Mobilemenu
Profile

Rekortmen Bir Bebekten Wakeboard Efsanesine!

Röportaj için yanımıza gelen bu adam, yalnızca bir wakeboard efsanesi değil aynı zamanda jet-ski yapan en genç insan! Henüz 6 aylıkken, yani daha yürümeyi öğrenmemişken su üzerinde yol almaya başlayan Parks bizlere gülerek “Kariyerimin zirve noktası o zamandı. Ondan sonra her şey tepetaklak gitti!” diyor.

“Video kayıtlarını görmesem buna inanmazdım. Sadece 6 aylık bir bebeğim ve anneme ‘Benim burada ne işim var?!?” şeklinde bir bakışım var. Bu işin tam içine doğmuşum. Hatırladığım ilk anılar su kayağı ile ilgili. Wakeboard’a 12 yaşında başladım. 90’ların başında bunu deneyen ilk çocuklardan birisiyim.”

Wakeboard, Parks’a yeni ve özgür bir dünyanın kapılarını açtı ve bu alana ilk adım attığı anda sahip olduğu su sporları geçmişi her şeyi daha kolay hale getirdi. 

“Havaya yükselmeyi, taklalar atmayı her zaman çok sevdim. Su kayağı yaparken de hep bunu denemek isterdim. Yani wakeboard tam bana göreydi.”

Parks henüz 14 yaşındayken, Pro Tour’da yarışmalar kazanmaya başlamıştı. Yarış sonrasındaki “after-party”lere ise sahte kimlikle katılabiliyordu. 1996 yılında ilk defa X-Games’e katılan Parks, bu sporda özel biri olacağını o günlerden hissettirmeye başlamıştı.

“Güzel günlerdi” diyerek hatırlıyor. “X-Games’e kadar birkaç yarış kazanmıştım. O zamanlar iyi sürüyordum ve kazanabileceğimi düşünüyordum. Yarışacağım rakiplerimin hepsi benim idolümdü. Çok küçük yaştan itibaren onları izliyordum. Onlarla birlikte podyumda olmak çok havalı bir şeydi.  Benim o gün hissettiklerimi şimdi başkaları hissediyor. Bazen 14 yaşındaki çocuklar çıkıp kıçımızı tekmeliyor!”

“Spora çok erken yaşta başlayabildiğim için çok şanslıyım. O zamanlar wakeboard da oldukça ‘gençti’. Yani yeni hareketler icat etmek için önünüz açıktı. Bu işle uğraşmaya başlamak için iyi bir zamandı.”

Parks, o zamanlar fazla kalabalık olmayan hareket listesini fazlasıyla doldurdu; Temper Tantrum, Double Heelside Backflip, Whirlybird 720, Tantrum 720 ve 1080 Rotation icat ettiği hareketlerden yalnızca birkaçı.

“Güzel zamanlardı. Her hareketi öğrenmek istiyordum. Çift taklanın, daha önce yapılmamış hareketlerin her çeşidini deniyordum. Sporcular icat ettikleri hareketleri adlandırmak zorundalar. Bu yüzden bulabildiğimiz en çılgın isimleri düşünürdük. Kardeşimin bulduğu ‘Tootsy Roll’ ve ‘Dum-dum’ gibi isimler var. Ben de ‘911’ ve ‘Vulcan’ isimlerini buldum. Bunlar çok saçma!”

“1080’i üçüncü denememde başardım. 900 yapmaya yeni başlamıştık. 1080’i de yapabileceğimi düşündüm. Oldukça iyi gitti.”

Parks büyüdükçe, wakeboard da onunla birlikte gelişti. Sporcu, iyi bir su kayakçısından wakeboard demirlerinin ve hava hareketlerinin ustasına dönüştü. 2003 ve 2004 yıllarında yeni yarışmalar düzenlendi ve büyük markalar wakeboard’a yatırım yapmaya başladı. Parks da ilginin odak noktasındaydı.

Söz konusu; yarışmaları domine etmek, çılgın konseptler yaratmak, hayal sınırlarını aşan bir stil geliştirmek olunca Arjantinli sporcu adeta bir “iceberg” gibiydi.

O günlerden beri wakeboard’da bir efsane gözüyle bakılan sporcu şimdilerde East Orlando’da bir göl sahibi olan Ronix isminde büyük bir wakeboard şirketinin sahibi. Bundan daha iyi bir iş bulamazdı!

Wakeboard hızlı gelişimini hala sürdürüyor. Sporun ikonlarından biri haline gelmiş olan Parks Bonifay için heyecanlı zamanlar…

Bu gelişimde board’cuların tekneye ihtiyaç duymadan kayak yapmalarını sağlayan kablolu sistemin de büyük bir payı olduğunu söyleyen Parks, çok da uzak olmayan bir gelecekte wakeboard’un Olimpik bir spor dalı haline gelebileceğinin altını çiziyor.

“Spor artık benim başladığım yıllardaki halinden çok farklı. Şimdiki gibi yüzen su parklarımız ve kablo sistemlerimiz yoktu. Kablo sistemi sporu değiştirdi. Bu sistem ipi havaya kaldırıyor ve bu sayede botun arkasındayken yapamadığınız birçok çılgın hareketi deneyebiliyorsunuz. Gelecekte ne mi olur? Umarım bu spor ileride Olimpik olur. Henüz motorların kullanıldığı Olimpik bir spor yok ancak wakeboard’un ilk olabileceğini düşünüyorum. Geleceği tahmin etmek oldukça zor. Wakeboard’un geleceği konusunda ne zaman bir tahmin yürütsem yeni bir icat veya yeni bir sporcu çıkıp aklınızı başınızdan alıyor. Bu her an değişebilen bir spor.”

“Geçen sene bu spordaki 20’nci yılımı kutladım. Dizlerim daha yavaşladı ve suya her inişimde daha da kısaldığımı hissediyorum! Ama spor her zaman büyüyor ve gelişiyor. Bu kadar erken yaşlarda bu işe başladığım için şanslıyım. Bu sayede wakeboard’un gelişmesine daha çok katkı sağlayabildim. ”

Wakeboard ne kadar gelişirse gelişsin, Parks Bonifay ismi bu sporun ileri gitmesine dair attığı her adım için her zaman minnetle anılacak. Bu spor Orlando’dan çıkan bu çılgın çocuğa çok şey borçlu!

Kaynak: http://mpora.com/articles/longform/parks-bonifay-original-wakeboarder-legend#6Yp7mWFsGVOHYmzu.97