Mobilemenu
Profile

Rampaların Godfather'ı: Johnny Rodney Mullen

Kaykay sporuyla ilgilenen birçok gencin idolü ve hatta bu spora başlama sebebi olan efsane isim Rodney Mullen 17 Ağustos 1966 yılında Florida’da doğdu. 10 yaşındayken babası ona koruma ekipmanları takmak ve eğer bir gün yaralanırsa bırakmak şartıyla ona bir kaykay aldığında, o tahta üzerinde efsaneleşeceğinden habersizdi. Rodney, günden güne kaykay üzerinde büyülü işlere imza attı ve geniş kitlelerce kaykay sporunun tarihteki en etkileyici şahsiyetlerinden biri olarak kabul gördü. Hatta onunla Tony Hawk Pro Skater video oyununda tanışıp, kendisini “Rampalar’ın Godfather’ı”  lakabıyla kendisini yüzlerce kez seçmişliğiniz bile vardır.

Yaşayan efsane, 1980’lerden 90’ların başına kadar bütün burgulu hareketleri, düz zeminde ollie, kickflip, 360 flip ve de impossible olmak üzere modern street tarzı ve rampa tarzı kaykay sporunda kullanılan temel hareketleri bulan isim oldu. Bu hareketlerin çoğunu ise babasının ceza vermek için kapattığı odada bulmuş. Gerçekten farklı bir adamsın Rodney!

80’li ve 90’lı yıllar boyunca Rodney, girdiği her yarışmada birinci oldu. 1980’de 14’üncü yaşgününü kutlarken katıldığı San Diego’daki ‘Oasis Pro’  yarışmasında daha önceki dünya şampiyonu Steve Roccoyu yenerek ilk profesyonel yarışmasını kazandı.

Bu zafer Rodney'nin gelecek 8 sene adına kaydığı Powell Peralta ile yeni bir sponsorluk anlaşması yapmasını sağladı. 1989’un başlarında  Powell Peralta’dan ayrılarak John Lucero’dan 6000 dolar karşılığında aldığı hisse ile Steve Rocco ile birlikte World Industries firmasının ortağı oldu .Bu zamana kadar Rodney son 10 yılda katılmış olduğu 35 serbest stil yarışmasının 34’ünü kazandı. Bu aynı zamanda kaykay yarışmaları tarihinde kazanılmış en büyük başarıdır, tekrarlanması son derece güç bir başarı…

Kendisini bugüne kadar tanımayanlar için paylaştığımız bu videonun ilk 30 saniyesini izlemeniz bile, Rodney adını bir daha asla unutmamanız adına yardımcı olabilir.

Profesyonel kaykaycılık yaşantısının yanında Rodney, yıllarca üzerinde sanat yaptığı tahtalarının tasarımına da dokunuşlar yaptı. 2000 yılında içlerinde Tensor Truck’ın da olduğu yeni ürünler tasarladı. World Industries Pro tahtalarının dizaynı ve mühendisliği ile uğraşmaya başladı. 2002’de World Industries firması Kubic Marketing Holding adı altında faaliyet gösteren Globe International’a 46 milyon dolar karşılığında satıldı. Her anlamıyla dolu dolu bir kariyer!

Ancak elbette onun asıl farkı, kaykay sporuna kazandırdığı artistik hareketler. Sizlere bu hareketlerin nasıl gerçekleştiğini aktaracağız, ama sizden bir Rodney olmanızı beklemiyoruz! O yüzden deneyecek olursanız, lütfen dikkatli olun.

360 Flip:

Normal hızla kayarken ön ayak buruna bakacak şekilde 45 derece dönün, fakat vidaların hemen altına değil daha aşağıya konulmalı. Arka ayağı da tailin tam köşesine koymalısınız. Bacaklarınızı kırın ve arka ayağınızı geriye doğru hızlıca taili yere vurarak kaydırın. Aynı zamanda ön ayağınızı da köşeye doğru kaydırın. Bunu yaptıktan sonra tahtanın flip ederek dönmesini bekleyin. Ve döndükten sonra tahtayı yakalayın ve dikkatli bir şekilde inin…

Kick Flip:
Kickflip kaykaycının tahtasını uzun boylamda 360 derece döndürmek için ayağıyla burnuna çapraz olarak vurması ile havada yapılan bir harekettir.

Hand Stand:
Gayet basit, yani anlatım olarak… Kaykayın üzerinde amuda kalkarak, tahtanın ayağınızın altından değil ellerinizle kaymasını sağlayarak gerçekleşir.

Hell Flip:
Heelflipte basitçe kickflip gibi yapılır ancak içeridenve ayak ucuyla tahtaya vurmak yerine dışarı doğru ve topukla vurarak tam ters yönde tahtanın dönmesi sağlanır.

Ollie:
Ollie Alan ve Rodney Mullen tarafından ortaklaşa keşfedilmiş olan ve havada yapılan bir harekettir. Havada yapılan kaykay hareketlerinin temelini oluşturur.