Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Malzemeleri

Board: Rüzgar sörfçüsünün üzerinde durduğu parçadır. Polietilen veya polipropilenden yapılır. Uzunlukları 2.65 metreyle 4 metre arasında değişebilir.

Beginner Board: Başlangıç rüzgar sörfü bineği yeni öğrenciler tarafından kullanılır. Boyu 3.5 ile 4 metre arasındadır. Rüzgarın hızı 7 ile 10 deniz mili arası bir süratle eserken kullanılır.

Mid-Length Board: Teknik geliştirmeye yönelik kullanılan orta boy rüzgar sörfü bineği, hafif ve orta hızlı esen rüzgarlar için idealdir. Teknik performans elde etmeye yarar. Boyu 3.20 ile 3.5 metre arası değişir.

Raceboard: “Teknik becerim üst düzeydir” diyen ve rüzgar sörfünde kendine güvenenlerin, yarış sırasında kullandıkları tahtalardır. Güçlü rüzgarlarda kullanılan yarış rüzgar sörfü bineğinin boyu 3.20 metreden küçüktür.

Sail (Yelken): Rüzgarın şiddetine, aerodinamik yapısına ve kullanacak kişilerin beceri düzeyine göre farklı şekillerde üretilir. Genellikle plastiktir. Tirizlerle esnekliği ayarlanabilir.

Mast (Yelken direği): Yelkenin takıldığı direk.

Masttrack (Yelken direği yuvası): Yelken direğini takmak için kullanılan yuvaya “masttrack” denir.

Bumba: Çatal da denilir. Yelkenin etrafını dolaşan ve yelkeni kontrol etmenizi sağlayan parça.  

Wetsuit: Sörfçüyü güneş yanıkları, hipotermi, boğulma ve darbelere karşı koruyan giysidir. Suyun sıcaklığına göre 2 ile 5 milimetre kalınlıkları arasında tercih edilir. Oluklu neopren kauçuktan imal edilir.

Trapez: Kuvvetli rüzgarlardan maksimum yararlanmasını ve sörfçünün yorulmadan hızlanmasını sağlar. Biraz pahalıdır; dahası ilk zamanlarda sörfçünün yelkenin üzerine düşüp onu patlatma riskini taşır!

Uphaul (Yelken çekme ipi): Suda olan yelkeni kaldırmak için kullanılır.

Tirizler: Yelkenin bir düzlem oluşturması için yatay konumda geçirilen bu çubuklara tiriz ismi verilmiştir. Tirizler, yelken gerginliğinin ayarlanmasına da yardımcı olur.

Yüzgeç (Fin): Yelkenin yarattığı itiş gücünü dengeler ve ilerlemeyi sağlar.

Kama: Başlangıç ve orta boy board’larda yüzgecin sağladığı denge gücüne ek güç sağlar.

Ayak Kayışı: Sörfünün dalgalı sularda binek ile ayak temasını sağlamlaştıran kayış.

Güverte Istampası: Ayak kayışlarının altına yerleştirilen, board’a tutunmayı artıran zemin kaplaması.