Mobilemenu
Profile

Rafting Nasıl Yapılır?

Rafting debisi yüksek olan nehirlerde yapılan ekstrem bir su sporudur. Amaç içinde bulunduğunuz botu devirmeden, küreklerle yön vererek, nehirde ilerlemektir. Rafting sporunda en önemli şey uyum içinde ve birlikte hareket edebilmektir. Sporcuların, rehberin verdiği direktifleri doğru bir şekilde yerine getirmeleri ve herkesin tek parçaymış gibi hareket etmesi önemlidir.

Rafting’i yaklaşık 45 dakikalık bir temel eğitimle öğrenebilirsiniz. Eğitmenler nehirde nasıl yüzüleceği, küreğin nasıl tutulacağı, bot üzerinde nelere dikkat etmek gerekeceği gibi detayları sporculara aktardıktan sonra geriye son bir adım kalır. Can yeleği, kask ve su geçirmeyen wetsuit’lerin dağıtılmasıyla macera başlar.

Merak etmeyin, kürek çekmek için gelişmiş kaslara ihtiyaç yok. Gerekli olan şeyler: Doğru zamanlama ve diğer sporcularla uyum içinde hareket etmek. Eğlenmek için orada bulunuyorsunuz ancak unutmayın: Rafting ekstrem bir spordur. Bu yüzden güvenlik kurallarını aklınızdan çıkarmayın.

Suyla mücadele ederken ıslanıp üşümekten korkmayın, salgıladığınız adrenalin sizi sıcak tutacaktır. Tutmasa bile rafting merkezleri size vücut sıcaklığını koruyan neopren elbiselerden verir. Gerisi size ve kürek çekme kabiliyetinize kalmış!