Mobilemenu
Profile

Rüzgar Sörfü Nedir?

Bir tane sört tahtası (board) alırsınız, üzerine de bir yelken dikersiniz ve bir rüzgar sörfü edinmiş olursunuz! Tabii bunu siz yapamayabilirsiniz ve yine tabii bu iş bu kadar basit değil. Ama kabaca olay bundan ibaret. Dalga sörfü yapmak her zaman ve her yerde mümkün olamayabiliyor. Neticede bu işin tadı okyanusta ve dalgalı günlerde çıkıyor. Kıyıda dalga beklemekten sıkılan veya her istediğinde kendini büyük dalgaların kırıldığı özel kumsallara atamayan bazı sörfçülerin geliştirdiği İngilizce adıyla “windsurf” bırakın okyanusları, göllerde bile yapılabilen bir spor.

Board’un üzerine dikilen o yelken sayesinde “Dalga yoksa sörf de yok” vaziyeti ortadan kalktı. Zira rüzgar sörfü yapmak için rüzgara bile ihtiyacınız yok! İdeali saatte 13 ile 25 knot aralığında esen rüzgarın yardımıyla yapılması olsa da rüzgar sörfü yapmayı bilenler için bu aralık 0 ile 48 knot arasında değişebiliyor. Hal böyle olunca kim okyanus kıyılarına gitmek için kendini yormak ister ki?

Rüzgar sörfünün hızlı bir şekilde benimsenmesinin birkaç nedeni var. Sörf tahtasına çıkıp yelkeni kaldırmak, denize açılmak, rüzgarı yakalayıp su üstünde son sürat kaymak herkes ama özellikle bu işe yeni soyunanlar için büyük bir heyecandır. Dalga sörfüne göre biraz daha kolay görünür, ne de olsa tutunacak bir dalınız var, ama aslında çok da kolay değildir. Daha doğrusu başlangıç aşaması tamam ama ileri seviyelere geçebilmek gerçekten büyük emek ve çaba istiyor. Sonuçta bunun akrobasisi var, tersten esen rüzgarı var, hatta millerce açıkta rüzgarsız kalıp sahile dönmek zorunda olunması var!

Açıklarda, güneşin altında, tuzlu suyun üstünde kalıp perişan olmak istemiyorsanız işe temelden başlamalısınız. Yani rüzgar sörfünün kendisinden! Rüzgar sörfü, board’a takılan üç ana bölümden oluşur. Yelken direği, yelken ve tutma çatalı bu bölümleri oluşturuyor. Board, plastik köpükle doldurulmuştur. Bu sayede hafif ve güçlüdür, suda yüzebilir. Tahtanın altı suda rahat kaysın diye pürüzsüz, üstü sörfçünün ayağının kayıp düşmemesi için pürüzlüdür. En iyisi bunları bir sörf okuluna gidip öğrenin. Çünkü sörf, en iyi okulunda öğrenilir!