Mobilemenu
Profile

Rafting Nedir?

Rafting debisi ve akışı yüksek nehirlerde “raft” adı verilen bot ya da sallarla yapılan maceralı bir çeşit nehir yolculuğudur. Ekstrem bir spor olan rafting, askeri botların sportif amaçlı kullanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Bu spordaki heyecan nehir yataklarındaki kayalar, ağaç kütükleri gibi türlü doğal engeller ve akış güzergahı değimleri gibi faktörlerden kaynaklanır. Rafting yaparken takım çalışması ve birlik içinde hareket edilmezse kendinizi bir anda serin sular içinde bulabilirsiniz!

Bu maceraya kaç kişi atılacağınız botun büyüklüğüne göre değişir. Botun kaptanı görevini gören rehberler en arkaya diğer katılımcılar ise karşılıklı olarak yerlerini alırlar. Tabii rehberler kendinizi akıntıya bırakmadan önce, rafting sırasında ihtiyacınız olacak güvenlik bilgilerini ve kurallarını da size anlatmakla da görevlidir. Bu spordaki amaç ise çok basit: Botu güvenli bir şekilde parkur sonuna ulaştırabilmek!

Rafting’te macera seviyesi nehir zorluğuna göre değişkenlik gösterir ve en zor nehir 6, zorluk seviyesi en düşük olanlar ise 1 olacak şekilde derecelendirilir. Rafting’i öğrenmek için uzun bir eğitim programına ihtiyacınız yok. Tabii 6’ncı seviyeden başlamayacaksanız! Ayrıca bir de her türlü tehlikeye karşı yüzmeyi bilmeniz de fena olmaz.