerde üretilen yeleklerin üzerinde gece aramalarında kolaylık sağlaması için reflektörler takılıdır. 

D. Yağmurluk: İsminden de anlayabileceğimiz gibi akarsularda mücadele esnasında kıyafetlerin ıslanmasını önleyip vücüt ısısını korumak amacıyla plastikten yapılan ekipmanlardır. 

E. Kürek: Rafting’in olmazsa olmazlarından olan kürekler bota yön vermek için kullanılır ve sert plastikten yapılır.

F. Kurtarma ipi: Bottan düşen sporcuyu kurtarmak için bu ipe ihtiyacınız var. Bu ipin bir ucu bota sabitlenir diğer ucu ise ucu açık şekilde düğüm yapılır ve hazırda tutulur.

G. Ayakkabı: Alt kısmından bota zarar gelmemesi için özel olarak seçilen  bu ayakkabıların altında içeri giren suyun dökülmesini sağlayan delikler bulunur.