Mobilemenu
Profile

Röportaj: Nimet Tülümen

Rüzgar sörfüyle tanışman nasıl gerçekleşti?

Benim rüzgar sörfü ile tanışmam biraz geç oldu. Bu spora diğer bazı rüzgar sörfçüler gibi küçüklüğümde değil, 20 yaşında başladım. Alaçatı’daki yazlığımızda, dayımın “Hadi gel, bir dene” demesiyle başladım ve o gün bu gündür de ciddi bir şekilde devam ediyorum. Bazen keşke dayım daha önceden söyleseydi diyorum ama zaten ondan önce yüzüyordum ve yaz aylarında başka bir spor yapmam önerilmiyordu.

Rüzgar sörfünün yaz aylarında keyifle yaptığın bir hobiyken, profesyonel olarak yarıştığın bir spor dalı haline gelme süreci nasıl gelişti?

Yazın 3-4 ay boyunca Alaçatı’da kalıyorum. İlk iki sene daha amatör bir şekilde yaptım ama daha önce Türkiye şampiyonlukları da yaşamış bir yüzücü olmanın verdiği rekabet dürtüsüyle çok daha konsantre bir şekilde çalışıp yarışlara girmek istedim. Bu konuda çok şanslıyım, çünkü Alaçatı bu alanda dünyadaki sayılı bölgelerden biri. Ayrıca dünya sıralamasında iyi yerlerde olan Türk yarışçıların çoğu burada hazırlanıyor. Onları gözlemleme ve onlardan yardım alma imkanım oldu. O şekilde ciddi bir işe dönüştü.

Rüzgar sörfüne ilk başladığında hissettiğin duyguyu tarif edebilir misin?

Rüzgar sörfü çok farklı bir spor çünkü tamamen doğayla baş başasın. Sen, rüzgar ve deniz… Bu çok güzel bir duygu. İlk kez tahtanın üzerine bindim, kendi kendime rüzgarı kullanarak bir yerden bir yere gittim. O aşamada çok da hızlı gitmememe rağmen sanki çok hızlı yol alıyormuşum gibi hissettim. O adrenalini sevdim ve devam ettim. Yarışırken şamandıraya beraber girmeler, dönmeler gerçekten farklı bir heyecan.

Rüzgar sörfüne daha erken yaşlarda başlamış olsaydın şu anda farklı bir yerde olur muydun?

Kesinlikle. Benim diğerlerine göre yarış tecrübesi anlamında biraz daha eksiklerim var. Yarıştığım slalom disiplininde 10-15 kişiyle aynı anda mücadele ediyorsun. 4 şamandıradan dönüyorsun ve ilk bitiren kazanıyor. Bu disiplinde düz gitmenin bile bir sürü stratejisi var.  Yani nereden gideceğine, dönüşü nasıl yapacağına karar vermek çok önemli. Ben henüz bunları tam olarak öğrenme aşamasındayım.

Slalom disiplininde yarışıyorsun ama diğer rüzgar sörfçüleri gibi freestyle, wave gibi farklı alanları da denemek gibi bir planın var mı?

Wave’i denemek istiyorum çünkü bu disiplinde büyük dalgalara giriyorsun, atlayıp, zıplıyorsun. Çok eğlenceli gözüküyor. Ben biraz adrenalin dolu olan şeyleri seviyorum!

Peki adrenalinle ilgili başka sporlarla da ilgileniyor musun?

Kayak yapıyorum ama onun dışında başka şeylere ilgim yok. Sörf yetiyor (gülüyor).

Şu an öğrencilik hayatın devam ediyor. İleride tamamen rüzgar sörfüne odaklanma gibi bir planın var mı? Yoksa ileride bu sporu işin ile beraber götürmek mi istiyorsun?

Şu an PWA’da yarışıyorum ve bu sene bütün turu takip ediyorum. Dünya sıralamasında 14’üncü sıradayım. Geçen seneyi 27’nci sırada tamamlamıştım. Şu anki derece benim için çok iyi ama bundan daha üstlere çıkabilmek için 12 ay ciddi ciddi sörf yapmam gerek. Şimdilik rüzgar sörfünü, okulla birlikte yürütüyorum. Boğaziçi Üniversitesi Fizik bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Mezun olunca bir sene boyunca ciddi antrenmanlar yapıp geleceğim noktayı görmek istiyorum. Daha sonra doktora yaparak hem akademik anlamda hem de rüzgar sörfünde kariyer yapmak istiyorum. Bakalım neler olacak?

PWA’da hangi ülkeleri ziyaret etme şansı buldun?

Dünya Şampiyonası’nda ilk ayak Kore’deydi. İkinci ayak 17-22 Ağustos tarihleri arasında Alaçatı’daydı. Üçüncü ayak da Avustralya New Caledonia’da olacak. Kızlarda bu sene üç yarış var. Erkekler ise altı ayak yarışıyorlar. Maalesef bu sene kızlar için olan “event” sayısı erkeklere göre daha az.

Rüzgar sörfünde sponsor bulmak ne derece zor? Maddi gereksinimlerin altından tek başına kalkmaya çalışmak zor olmuyor mu?

Sponsor bulmak biraz zor. Benim malzeme sponsorum olan Ka- Sail bana güveniyor ve destek veriyor. Diğer giderleri ise kendim karşılamak zorundayım ve bu da beni zorluyor. Onun haricinde tamamen gönüllü olarak yelkenimde Dem Derneği’nin logosunu taşıyarak onlar adına da yarışıyor ve projelerine destek olmaya çalışıyorum.

Turda yarışan kadın sörfçülerimiz sıralamada ne durumda?

Kadınlar sıralamasında Türkiye ve Fransa oldukça baskın. Şu anda dünya sıralamasında Lena Erdil iki, Çağla Kubat üç ve Fulya Ünlü dördüncü sırada. Sonra da 14’üncü olarak ben geliyorum. Benden sonra 7 Türk kız sporcumuz daha var.

Diğer Türk sörfçülerle olan ilişkileriniz nasıl?

Dünya şampiyonalarına en çok katılımcı sağlayan ülkelerden bir tanesiyiz. Kore’ye 4 Türk kız olarak gittik ve hep beraber yarışıp, zaman geçirdik. Alaçatı’da da antrenmanları hep beraber yapıyoruz. Bu çok büyük bir artı. Önümde dünya iki, üç ve dördüncüsü ve bunun dışında birçok başarılı Türk sporcu örnekleri var. Ben de onları yakalamaya çalışıyorum. Zaten onlara ulaştığım zaman ben de dünya sıralamasında iyi bir yerde olacağım.

Rüzgar sörfünü yılda kaç ay yapabiliyorsun?

Yarışçılar arasında 12 ay yapanlar var ama ben okul nedeniyle sürekli olarak yapamıyorum. Rüzgar sörfü kışın Alaçatı’da yapılsa da soğuk olduğu için çoğu sporcu sıcak ülkelere gidiyor. Bu sene PWA’yı takip eden çoğu yarışçı Tenerife’de olacak. Bu sene ben de 2-3 ay orada kalıp antrenman yapacağım. Kasım ayındaki yarış için New Caledonia’ya 2-3 hafta önceden gidip oraya adapte olmaya çalışacağım. Tabii bu arada bir de tezimi yazıyor olacağım!

Rüzgar sörfünde seni en çok zorlayan şey nedir?

Rüzgar sörfü tamamen sende bitmiyor. Sen fiziksel olarak tamamen hazır olabilirsin ama kullandığın malzeme ve onun ayarı çok önemli. Kötü malzeme veya yanlış ayarlarla yarışırsan, sen istediğin kadar iyi ol, performansın düşer. O ince ayarları öğrenme konusunda kendimi hala geliştiriyorum.

Hayatınızda felsefe edindiğiniz bir söz var mı?

 “Festina Lente”. Latincede yavaşça hızlan anlamına geliyor. Hayatta hiçbir şey bir anda olmuyor. Hedefinize ulaşmak için adım adım ve sabit bir ilerleme gerek.

Dünyada ve Türkiye’de en beğendiğin sörf mekanı neresi?

Alaçatı tabii ki. Ama son zamanlarda çok fazla ev ve bir de marina yapıldı. Çok fazla tekne geliş gidişi var ve aralarından bazıları çöpünü denize bırakıyor. Denizde poşet bile olsa bizim finimize takılıyor ve “catapult” denilen öne doğru, hızlı düşüşü yaşayabiliyoruz.

En çok sörf yapmak istediğin yer neresi?

Maui ve Aruba’ya gitmek istiyorum.

Büyük yarışmalara hazırlık sürecinden bahseder misin?

Zaten sürekli antrenman halinde olduğun için hep hazırlık sürecindesin. Antrenmanlarda değişen şu olabiliyor: Yarışın yapılacağı yere göre malzemenin ayarlarını değiştirmek gerekiyor. Ayrıca yarışın yapılacağı bölgeye 3-4 gün önceden gidip suyu ve rüzgarı anlamak önemli.

Board üzerinde en zorda kaldığın anı hatırlıyor musun?

Bu yaz IFCA’nın Almanya Sylt’te düzenlediği yarışa katıldım. Daha zor bir yerde sörf yapmamıştım! Dalgalar çok büyük ve “shore-break” denilen yerde kocaman dalgalar bir anda kırılıp malzemeni içeri çekiyor. Gittiğimde yarım saat suya çıkamadım. Ethan diye yarışçı bir arkadaşım yanıma geldi ve “Ben ‘Şimdi’ dediğim zaman board’un üzerine çıkıp arkana bakmadan gideceksin” dedi. Kesinlikle en zorda kaldığım andı ama orayı da 7’nci bitirdim.

Rüzgar sörfünün bir emeklilik yaşı var mı?

Böyle bir yaş yok; mesela bu sene turda yarışan 40 yaşında sporcular var. Eski dünya şampiyonu Fransız Valerie Ghibaudo 43 yaşında ama şu an sıralamada altı veya yedinci. O yüzden kendime güveniyorum. Ben de sörfe geç başladım ama bu işin bir yaşı yok. 20 yaşındaki biri 40 yaşındaki biriyle fit’lik bakımından aynı olamaz ancak malzemeni iyi ayarlayıp tecrübeni kullandıktan sonra başarılı olabilirsin.

Sence rüzgar sörfünde en iyi yaptığın şey ne?

Fiziksel dayanıklılık ve kararlılığım benim için avantaj. Suda uzun saatler, hiç yorulmadan kalabiliyorum. Bahsettiğim Sylt çok zorlu bir yerdi ve orada suya çıktığım zaman bir daha geri dönmüyordum. Orada sabahtan akşama kadar suda kaldım. Bu özelliklerim gerçekten iyi.

Suda günlük ihtiyaçlarını unutuyorsun o zaman?

Unutuyorsun tabii, o streste aklına yemek, içmek gelmiyor!

Rüzgar sörfü ile ilgili en büyük hayalin nedir?

Hayalim PWA’da ilk 5 arasına girebilmek. Bir de wave öğrenip, kendimi bu disiplinde geliştirmek istiyorum. 1-2 sene çok ciddi bir şekilde rüzgar sörfü yaparak gelebileceğim noktayı görmek istiyorum.