Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için ilk iş bir spor okuluna gidip bu işi öğrenmek tabii ki! Çeşitli eğitimlerin ardından board ve yelkenle yüz yüze kaldığınızda önce kendinizi dengelemek için ayaklarınızı yelken direğinin her iki yanına koymalısınız. Dizlerinizi kırın, düşmemeye özen göstererek ve “uphaul” kullanarak yelkeni sudan çıkartın. Sağ elinizle yelkeni tutarken, sol elinizi sağınızın üzerinden geçirip çatalı kavrayın. İpi hızlıca bırakın ve yelken direğini kontrolünüz altına alın. Çatalı tuttuğunuz sağ elinizi hafifçe içeri doğru çekerken, rüzgarı hissedin ve yelkeni rüzgara doğru çevirin. Diğeri suya dik, çatalı ise paralel tutmaya özen gösterin. Bunu başardınız mı? O zaman arkanıza bakın. Gördüğünüz gibi plane oldunuz, yani sörf yapmaya başladınız!

Tabii iş burada bitmiyor. Her yeni hevesli bu noktayı bir ya da birkaç denemede zaten aşıyor. Mesele sonraki aşamada. Örneğin hemen her koşulda plane olmak o kadar da kolay değil. Hava 20 knot’ın üzerine çıktığında her sörfçü plane olabilir. Önemli olan daha düşük havalarda bile bunu yapabilmektir. Düşük rüzgarda malzeme seçimini doğru yapmak, yükü azaltmak, rüzgarlı gitmek, pompalamak ve doğru ayarları yapmak plane olmayı kolaylaştırır. Yükü azaltmak için trapezi takmak, direği board üzerinde dik tutmak, ayakları board’un merkezine ve direğe yakın koymak yerleştirmek gerek. Üzerindeki yük eşit dağılan board’u hızlandırmak için rüzgar altına dönmelisiniz. Pozisyonunuzu bozmadan direği board ucuna itin ve yelkenin arkasını yavaşça kapayın. Arkayı hızlı kapatırsınız durursunuz. Plane olana kadar board suya olabildiği kadar paralel olmalı, ucu havaya kalkmamalı, arkası batmamalı. Çabuk plane olmanın diğer yolu pompalamak ise yelkenin sadece arkasını açıp kapatmak, bunu yaparken de dizleri kırıp düzelterek ayaklarınızla board’u ileri doğru hareketlendirmeye çalışmaktır. Bunu agresif bir şekilde yaparsanız rüzgarı yakalar ve plane olmayı başarırsınız. Plane olmak için 15 knot, bunu sürdürebilmek için de en az 10 knot rüzgar gerektiğini unutmayın.

Rüzgar sörfünün bugün geldiği noktanın altında water start’ın keşfi yatıyor. Artık sörfün en temel hareketi olan water start’ı yapmayı öğrenemezsiniz düşme korkusundan tam gaz gidemez, sürekli endişe yaşar, dalgadan korkar, küçük board’lara geçemez, kendinizi geliştirecek hareketleri çalışamazsınız. Water start’ı öğrendiğinizde 20 litre daha küçük board ile 2 metrekare daha büyük yelkene geçip “uçup gitmeniz” mümkün! Bir de küçük ipucu: Kolay water start yapmak istiyorsanız ya da daha kısa sürede bunu başarmayı hedefliyorsanız can yeleği giyin! Doğru teknikleri uygularsanız iki üç saat içinde usta işi water start yapar hale gelirsiniz. Bir de küçük not: Profesyonel yarışçıların çoğu can yeleğini bu yüzden kullanıyor.