Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Antrenmanları

İyi bir rüzgar sörfçüsü olmak mı istiyorsunuz? Çok güzel ama hazır olun, bu spor ciddi bir beden gücü gerektirdiğinden yorucu kardiyo çalışmaları yapılmasını talep ediyor. Tamam, siz Bora Kozanoğlu’nun dediği gibi “En iyi antrenman rüzgar sörfü yapmaktır” şiarına uyabilirsiniz ama hem o, hem de diğer ustalar spor salonlarında uzun saatlerini ağırlık çalışmalarıyla geçirdikten sonra denizin üzerinde şov yapmaya başladılar. Derin bir nefes alın ve iyi bir sörfçü olmak için nasıl ağırlıklar altına gireceğinizi okumaya başlayın!

Bilek ile dirsek arasındaki “ön kol” bölgesini çalıştırarak işe girişin. Bunun için ilk olarak dambılla sadece bileğinizi hareket ettirerek kas yapmanız gerekiyor. Sürpriz! Aynı çalışmayı şimdi halterle yapın! Aynı bölgeyi wrist roller denen aletle de çalıştırabilirsiniz.

Son dönemin gözde egzersizleri arasında yer alan plank hareketleri de sörfçülerin tercihleri arasında. İşin güzel tarafı bu sefer sadece kendi ağırlığınızla çalışıyorsunuz ve bir şeyler indirip kaldırmak zorunda değilsiniz. Genel olarak yalnızca duracaksınız ama emin olun bu da oldukça can yakıcı ve terletici olacak! Şınav pozisyonu alıp beklemek, tek elinizi yere dayayıp yere yan durarak beklemek, sağlık topları üzerinde şınav pozisyonunda beklemek (iki el, iki ayak sağlık topu üzerinde). Tüm bu beklemeleriniz kalça, bel, sırt ve bacakları çalıştırmaya yarayacak.

Üzgünüz ama belinizi daha çok çalıştırmanız gerekiyor çünkü sörfte en çok çalışan kaslar burada toplanmış. Bunun için de kürek çekme makinesiyle çalışmalısınız. Barfiks çekmek, halterle çeşitli ağırlık kaldırma antrenmanları yapmak da cabası!

Sırada quadriceps ve hamstring kaslarını, yani baldırların ön ve arka taraflarını sıkılaştırma işi var. Bunun için de dambıl ve halterle birlikte “squat” hareketleri yapılması tavsiye ediliyor. Halteri Naim Süleymanoğlu gibi olmasa da kaldırıp omuzlarınıza koyup çömelip eğilmek, bacakları farklı pozisyonlarda açarak olabildiğince fazla kas grubunu çalıştırmak şart.

Evet, bunların sörf ve denizle doğrudan alakası olmadığını biz de görebiliyoruz ve dahası var. Şöyle ki rüzgar sörfçüleri için önerilen diğer sporlar dalları da var. Bacakları çalıştırıp, dayanıklılık ve kondisyonu artırmak için bisiklete binmek bunların başında geliyor. Kürek çekmeyi sadece makineyle değil, denizde veya göllerde de yaparak belinizi, kollarınızı, baldırlarınızı çalıştırabilirsiniz. Her sporun antrenmanı koşuyu da unutmayın! Herhalde koşmadan, sörf yapacağınızı düşünmüyordunuz! Yüzmek, kaya tırmanışı yapmak, kaymak zaten rüzgar sörfünün doğasında var! Zor mu geldi? Önce bunları yapın ondan sonra denizin üzerinde, board tahtanız ve yelkeninizle rüzgara karşı tüm numaralarınızı rahatlıkla sergileyeceğinizi göreceksiniz. Acı yoksa kazanç yok demişler!