Mobilemenu
Profile

Rafting Yapmak Tehlikeli midir?

Rafting yapılacak parkurların zorluk dereceleri 1’den 6’ya kadar sıralanır. 1’inci seviyede her şey güzel ve eğlencelidir ancak 6’ncı seviyede işler değişir. Zorluk derecelerini akarsu debisi, iklim, yeryüzü şekilleri belirler. Suyun hızı genelde yaz aylarında fazla olur.  Suyun yüksekten aktığı bölgeler de yüksek zorluk dereceli nehirler arasında yer alır.

Rafting yaparken başınıza gelebilecek en temel aksilik bottan düşmektir.  Basit seviyelerde rehberlerin botu eğlence için bile devirdiği görülür ancak bu durumun zor parkurlarda gerçekleşmesi sorun yaratabilir. Yüzmeyi bilmek size ulaşmak istediğiniz noktaya gitme konusunda fazlasıyla yardımcı olur.

Sonuç olarak ekstrem bir spor yapıyorsunuz ve doğanın size nasıl sürprizler sunacağı hiç belli olmaz. Bottan düştüğünüzde kaya, ağaç gövdesi gibi sert cisimlere başınızı çarpıp kendinizden geçebilirsiniz ancak merak etmeyin can yeleğiniz sizi yüzeyde tutarken takım arkadaşlarınız sizi bota çekecektir. Akış hızının fazla olduğu nehirlerde sürüklenirseniz rehberin veya takım arkadaşlarınızın size fırlattığı kurtarma ipini yakalayın!

Profesyonel bir rehber gözetiminde, uzmanlığınıza uygun nehirde ve güvenlik kurallarına uyarak hareket ettiğiniz sürece rafting sporunun tehlikesi en aza iner. Medyada gördüğünüz haberlerdeki abartı payını göz önünde bulundurun. Yeni Zelanda’da 100 bin rafting sporcusu arasında yapılan araştırmada 179 sporcunun çeşitli sakatlıklar yaşadığı ve bunların 8 tanesinin ciddi olduğu görüldü. 1978 yılından bu yana senede ortalama bir sporcu da rafting yaparken hayatını kaybetmiş. Yani yaklaşık 3 milyon rafting sporcusundan 30 tanesi bu spor nedeniyle yaşama veda etmiş.