Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Board ve Yelken Seçimi

Rüzgar sörfü edinirken yelken ve board’u ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Yelken tercihi yaparken sörfçünün kilosuyla birlikte bölgede esen rüzgarın hızı da değerlendirmeye alınıyor. Bunun anlamı ya birkaç boyda yelkeniniz olacak ya da sörf yapacağınız yerden yelken kiralama imkanınız. Yoksa ya rüzgara kapılıp ya da birazcık kıpırdayabilmek için debeleneceksiniz! Doğru yelken ve doğru hacimde board seçimi bir sörfçünün plane olabilmesi için çok önemli. Bunu sağlamak için işin ustaları şöyle bir formül geliştirmişler:

Kilo /rüzgar hızı x 1,33= Yelken metrekaresi

Biraz açıklayalım: Örneğin rüzgar 13 knot. Sörfçünün ağırlığı da 70 kilogram. Bu değerleri formüle yerleştirince 70/13x1,33= 7,16 metrekare sonucu çıkıyor. Bu, sörfçüyü plane yapacak minimum ölçüdür. Tecrübeye göre daha büyük yelken kullanmak da sporcunun kendisine kalmış.

Board seçimi ise kiloyla orantılı. Tabii sörf erbapları bunu da şansa bırakmamış ve farklı bir formül üretmişler. Şöyle:

 Kilo+30= Board litresi (En ufak board için)

Kilo x 1,33+30= Board litresi (En büyük board için)

Yine o 70 kiloluk arkadaşı baz alalım. 70+30, yani 100 litrelik board ile suya çıkabilir. Bu onun kullanabileceği en küçük board. En büyüğü için ise 70 ile 1,33’ü çarpıp 30’u eklemek gerekiyor. Sonuç 123 litre.

Bu hesaplamaları yapıp havanın durumuna göre bu ölçüler arasında bir board tercih etmelisiniz. Hava azaldıkça, yani rüzgar hızını kestikçe daha büyük board seçimi daha kolay plane olmanıza yardım eder. Ayrıca bu formüller gerekli durumlarda ip çekerek de yelkeni kaldırmanıza yetecek değerler. İyi “water start” yapıyorsanız, hava yüksek esiyorsa ve tecrübeniz de yeterliyse daha ufak board’lar kullanabilirsiniz.