Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Bakımı Nasıl Yapılır?

Rüzgar sörfü bakımı iki aşamada yapılır! Hem yelkeni hem de board’u ayrı ayrı ele almalı, temizlemeli ve zarar görmeyecek şekilde bırakmalısınız.

Yelken Bakımı: En iyisi daha sahilden eve gitmeden, sörf yaptıktan sonra üzeride kalan kum, taş gibi kalıntıları temizlemek, küçük çizik, yırtık, incelmeleri kontrol etmektir. Bağlantı noktalarının zorlanıp zorlanmadığına da bakın. Basınçlı olmayan bir suyla yelkeni yıkayıp, üzerinde tuzlu su kalmadığından emin olun ve direkt güneş ışığına bırakmadan kurutun. Aksi halde renkleri solar. Islak bırakırsanız da zamanla renkler birbirine girmeye başlayabilir. Yelken güneşin zararlı ışınlarına fazlasıyla maruz kalacağından kullanmadığınız zaman güneş görmemesine özen gösterin.

Board Bakımı: Board’un üzerinde rahat ve dengeli bir şekilde ayakta durabilmek için sık sık cila yapıyorsunuzdur. Zamanla board’unuzun eskimiş, kumlu ve kirli bir görüntüye sahip olmaya başladığını da fark etmişsinizdir. Yapmanız gereken özel bir karışım hazırlayıp board’unuzu düzenli olarak temizlemek. Cila fırçası, temiz bez, metil alkol, deterjan, su ve havlu kullanarak bu durumu tersine çevirebilirsiniz. İlk iş cilanın yumuşaması için board’un üst kısmını yarım saat güneşe bırakın. Sonrasında yere çömelin, board’u bacaklarınızın arasına alın. Fırçanın dar ve keskin ucuyla cilayı kazımaya başlayın. Bezi metil alkolle ıslatın, cila kalıntılarına daha çok özen göstererek board’u silin. Alkolün cila kalıntılarına nüfuz etmesi için biraz bekleyin, sonra board’a deterjan dökün. Oda sıcaklığında su ve süngerle tahtayı yıkayın. Alkol ve deterjan kalıntılarından kurtulmak için board’u bir tur daha yıkadıktan sonra kurulayın. Nihayet bitti!